fbpx

Lekcja 5

Skan i plik do druku

Skan 

W ostatniej lekcji opowiem Ci, jak zrobić skan, sprawdzić, jak wygląda wzór, czyli raport po powieleniu oraz przygotować go do druku.  

 

Zaczniemy od wykonania skanu. Możesz wykorzystać skaner lub urządzenie wielofunkcyjne, które masz w domu lub skorzystać z usług wybranej drukarni. Polecam Ci ustawić format skanowania na TIFF oraz rozdzielczość minimum 300 dpi lub poprosić o takie parametry skanowania w drukarni.  

 

Skorzystaj z dowolnego programu graficznego, aby odpowiednio przyciąć skan i poprawić go, jeżeli będzie to konieczne, a następnie zapisać plik do druku. Możesz tak jak ja pracować w programie Adobe Photoshop lub innym.  

 

Ilustracje akwarelowe po zeskanowaniu prawie zawsze wymagają korekty. Będziesz musiała prawdopodobnie poprawić kolory i usunąć fakturę papieru. Jeżeli stworzyłaś ilustracje inną techniką, dobry skan może być wystarczający. 

 

Możesz zobaczyć, jak wyglądał mój raport po zeskanowaniu. Jak widzisz, wymagał usunięcia faktury papieru, przybrudzeń, które powstały podczas malowania, delikatnej korekty kolorów oraz usunięcia przerwy pomiędzy sklejonymi kawałkami. Te poprawki zrobiłam w prosty sposób przy wykorzystaniu programu Adobe Photoshop. Możesz skorzystać z tego programu lub innego. 

Obróbka graficzna

Obróbkę zaczęłam od usunięcia faktury tła. Następnie usunęłam zabrudzenia i przerwę widoczną pomiędzy sklejonymi fragmentami. Wykorzystałam do tego narzędzie gumka, które znajdziesz w panelu narzędzi programu Adobe Photoshop (Okno-Narzędzia). Przerwę, która pojawiła się na ilustracjach, usunęłam w prosty sposób dzięki narzędziu stempel, które znajdziesz w tym samym pasku narzędzi. Ostatnim krokiem była korekta kolorów.

Wzór

Opowiem Ci teraz, jak stworzyć wzór z raportu, który stworzyłaś w programie Adobe Photoshop. 

 

Wybierz z menu na górze Edycja-Zdefiniuj wzorek, a następnie Warstwa-Nowa warstwa wypełnienia-Wzorek. Wybierz wzór, który zapisałaś i ustal jego skalę. W ten sposób możesz zobaczyć, jak wygląda raport, który stworzyłaś po powieleniu. Możesz również otworzyć nowy obszar roboczy, przenieść zapisany raport, pomniejszyć i powielić na długość i szerokość ręcznie, aby uzyskać podobny efekt.

 

Co czujesz? Podoba Ci się efekt, który uzyskałaś?

 

Użyj hashtagu #projektowaniewzorowzms, aby udostępnić swój projekt wzoru na Instagramie. Nie mogę doczekać się, aż zobaczę Twoje postępy!

 

Powielanie raportu

Plik do druku

Ostatnim krokiem będzie zapisanie pliku do druku.  

Wybierz z menu na górze Plik-Zapisz jako. Następnie ustal format zapisu TIFF. Pamiętaj, że minimalna rozdzielczość do druku to 300. Jeżeli w takiej rozdzielczości wykonałaś skan, to Twój plik również powinien mieć taką mieć. Możesz to sprawdzić, wybierając z menu Edytuj-Rozmiar obrazu. 

Gotowe! Jesteś teraz właścicielką wzoru, który możesz nadrukować na dowolnej powierzchni.  

 

Zobacz koniecznie następną lekcję, aby otrzymać kolejne zasoby i dowiedzieć się, jakie kolejne kroki możesz podjąć, aby nauczyć się projektowania wzorów i zostać projektantem powierzchni.

Lekcja 6

Zasoby i kolejne kroki