fbpx

Lekcja 2

Szkic elementów

Przygotuj materiały

W tej lekcji pokażę Ci, jak stworzyć szkic elementów, z których będzie składał się Twój projekt wzoru. Przygotuj:

 

– arkusz papieru do malowania akwarelą lub kartkę papieru technicznego (o większej gramaturze) w kształcie kwadratu

 

Ten kształt umożliwi nam w kolejnej lekcji stworzenie raportu, czyli powtarzalnego fragmentu wzoru. Prostokąt również się sprawdzi, ale uważam, że łatwiej projektuje się raporty w kształcie kwadratu i na takim kształcie kartki polecam Ci szkicować.

 

Papier powinien być wystarczająco gruby, aby przy malowaniu elementów mokrą techniką, nie pofalował się. Ja malowałam na papierze do akwareli o gramaturze 300. Papier ten był w 100% z bawełny, dlatego miałam pewność, że zachowa kształt po nałożeniu nawet dużej ilości wody. Jeżeli malujesz na papierze z celulozy, zdecyduj się na gramaturę 300 lub większą i kontroluj ilość wody, którą będziesz nakładać.

 

Jeżeli zdecydujesz się na inną, ale również mokrą technikę, wybierz po prostu grubszy papier.

 

– referencje i tablicę inspiracji (poprzednia lekcja)

– ołówek oraz gumkę

Zrób szkic elementów

Wykorzystaj zebrane referencje do naszkicowania elementów wzoru. Naszkicuj elementy w obrębie kwadratowego arkusza papieru. Zostaw wolne marginesy kartki, ale staraj się równomiernie zapełnić środek arkusza.

 

Ja szkicowałam dość twardym ołówkiem, aby po wypełnieniu kolorem nie był zbyt widoczny.

 

Postawiłam na kompozycję przeplatających się elementów – kwiatów. Dzięki temu wzór uzyska ciekawą strukturę i trójwymiarowość. Możesz rozrzucić elementy na arkuszu, aby się nie dotykały. Postaraj się wypełnić arkusz elementami równomiernie, zróżnicować ich kształt albo strukturę, aby uzyskać kontrast.

 

Użyj hashtagu #projektowaniewzorowzms, aby udostępnić swoją pracę na Instagramie. Nie mogę doczekać się, aż zobaczę Twoje postępy! 

Lekcja 3

Namalowanie elementów