Wzory w przestrzeni domu i moja nowa kolekcja

20/12/2021

Autor: Merely Susan

Pracę nad kolekcję wzorów na tekstylia lniane rozpoczęłam późnym latem w 2021 roku. Zawsze stawiam na uważny i przemyślany proces projektowy, dlatego pierwsze kilka tygodni przeznaczyłam na zebranie inspiracji i stworzenie koncepcji – pomysłów na wzory. Zależało mi również na tym, aby dowiedzieć się więcej o materiale, z którymi będę pracować – tkaninie lnianej i opracować detale produktów.

 

Kolekcja wzorów na tekstylia lniane

 

Moja pierwsza kolekcja wzorów na tekstylia lniane to połączenie trzech technik – farb akwarelowych, gwaszu i tuszu i cztery projekty, które nazwałam: Rośliny Pnące, Kwiaty polne, Białe Kwiatki i Małe Liście. Preferuję tradycyjną technikę projektowania wzorów. Proces rozpoczynam od stworzenia kompozycji, a następnie wykonuję szkic raportu – powtarzalnego fragmentu wzoru. Wszystkie projekty są ręcznie malowane. Powstają w rzeczywistej skali na arkuszach bawełnianego papieru. Gotowe raporty wystarczy zeskanować i przygotować do druku.

Rośliny Pnące to organiczna kompozycja z kwiatów pnących, namalowanych farbami akwarelowymi. Kwiaty polne to próba pracy z nową techniką – tuszem. Graficzne przedstawieniu konturów kwiatów polnych pozwoliło mi uzyskać organiczne linie i stworzyć bardzo osobisty projekt wzoru, w którym widoczny jest każdy ruch mojej ręki. Ostatnie dwa wzory – Białe Kwiatki i Małe Liście są moim zdaniem bardziej klasyczne. Proste kształty uzyskałam dzięki wykorzystaniu gwaszy.

 

Wartość uważnego procesu projektowego

 

Dzięki temu, że postawiłam na przemyślany proces projektowy, w subtelne struktury wzorów mogły zostać wplecione piękne historie. Te historie są z jednej strony ukryte w starannie namalowanych elementach wzorów i przemyślanych kompozycjach, a z drugiej pochodzą bezpośrednio z mojej pracowni – są wynikiem uważnego procesu i niedoskonałości wynikających z pracy własnymi rękami.

Lubię, kiedy projekty wzorów nie przytłaczają i nie dominują, szczególnie jeżeli są przeznaczone na artykuły do dekoracji wnętrz, dlatego starałam się stworzyć harmonijne kompozycje z elementów (motywów) inspirowanych naturą. Czasem zastanawiam się, skąd wynika tak duża chęć do malowania natury. Myślę, że kwiaty zawsze były bliskie mojemu sercu. Są bezpośrednio związana z ciepłymi wspomnieniami z mojego dzieciństwa.

 

Projekty wzorów w przestrzeni domu

 

Pomimo tego, że piękne wzory to tylko dodatek, wierzę, że mogą wzbogacić produkt w głębszą narrację i uczynić go niezastąpionym elementem naszej codzienności. Wprowadzone do wnętrza historie, mogą pomóc w stworzeniu kojącej i sprzyjającej wyciszeniu atmosfery w przestrzeni domu. Premierę nowej kolekcji tekstyliów lnianych zaplanowałam na początek 2022 roku. Nie mogę się doczekać, aż podzielę się z Tobą kolejną częścią tej historii. Do usłyszenia wkrótce!

 

Zapisz się na Newsletter!

Bądźmy w kontakcie! Zabiorę Cię za kulisy mojego studio – opowiem, jak wygląda praca projektanta na co dzień i pokażę proces powstawania nowych produktów. Będziesz otrzymywać inspirujące i wartościowe treści, które pomogą Ci stworzyć piękną, zdrową i naturalną przestrzeń w Twoim domu. W moich wiadomościach znajdziesz również informacje o nowościach oraz atrakcyjne oferty tylko dla subskrybentów.