fbpx

Ważny i niedoceniany etap procesu kreatywnego

Chcę opowiedzieć Ci o ważnym i niedocenianym etapie procesu projektowego. Często zupełnie go pomijamy lub wykonujemy w pośpiechu. Z drugiej strony są osoby, które poprzestają na tym etapie i nie mogą zrobić kroku dalej.

 

Do której grupy należysz?

Jesteś osobą, która zaczyna proces projektowy, a następnie idzie Ci on bardzo wolno, ciągle stajesz w miejscu, a ostatecznie efekt nie jest taki, jaki oczekiwałaś? A może zaczynasz przeglądać możliwości, zbierasz inspiracje i nigdy nie zaczynasz działania, bo zaczynasz czuć się przytłoczona możliwościami i innymi świetnymi pracami?

Ja zawsze należałam do pierwszej grupy. Duża ilość inspiracji i świetne projekty motywowały mnie do działania. Często poświęcałam jednak zbyt mało czasu na analizę inspiracji, które zebrałam. Chciałam zrobić wszystko na raz, zamiast opracować jednego, spójnego pomysłu. Ostatecznie kończyłam swoje projekty nieusatysfakcjonowana z efektu.

 

Poznaj ważny etap procesu kreatywnego!

Bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób zaplanować etap zbierania inspiracji bez względu na to, czy chcesz stworzyć tablicę inspiracji dla projektu wzoru, kolekcji czy innego, dowolnego projektu kreatywnego.

W przypadku zbierania inspiracji do projektu wzoru warto przemyśleć motyw przewodni, zdefiniować elementy, kolory oraz emocje, jaki projekt ma wywoływać u odbiorcy. Inspiracje pomogą nam nie tylko stworzyć elementy wzoru (będziemy traktować je jako referencje do stworzenia szkiców skomplikowanych roślin i innych elementów), ale również sprawią, że cały proces projektowy pójdzie nam sprawnie, bo będziemy wiedzieć, dokąd zmierzamy i jaki efekt chcemy uzyskać. Zgodzisz się ze mną?

 

Jak skutecznie zbierać inspiracje?

Na pewno uniknąć spędzania długich godzin na bezmyślnym zapisywaniu “ładnych zdjęć” z Pinteresta, Instagrama czy innego miejsca. Zbierajmy inspiracje świadomie! Zastanówmy się, co chcemy stworzyć, dla kogo i jaki efekt uzyskać. Poszukajmy inspiracji, które są nam naprawdę potrzebne.

W przypadku zbierania inspiracji do projektu wzoru możemy znaleźć zdjęcia, które pomogą nam stworzyć szkice, inne zdjęcia, dzięki którym opracujemy paletę kolorów wzbudzającą konkretne skojarzenia lub wywołującą zdefiniowany nastrój, a także zdjęcia, dzięki którym będziemy mieć inspiracje do stworzenia ciekawej struktury wzoru.

 

Jak stworzyć autentyczny projekt/produkt?

Aby projekt wzoru był autentyczny, warto tworzyć inspiracje samodzielnie – robić zdjęcia podczas spaceru, podróży i inspirować się pracami innych na końcu np. po wykonania wstępnych szkiców samodzielnie.

Skuteczna tablica inspiracji powinna stanowić naszą bazę, punkt odniesienia. W jednym z moich postów na blogu “Jak powstaje wzoru na tkaninę – case study” napisałam, jak znalazłam inspiracje do stworzenia moich projektów wzorów z kolekcji jesień 2019. Zapraszam Cię do jego przeczytania, jeżeli jesteś ciekawa. W moim “e-booku: Jak stworzyć projekt wzoru na tkaninę” również opisuję, jak krok po kroku stworzyć tablicę inspiracji dla projektu wzoru zaczynając od zdefiniowania motywu, elementów po ustalenie koloru i stworzenie moodboardu.

 

Działaj skutecznie i w skupieniu!

Ile czasu poświęcić na tworzenie tablicy inspiracji? Tak dużo, aż poczujesz się pewnie ze swoim pomysłem. Nie warto działać zbyt pochopnie, ale raczej ze spokojem i skupieniem zbierać elementy układanki, aby na końcu powstało coś pięknego. Powodzenia!

Merely Susan

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply