Przemyślany proces produkcji tkanin

Data publikacji: 26/07/2021

Autor: Merely Susan

Przemyślany proces projektowania tkanin to dla mnie coś więcej niż tworzenie atrakcyjnych wizualnie wzorów. Zależy mi na tym, aby poprzez moje projekty zachęcać moich klientów do lepszych wyborów tj. wybieranie naturalnych, certyfikowanych i wysokiej jakości materiałów albo produktów, które są wytwarzane lokalnie, przez zaangażowanych w proces rzemieślników.

Z tego artykułu dowiesz się, jak wyglądał proces produkcji tkanin lnianych i bawełnianych z nadrukiem cyfrowym moich ręcznie malowanych projektów wzorów. Opowiem Ci, dlaczego zdecydowałam się stworzyć tego typu produkt, ile czasu zajął mi cały proces, a także, jakie decyzje projektowe podjęłam. Zapraszam do lektury!

 

Pomysł na nowy projekt

Mogę powiedzieć, że tkaniny lniane i bawełniane z nadrukiem moich ręcznie malowanych projektów wzorów to rezultat dość naturalnego rozwoju mojej firmy.

Od 2016 roku zajmowałam się projektowaniem wzorów na tkaniny dla firm. Były to m.in. marki oferujące odzież damską i tekstylia dla dzieci. Podczas współpracy z klientami często robiłam próby druku, aby mieć pewność, że stworzyłam projekt wzoru, który wygląda dobrze nie tylko na ekranie mojego komputera, ale również na materiale, na który był przeznaczony. Dzięki temu mogłam się wiele nauczyć – zarówno o procesie projektowania wzorów, jak i produkcji tkanin.

W tamtym czasie tkaniny z nadrukiem moich projektów wzorów były dostępne tylko dla klientów biznesowych. Moim marzeniem było, aby udostępnić je również dla klientów prywatnych np. pasjonatów szycia i małych pracowni krawieckich. W 2020 roku zdecydowałam się, aby stworzyć pierwszą kolekcję wzorów na tkaniny i założyć własny sklep z tkaninami.

 

 

Etap 1 – wzory na tkaniny

Pierwszą kolekcję wzorów przeznaczonych na tkaniny do mojego własnego sklepu stworzyłam w 2020 roku. Kolekcja nazywa się „Romantyczny Ogród” i składa się z trzech projektów: „Romantyczny Ogród”, „Różane Marzenie” i „Poranna Mgiełka”. Wszystkie projekty wzorów zostały namalowane ręcznie przy pomocy farb akwarelowych.

 

Etap 2 – wybór materiałów

Od początku wiedziałam, że moim celem będzie wybór naturalnych, certyfikowanych i wysokiej jakości materiałów. Zdecydowałam się również na współpracę z lokalnym firmami, specjalizującymi się w swoim rzemiośle.

 

 

TKANINY LNIANE

Cały proces projektowania lnianych tkanin z nadrukiem zajął mi prawie rok. Tyle czasu trwało znalezienie odpowiedniego producenta i materiału, a następnie zrobienie prób druku i wybranie odpowiedniego sposobu wykończenia tkaniny.

Zależało mi na tym, aby na początku zdobyć niezbędną wiedzę na temat lnu i możliwościach druku na tym materiale, a następnie podjąć świadome decyzje projektowe.

Polska to kraj o długiej tradycji produkcji lnu. Jestem dumna, że mogłam nawiązać współpracę z polskim producentem, aby wytwarzać tkaniny lniane tkane lokalnie z europejskiego lnu.

Moje projekty wzorów są nanoszone na tkaniny lniane za pomocą barwników reaktywnych, które na stałe łączą się z włóknem, tworząc trwały nadruk, który nie spiera się podczas prania.

Odpowiednie metody wykończenia sprawiają, że gotowe tkaniny lniane są niezwykle miękkie, przyjemne w dotyku i dobrze się układają, a dzięki temu sprawdzają się do szycia pościeli i odzieży.

Zdecydowałam się na wybór dość lekkiej tkaniny lnianej, ale w przyszłości planuję wprowadzić do sklepu również lniane tkaniny dekoracyjne o specyfikacji pozwalającej na uszycie z nich tekstyliów, dekoracji wnętrz lub wykorzystania jako materiał tapicerski.

 

 

TKANINY BAWEŁNIANE

Jeżeli chodzi o tkaniny bawełniane, również zdecydowałam się na współpracuję z lokalnym producentem, który jest certyfikowany zgodnie ze standardem GOTS 6.0.
Wybrałam dość uniwersalny materiał do szycia – lekką bawełnę o splocie płóciennym, która sprawdza się idealnie do szycia akcesoriów dla dzieci, odzieży i tekstyliów domowych.
Atramenty wykorzystywane do druku cyfrowego przez tego producenta są na bazie wody. Są zgodne z wymogami certyfikatów GOTS 6.0 oraz OEKO-TEX® 100 (Klasa I i II).

 

CERTYFIKATY

Tkaniny lniane i bawełniane dostępne do kupienia w moim sklepie posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który jest znanym i uznanym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji gotowych wyrobów włókienniczych.

 

Etap 2 – wybór technologii

Staram się zdobywać wiedzę o całym procesie powstawania moich produktów, aby mieć pewność, że jest on bezpieczny dla naszego zdrowia i możliwie jak najmniej szkodliwy dla środowiska.

Technologia druku cyfrowego na tkaninach jest jedną z bardziej przyjaznych dla środowiska, ponieważ pozwala na produkcję przy użyciu mniejszej ilości wody, energii, substancji chemicznych i materiału bazowego w porównaniu z sitodrukiem i ręcznym farbowaniem.

Wzór jest przenoszony na powierzchnię materiału przez drukarkę za pomocą pigmentów i utrwalany za pomocą ciepła i nacisku. Do druku wykorzystywane są certyfikowane atramenty wodne – bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska.

Co więcej, druk cyfrowy umożliwia przełożenie ręcznie malowanych projektów wzorów do produkcji bez wprowadzania dużych zmian do projektu – upraszczania kształtów czy ograniczania ilości użytych kolorów.

Pozwala pokazać subtelne zmiany odcienia i miękkie ślady pędzla uchwycone w procesie ich tworzenia. Właśnie dlatego sprawdza się najlepiej do druku wzorów malowanych akwarelami.

 

Etap 3 – sprzedaż produktów

Kiedy zaczynałam proces projektowania tkanin drukowanych, nie przypuszczałam, że w moim studio powstaje produkt, który z czasem stanie się moim głównym źródłem utrzymania. Nie sądziłam również, że zbierze ok tak wiele pozytywnych opinie od klientów mojego sklepu.

Jestem wdzięczna, że te kilka lat temu podjęłam decyzję, aby zaangażować się w projekt stworzenia własnego sklepu z tkaninami i odważyłam, aby zainwestować większość mojego czasu, energii i pieniędzy, aby dość do miejsca, w którym dziś jestem.

Kiedy piszę ten artykuł, praktycznie zupełnie zrezygnowałam ze współpracy z klientami, aby w pełni zaangażować się w tworzenie własnych kolekcji wzorów na tkaniny i produktów z ich nadrukiem.

 

Mogę powiedzieć, że w procesie projektowania tkanin drukowanych postawiłam na naturalne materiały, nowoczesne technologie druku oraz przemyślane metody wykończenia.

Przede mną jeszcze długa droga, aby zostać ekspertem, ale myślę, że uważny proces pozwolił mi zdobyć wiedzę, która okazała się niezbędna do podjęcia świadomych decyzji – zarówno w zakresie projektowania wzorów, jak i produkcji moich tkanin.

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami

Bądźmy w kontakcie! Otrzymuj aktualności, zakulisowe historie o procesie powstawania moich produktów oraz inspiracje, jak pięknie stylizować przestrzeń domu.

Wpisując swoje dane oraz potwierdzając zapis, zgadzasz się na wysyłkę newslettera, w tym informacji o usługach i produktach przez Merely Susan zgodnie z regulaminem newslettera.