Odpowiedzialne prowadzenie firmy to dla mnie podejmowanie przemyślanych decyzji projektowych, co wymaga zdobycia wiedzy o całym procesie produkcji.

Biorąc pod uwagę naturę jako moje główne źródło inspiracji, staram się podejmować możliwie najlepsze decyzje – wybierać naturalne i certyfikowane materiały, stawiać na bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska technologie oraz dbać o wysoką jakość wykonania, aby moje produkty mogły przetrwać próbę czasu.

Tkaniny lniane powstają z włókien lnu. Surowiec ten występuje w naszej szerokości geograficznej, wobec czego nie wymaga dalekiego transportu, a wykorzystanie go w produkcji wpływa na jej niższy ślad węglowy.

W przeciwieństwie do bawełny, uprawa lnu nie wymaga użycia pestycydów. Ponadto nie generuje ona odpadów, ponieważ każda część rośliny może zostać wykorzystana.

Polska to kraj o długiej tradycji produkcji lnu. Jestem dumna, że mogę współpracować z polskim producentem, który specjalizuje się w swoim rzemiośle, aby wytwarzać tkaniny lniane tkane lokalnie z europejskiego lnu.

Moim zdaniem produkty uszyte z tkanin lnianych są nie tylko piękne, ale również z łatwością i elegancją spełniają potrzeby współczesnego życia. 

Lniane włókna są trwałe, co ma bezpośredni wpływ na jakość tkanin. Lniane tkaniny i tekstylia z nich uszyte mogą nam dobrze służyć przez wiele lat, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane.

Wybór trwalszych materiałów może przełożyć się na ograniczenie zakupów, a co za tym idzie również produkcji, co z całą pewnością jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska.

Dbam o to, aby wprowadzać do produkcji tylko przemyślane i dopracowane projekty wzorów oraz modele produktów. Nie podążam za chwilowymi trendami i nie robię kolekcji sezonowych.

Dzięki temu nie muszę również organizować nakłaniających do zakupów przecen i dużych wyprzedaży zalegających w magazynie produktów.

Współpracuję z polskimi firmami, które specjalizują się w swoim rzemiośle, a więc stawiają na wysokiej jakości produkcję oraz praktyki popychające branże w kierunku bardziej przyjaznym dla środowiska.

Rzeczy wyprodukowane lokalnie mają niższy ślad węglowy niż te, które są importowane zza granicy. Producenci, z którymi współpracuję, również dbają o to, aby skracać łańcuch dostaw.

CERTYFIKAT OEKO-TEX®

Certyfikat OEKO-TEX® pozwala określić bezpieczeństwo produktów tekstylnych przeznaczonych do kontaktu ze skórą. W procesie certyfikacji przeprowadzane są badania, które mają na celu zweryfikowanie obecności 100 najbardziej szkodliwych dla konsumentów substancji.

Produkty opatrzone tym znakiem są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia. W moim sklepie wszystkie tkaniny lniane i bawełniane oraz tekstylia z nich uszyte są opatrzone certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100.

CERTYFIKAT GOTS

Certyfikat GOTS oznacza, że produkt spełnia bardzo rygorystyczne normy, m.in. jeśli chodzi o brak zawartości środków chemicznych. Pochodzenie włókien musi być naturalne. Surowce powinny pochodzić z upraw prowadzonych metodami ekologicznymi.

W procesie certyfikacji dużą rolę odgrywa odpowiednia gospodarka wodna – producenci muszą stosować oczyszczalnie oraz zamknięty obieg wody. Ponadto certyfikat ten gwarantuje, że materiały zostały wyprodukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników. 

Gotowe wyroby podlegające certyfikacji GOTS muszą być wolne od toksycznych barwników, metali ciężkich, formaldehydu oraz organizmów modyfikowanych genetycznie. Wszelkie dodatki muszą być biodegradowalne i zatwierdzone przez GOTS.

W moim sklepie tkaniny bawełniane oraz tekstylia z nich uszyte są opatrzone certyfikatem GOTS. Ponadto współpracuję z lokalnym producentem tkanin bawełnianych, który jest certyfikowany zgodnie ze standardem GOTS 6.0.

DRUK CYFROWY

Atramenty wykorzystywane w druku przez naszych producentów są na bazie wody oraz zgodne z wymogami certyfikatów GOTS 6.0, oraz OEKO-TEX® 100 (Klasa I i II). 

Są całkowicie wolne od metali ciężkich, formaldehydu i APE, dzięki czemu są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska, a także nietoksyczne

MATERIAŁY DRUKOWANE

Materiały identyfikacji drukuję lokalnie, w Warszawie na ekskluzywnych papierach niepowlekanych z certyfikatami: FSC, PEFC, EU Ecolabel i Cradle to Cradle, oferowanych przez papiernię z Polski.

Moje produkty są owijane w bibułę lub papier, przewiązywane lnianym sznurkiem i umieszczane w kartonowych pudełkach – prosto, elegancko i bez zbędnego plastiku.

Do zabezpieczenia paczki używam jedynie taśmy papierowej z klejem na bazie skrobi. Używam etykiet samoprzylepnych, dzięki czemu nie muszę korzystać z plastikowych przylg kurierskich.

Stawiam na małą skalę produkcji. Staram się planować zamówienia w taki sposób, aby towar nie zalegał na magazynie. Ponadto wykorzystuję każdy skrawek tkaniny i resztki powstałe po produkcji tekstyliów.

Wszędzie, gdzie tylko mogę, rezygnuję z papieru i plastiku. Paragony oraz faktury dla wszystkich naszych zamówień wystawiamy wyłącznie w formie elektronicznej.

Staram się ciągle edukować, poszukiwać nowych możliwości optymalizacji odpadów i ulepszać moje praktyki. Jeżeli masz dla mnie jakieś wskazówki, napisz wiadomość na: zuzanna@merelysusan.com. 

Nie zależy mi na ciągłym wzroście i nakłanianiu moich klientów do konsumpcjonizmu – zakupu produktów, których wcale nie potrzebują. Nie robię dużych przecen i nie organizuję agresywnych kampanii sprzedażowych.

Dbam o to, aby opisy produktów zawierały informacje na temat podjętych przeze mnie decyzji projektowych, a dzięki temu umożliwiały moim klientom podjąć świadome wybory.

Stawiam na organiczny wzrost mojej firmy. Dbam o klientów, którzy już mi zaufali, a dzięki temu wracają i składają ponownie zamówienia w moim sklepie oraz polecają moje produkty.

Dzięki temu mogę skupić się na tworzeniu i projektowaniu, zamiast skalować produkcję i szukać kolejnych sposobów na dotarcie do nowych odbiorców, by szybko i z dużym rabatem sprzedać im zalegający w magazynie towar.