Przemyślany proces: Moje podejście do projektowania

Data publikacji: 01/05/2023

W 2016 roku stałam się właścicielką własnej firmy o nazwie Merely Susan, która była wynikiem mojej pasji do malowania natury i projektowania wzorów. Moim głównym celem w tamtym momencie było dzielenie się moją twórczością z innymi.

Pierwsze kilka lat rozwoju własnej firmy i współpracy z klientami w zakresie projektowania wzorów i produkcji tkanin, pozwoliło mi zdobyć dużo wiedzy i cenne doświadczenie.

W 2019 podjęłam decyzję, aby zaangażowaniu się w stworzenie własnej kolekcji produktów z nadrukiem moich ręcznie malowanych projektów wzorów.

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą moim podejściem do projektowania. Dowiesz się z niego, jaką wartość mogą mieć przemyślane produkty, a także, czym charakteryzują się moje wydruki artystyczne oraz tkaniny drukowane i produkty z nich uszyte.

 

Moje podejście do projektowania

Każdy nowy pomysł na projekt ma początek w moim szkicowniku. Proces twórczy to dla mnie jednak coś więcej niż namalowanie przypadkowych elementów lub stworzenie atrakcyjnej wizualnie kompozycji.

Nie podążam za trendami. Poprzez starannie dobrane kolory, przemyślane kompozycje i dopracowane w detalach elementy staram się pokazywać to, co mnie zachwyca i opowiadać własne historie.

Moje prace są tworzone ręcznie – najczęściej przy użyciu farb akwarelowych, gwaszy, pasteli lub tuszu. Następnie ich skany przechodzą jedynie niezbędną obróbkę cyfrową.

Technologia druku cyfrowego pozwala mi przenosić moje projekty na różne materiały tj. papier czy tkanina przy zachowaniu ekspresji ręcznego procesu – pokazać subtelne zmiany odcienia i ślady użytego narzędzia.

 

Wierzę, że niedoskonałości wynikające z ręcznej pracy sprawiają, że wydruki artystyczne oraz tkaniny i produkty z nadrukiem moich wzorów stają się czułą opowieścią o twórczym procesie.

 

Celebruję powolny proces twórczy i przemyślany proces projektowy oraz staram się pracować z takim poziomem staranności, jak tylko jest to możliwe.

Przed wprowadzeniem nowych tkanin do sprzedaży zawsze zamawiam próbki i oceniam efekt moje pracy. Tworzę również prototypy, aby szczegółowo opracować wszystkie detale moich produktów.

Gotowa tkanina to rezultat wielu miesięcy pracy, aby projekt, który wyglądają dobrze zarówno na ekranie mojego komputera, jak i na materiale, na który jest przeznaczony.

Kolekcja wydruków artystycznych powstaje przez kilka tygodni, a stworzenie kolekcji tekstyliów – od zaprojektowania wzorów na tkaniny po zrobienie sesji zdjęciowej gotowych produktów, potrafi zająć rok.

Wierzę jednak, że poprzez zaangażowanie w proces i dbałość o każdy jego element można tworzyć przedmioty, które nie tylko mają znaczenie, ale również mogą przetrwać próbę czasu.

 

Staram się zachęcać moich klientów do wybierania produktów o wysokiej wartości artystycznej i rzemieślniczej.

 

Wydruki

W moim sklepie oferuję wydruki artystyczne moich prac rysunkowych i malarskich. Współpracuję z lokalną firmą, która specjalizuje się w technologii druku pigmentowego na wysokiej jakości papierach archiwalnych.

 

Tkaniny

Współpracuję z producentami z Polski, którzy specjalizują się w swoim rzemiośle, aby wytwarzać lokalnie tkaniny z nadrukiem cyfrowym moich ręcznie malowanych wzorów.

W swoich projektach stawiam na naturalne materiały tj. organiczna bawełna i len. Wybieram wysokiej jakości tkaniny, które posiadają certyfikat Oeko-Tex Standard 100.

Nowoczesne technologie tj. druk cyfrowy nietoksycznymi tuszami na bazie wody, które są certyfikowane GOTS 6.0 i OEKO-TEX® 100, umożliwiają mi produkcję tkanin bezpiecznych dla naszego zdrowia i środowiska.