Projekty: Romantyczny Ogród – Kolekcja wzorów na tkaniny

Data publikacji: 26/09/2023

W tym artykule chcę opowiedzieć więcej o kolekcji Romantyczny Ogród, którą stworzyłam na początku 2020 roku. Kolekcja ta zawiera trzy projekty wzorów: Romantyczny Ogród, Różane Marzenie i Poranną Mgiełkę.

 

Kolekcja Romantyczny Ogród – inspiracje

Miałam pomysł, by stworzyć kolekcję wzorów inspirowanych tkaninami vintage. Aby znaleźć ciekawe inspiracje, przeglądałam różne klasyczne projekty wzorów, archiwalne zdjęcia tkanin, zielniki i albumy z kwiatami.

Zależało mi jednak na tym, by stworzyć projekty wzorów, które są bardziej nowoczesne. Chciałam również uniknąć nadmiernej dekoracyjności na rzecz prostoty i delikatnej estetyki.

Właśnie dlatego zdecydowałam się stworzyć kompozycje z kwiatów łąkowych tj. dzika róża, czy niezapominajka. Paleta kolorów w pastelowych odcieniach okazała się perfekcyjna dla tej kolekcji.

 

Romantyczny Ogród – projekt wzoru na tkaniny

Romantyczny Ogród to projekt wzoru, którego struktura składa się z kwiatów o prostych kształtach. Znajdziecie tu m.in. kwiaty dzikiej róży, niezapominajki i jeszcze kilka innych roślin.

Mimo że kombinacja żółtego, czerwonego, niebieskiego i zielonego jest dość odważna, wybrane kolory są raczej w pastelowych odcieniach. To sprawia, że projekt wzoru Romantyczny Ogród zarówno wpisuje się w styl vintage, jak i wydaje się być bardziej nowoczesny.

Tkaniny z tym wzorem, szczególnie na zielonym tle, to jedne z najczęściej kupowanych przez klientów mojego sklepu z tkaninami. Są one zazwyczaj wybierane do szycia uroczych ubranek dla dzieci i niemowląt oraz romantycznych sukienek na lato.

 

 

Różane Marzenie – projekt wzoru na tkaniny

Róże to bardzo popularny element w projektowaniu wzorów. Zarówno te prezentowane jako małe kwiatki, przez co wzory wydają się bardzo delikatne i romantyczne, jak i te prezentowane w większej skali, które są o wiele bardziej odważne, ale również eleganckie.

Mnie zależało na nawiązaniu tej pierwszej idei, bo kolekcja Romantyczny Ogród jest inspirowana tkaninami vintage. Chciałam jednak, by wzór Różane Marzenie wydawał się bardziej nowoczesny.

Pomiędzy pojedynczymi elementami jest więcej przestrzeni – nie jest to gęsty projekt wzoru. Kwiaty nie są aż tak mało – są to raczej elementy średniej wielkości.

Mimo że moje ilustracje akwarelowe mają trochę detalu, są to raczej mocno uproszczone kształty, co również jest bardziej nowoczesną konwencją.

Paleta kolorów została sprowadzona do odcieni różu i zieleni. Zaproponowałam dwa kolory tła – ivory, dzięki któremu pomiędzy tłem a elementami jest większy kontrast oraz zgaszony róż, który sprawia, że całość wydaje się bardziej stonowana.

Zarówno tkaniny lniane, jak i bawełniane ze wzorem Różane Marzenie są najczęściej wybierane do szycia sukienek. Myślę, że ten projekt wzoru został do tego stworzony! Ubrania uszyte z tych tkanin są bardzo delikatne i romantyczne, ale również proste i nowoczesne.

 

 

Poranna Mgiełka – projekt wzoru na tkaniny

Projekt wzoru Poranna Mgiełka przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Zacznijmy od tego, że tkaniny z nadrukiem tego wzoru sprzedają się w moim sklepie w znacznie większej ilości niż pozostałe. A jest to tylko wzór w małe, szare kwiatki o bardzo prostych kształtach.

Co więcej, te kwiatowe ilustracje powstały niemalże przypadkiem. Namalowałam je pewnego wieczoru bardzo spontanicznie i opublikowałam koncepcję na projekt wzoru, w którym je wykorzystałam na Instagramie @merelysusan.

Ilość pozytywnych reakcji była na tyle duża, że postanowiłam dać temu projektowi wzoru szansę, dopracować go i dodać do kolekcji Romantyczny Ogród. Wiedziałam, że jest on trochę inny niż dwa pozostałe, ale wciąż pasował do moje idei.

Bez względu na to, ile projektów wzorów stworzyłam przez kolejne lata, Poranna Mgiełka cały czas pozostawał tym, o który klienci mojego sklepu pytają najczęściej. Zaczęłam się już nawet martwić, czy będę w stanie stworzyć coś podobnie dobrego, ale cały czas próbuję.

Cieszę się, że czasem takie spontaniczne i stworzone z łatwością projekty wzorów, które są bardziej wytworem mojej fantazji, a nie efektem przemyślanego procesu projektowego, okazują się tak zaskakująco dobre. Dobrze, że dałam temu projektowi szansę!

W tym roku projekt wzoru Poranna Mgiełka doczekał się dwóch dodatkowych kolorów tła – zielonego i szarego. Jestem ciekawa, czy któryś z nich ma szansę być tak popularny, jak ivory.

 

 

Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu i wybrać dla siebie coś wyjątkowego spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.