fbpx

Lekcja 1

Pomysł na wzór

Witaj w moim kursie projektowania  wzorów! 

Pomyślałam, że zanim zaczniemy, powinnam się przedstawić. Chcę się z Tobą zapoznać, zanim opowiem Ci, jak stworzyć projekt wzoru. 

 

Nazywam się Zuzanna. Jestem ilustratorką, projektantką wzorów oraz właścicielką kreatywnego biznesu i marki o nazwie Merely Susan. 

 

Wierzę, że wzory są sposobem na wyrażenie siebie i sprawienie, że przestrzeń oraz przedmioty, które nas otaczają, stają się piękniejsze. 

 

Misją mojej marki jest zmienianie tego, co zwykłe w wyjątkowe i pokazanie, jak uczynić pasję sposobem na życie. 

 

Cieszę się, że zdecydowałaś się dołączyć do mojego kursu!

Pomysł na wzór

Kurs zaczniemy od stworzenia pomysłu na projekt wzoru. Ten etap to dla mnie zawsze dobra zabawa. Postaraj się stworzyć radosną kompozycję kolorów i elementów.  

 

Możesz zacząć od wybrania motywu i stworzyć projekt wzoru np. z motywem kwiatowym. Twój wzór nie musi składać się z konkretnych elementów. Mogą to być również kropki, plamy, napisy, literki lub bazgroły. Jeżeli zdecydujesz się na jakiś motyw, określ elementy wzoru.  

 

Kolejnym krokiem będzie opracowanie palety kolorystycznej. Ja zazwyczaj staram się ograniczyć ilość kolorów we wzorze.  

 

Jeżeli masz już zdefiniowany motyw, elementy wzoru i paletę kolorystyczną, znajdź referencje, które pomogą Ci w kolejnym etapie. Referencje będą przydatne szczególnie wtedy, kiedy zdecydujesz się na skomplikowane elementy, które ciężko narysować z pamięci np. botaniczne ilustracje roślin.  

 

Jeżeli będziesz tworzyć wzór z motywem kwiatowym (moim ulubionym), możesz wykorzystać żywe okazy, kwiaty zebrane na łące, kupione w kwiaciarni, zdjęcia znalezione w Internecie, dowolny czasopiśmie czy albumie. 

 

Warto stworzyć tablicę inspiracji dla projektu wzoru. Możesz ją wykonać w programie graficznym, w Internecie na stronie Canva lub ręcznie, jeżeli Twoje referencje to zdjęcia wycięte z czasopisma.  

 

Ułóż referencje i zestaw je z paletą kolorystyczną, którą opracowałaś. Zobacz, czy podoba Ci się efekt. Może brakuje Ci elementu albo koloru, który nada Twojemu projektowi charakteru lub coś nie pasuje do kompozycji. 

Lekcja 2

Szkic elementów