fbpx

Stwórz plan na kreatywny biznes – wizja i misja

Kiedy założyłam na Facebooku grupę o nazwie: Zamień pasję w pracę marzeń, odkryłam, że wiele osób marzy o pracy jako kreatywny twórca, ale nie wie, od czego zacząć. Aby dołączyć do grupy, trzeba dokończyć zdanie: Jestem/chcę zostać… oraz odpowiedzieć na pytanie: Jakiej rzeczy najbardziej chcesz się teraz nauczyć?”. Do grupy dołączyło już kilkaset cudownych kobiet, a ja po przeczytaniu uważnie wszystkich odpowiedzi mogłam dowiedzieć się więcej o ich pięknych marzeniach.

Większość osób, które dołączyły do grupy to kobiety, które chcą zostać projektantkami wzorów, ilustratorkami, właścicielkami własnych marek odzieżowych lub innych biznesów kreatywnych. Czy Ty należysz do tych osób? Czy chciałabyś zająć się tym, co kochasz na pełen etat? Czy chciałabyś obserwować piękny rozwój swojej marki? A może dopiero zbierasz się do tego, aby zacząć działać?

Po ponad 6 latach pracy jako projektantka wzorów i właścicielka kreatywnego biznesu postanowiłam podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc innym kreatywnym twórcom stworzyć skuteczną strategię działania. Chciałabym, aby każda kobieta otrzymała ode mnie solidną wiedzę, która pomoże jej zacząć, wsparcie, dzięki któremu odważy się zrobić pierwszy krok lub wprowadzi zmiany i siłę, dzięki której uwierzy w swoje pomysły i marzenia.

 

Praca jako kreatywny twórca to piękna przygoda, inspirujące pomysły i kreatywny proces, ale nie tylko. Aby prowadzić satysfakcjonujący, dochodowy i zrównoważony biznes potrzebne są systemy, mierzalne cele i skuteczny plan działania.

 

Praca jako kreatywny twórca to piękna przygoda, inspirujące pomysły i kreatywny proces, ale nie tylko. Aby prowadzić satysfakcjonujący, dochodowy i zrównoważony biznes potrzebne są systemy, mierzalne cele i skuteczny plan działania. Jeżeli czujesz, że praca jako kreatywny twórca jest dla Ciebie, marzysz o założeniu lub rozwinięciu kreatywnego biznesu, chcesz otrzymać solidną wiedzą, która pomoże Ci działać lub uporządkować wszystkie pomysły, seria wpisów: Stwórz plan na kreatywny biznes, jest dla Ciebie. Zapraszam Cię do przeczytania pierwszego artykułu.

Ustalanie wielkich celów biznesowych warto zacząć od zdefiniowania swojej wizji, a następnie misji. Kiedy zaczynałam pracę jako kreatywny twórca, pomijałam ten etap podczas planowania mojej strategii, przez co nie była ona skuteczna, a mój biznes nie działał w zrównoważony i zgodny ze mną sposób. Moim zdaniem biznes musi działać w zgodzie z naszymi wartościami, aby pięknie się rozwijał.

 

Czy marzysz o tym, aby działać pięknie i skutecznie oraz w zrównoważony sposób prowadzić swój biznes kreatywny?

Określenie wizji i misji dla Twojego kreatywnego przedsięwzięcia pomoże Ci wyznaczyć kierunek Twoich działań. Mierzalne cele, kroki milowe, konkretne projekty, strategie i systemy zaplanujesz w kolejnych etapach pracy nad strategią.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kreatywnym biznesem i nie masz jeszcze własnej marki, ale jesteś pełnym energii i zapału do pracy twórcą, skup się na procesie tworzenia – malowaniu, rysowaniu, projektowaniu, szyciu lub innej aktywności i postaraj się zdefiniować piękną wizję tego, co chcesz robić w przyszłości. Możesz również zacząć zbieranie inspiracji w formie zdjęć.

 

 

Ćwiczenie 1

Przygotuj kartkę papieru albo piękny notes, w którym będziesz pracować podczas tego kursu i odpowiedz na pytania.

 

1. Gdzie chcesz być w przyszłości?

2. Kim chcesz być/co chcesz robić w przyszłości?

3. Dlaczego chcesz być tam/robić to?

 

Pamiętaj, aby wypisać pomysły i marzenia, które naprawdę dotyczą Ciebie. Nie sugeruj się tym, co mówią i myślą na ten temat inne osoby. Bliskie osoby chcą dla nas jak najlepiej, ale patrzą przez pryzmat swoich doświadczeń i potrzeb.  Zazwyczaj doradzają najbezpieczniejszą opcję, która niekoniecznie jest dla nas dobra.

Wiesz, że firmę Merely Susan zarejestrowałam w urzędzie w klasie maturalnej? Po latach prowadzenia własnej firmy nauczyłam się słuchać tylko siebie, bo nikt inny nie wie, gdzie idę i co jestem w stanie zrobić i poświęcić, aby osiągnąć swoje cele. Możesz np. odpowiedzieć na pytanie, kim chcesz być w przyszłości, jeżeli miałabyś 100% pewności, że Ci się uda. Zacznij działać i dążyć do realizacji swoich celów!

 

 

Ćwiczenie 2

Jeżeli masz już własną markę lub prowadzić jakąś działalność twórczą, odpowiedz na pytania poniżej i zastanów się, czy mogą Ci one pomóc w stworzeniu wizji lub misji marki.

 

1. Jakie są Twoje ostatnie 3 największe sukcesy, z których jesteś dumna?

2. Jaki wpływ miały Twoje działania na Twoją społeczność?

3. Co Twoim zdaniem najbardziej lubi Twoja społeczność?

4. Co Ty najbardziej lubisz w swoim biznesie?

 

Twoim sukcesem może być np. ciekawa współpraca, z której efektów jesteś dumna lub założenie newslettera. Zastanów się, w jakich obszarach zauważyłaś wzrost, co się do tego przyczyniło i jaki miało wpływ na Ciebie i Twoją markę.

To, jaki wpływ miały Twoje działania na społeczność, którą zbudowałaś, może być początkiem stworzenia pięknej misji marki. Czy udało Ci się kogoś zainspirować? Czy podzieliłaś się czymś wartościowym ze swoją społecznością? Pomyśl o tym, co Twoja społeczność lubi najbardziej oglądać i co cieszy Cię jako kreatywnego twórcę. Zastanów się, czy może być tego więcej.

Jednym z największych sukcesów Merely Susan w 2019 było stworzenie newslettera i prowadzenie takich działań, dzięki którym pod koniec roku na moją listę było zapisanych kilka tysięcy cudownych kobiet. Newsletter dla kreatywnych, który stworzyłam, pozwolił mi dzielić się moją wiedzą i pasją z innymi, ale również przyczynił się do dużego zainteresowania moimi kursami kreatywnymi. Zauważyłam, że moja społeczność bardzo lubi czytać o tym, co robię i uczyć się ode mnie, a mi sprawia to niesamowitą radość. Dodatkowo przyczynia się to również do znacznego wzrostu moich dochodów z prowadzenia firmy. Wsparcie innych kreatywnych twórców stało się częścią misji mojej marki.

Jeżeli dopiero zaczynasz, możesz pomyśleć, jakie są Twoje prywatne sukcesy, które przybliżyły się do Twoich marzeń i celów. Zastanów się, jaki wpływ może mieć Twoja marka na świat i ludzi, którzy będą Cię obserwować. Może Ci się wydawać, że masz tak dużą konkurencję, że nie ma sensu zaczynać, ale to nieprawda. Zastanów się, jaką wartość możesz dać społeczności, którą zaczniesz budować i czym się wyróżnisz. Wypisz działania, które sprawiają Ci radość. Zaznacz te, którymi możesz się dzielić. Czy możesz pokazać proces tworzenia czegoś? Czemu ten proces jest dla Ciebie magiczny?

 

 

I. Wizja

Wizja będzie określać, gdzie chcesz być w przyszłości. To może być Twój cel długoterminowy np. taki, który chcesz zrealizować w ciągu 5 lat. Wizja Twojego kreatywnego przedsięwzięcia powinna być zgodna z Twoimi wartościami oraz osobistymi celami. Jeżeli Twoim marzeniem jest stabilność finansowa dla Twoje rodziny, przeprowadzka do nowego domu lub przeniesienie do własnej pracowni, uwzględnij te marzenia w swojej wizji. Staraj się myśleć o tym, w jaki sposób stworzyć jakościową wizją dla ciebie, a nie dobrze widzianą w oczach innych.

Możesz zacząć od zadania sobie pytania, kim chcesz być. Zapisz swoją wizję na kartce. Napisz również, dlaczego chcesz być w tym miejscu/taką osobą. Czy wymarzonym zawodem dla Ciebie jest praca na pełen etat jako projektant wzorów? A może fotograf, bloger, YouTuber lub właścicielka znanej marki odzieżowej? Jak ta praca wpłynie na Twoje życie? Dlaczego jesteś zmotywowana, aby to zrobić?

Określ w bardziej szczegółowy sposób, jak wygląda Twój wymarzony zawód. Czy Twoim marzeniem jest być projektantem wzorów na pełen etat i posiadanie pięknej pracowni w starej kamienicy oraz uznanie wśród skandynawskich firm produkujących tapety? A może własna pracownia krawiecka, sklep stacjonarny z uroczymi tekstyliami dla dzieci lub pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wpływowych blogerów?

Możesz zacząć od prostego celu np. chcę zostać projektantką wzorów, a następnie dodać cel jakościowy lub ilościowy np. chcę zostać docenioną projektantką wzorów, które bez problemu nawiązuje nowe współprace i stale licencjonuje swoje projekty dla wielu firm lub chcę zostać projektantką wzorów, która zarabia miesięcznie 10 tysięcy.

Osoby z wizja nr. 1 mogą skupiać się na projektowaniu wzorów i pisaniu do firm w celu nawiązania współpracy, a osoby z wizją nr. 2 na dywersyfikowaniu źródeł dochodu i różnych działaniach, które pomogą im osiągnąć stabilizację finansową. Dobrze określona wizja pomoże Ci zdefiniować kroki milowe, cele i wybrać projekty, dzięki którym będziesz w miejscu, o którym marzysz.

 

 

II. Misja

Misja będzie określać, co chcesz robić w przyszłości. Twoją misją może być np. projektowanie wyróżniających się na rynku wzorów w Twoim własnym stylu. Możesz również marzyć o tym, aby inspirować innych kreatywnych twórców do robienia tego, co kochają albo tworzyć wysokiej jakości ubranka dziecięce, które są piękne, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, produkowane w jak najbardziej ekologiczny sposób i bezpieczne w użytkowaniu. Misja będzie nadawać kierunek Twoim działaniom. Pomoże Ci ona działać świadomie i zgodnie z Twoimi wartościami. Pomyśl, jaka jest Twoja obietnica wobec świata i społeczności, którą zbudujesz.

 

Przykład

Potrzebujesz konkretnego przykładu, jak może wyglądać wizja oraz misja marki? Aby ułatwić Ci pierwsze zadanie, podzielę się z Tobą aktualną wizją i misją marki Merely Susan.

 

Wizja: Merely Susan to profesjonalistka w dziedzinie projektowania wzorów i kreatywny twórca, który inspiruje innych do pięknego życia.

Misja: Misją marki Merely Susan jest projektowanie pięknych i estetycznych projektów wzorów, ilustracji oraz produktów, współpraca z markami, które chcą zaoferować swoim klientom wyjątkowy produkt, a także inspirowanie innych do pięknego, kreatywnego i uważnego życia.

Wizja i misja może wydawać się banalna, ale kryją się za nią ważne wartości. Dla mnie jest to wysoka jakość tego, co robię oraz piękno. Chciałabym, aby radość, która towarzyszy mi podczas procesu projektowego udzieliła się każdej osobie, która ma styczność z moim wzorem lub produktem z jego nadrukiem.

Oznacza to, że nie współpracuję z markami, którym nie zależy na wysokiej jakości, pięknym efekcie, ale szybkiej i taniej realizacji. Oznacza to również, że nie przyjmuję zleceń, podczas których musiałabym się męczyć z nieprzyjemnym procesem projektowym, niezgodnym z moimi zasadami.

W kolejnym artykule z tej serii spróbujemy wyznaczyć mierzalne cele dla Twojego kreatywnego przedsięwzięcia, które pomogą Ci się rozwijać. Zapisz się na newsletter dla kreatywnych (kliknij tutaj), aby nie przegapić informacji o najnowszym artykule i bonusów, które przygotowałam dla mojej społeczności. Do usłyszenia!

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply