Jak powstaje wzór na tkaninę — case study - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Projektowanie wzorów   /  Jak powstaje wzór na tkaninę — case study

Jak powstaje wzór na tkaninę — case study

Zastanawiasz się, jak powstaje projekt wzoru na tkaninę do druku? Dziś pokażę Ci, jak krok po kroku zaprojektowałam jeden z moich ostatnich wzorów z motywem kwiatowym. Dowiesz się, jak wygląda moja praca nad projektem wzoru oraz z jakich etapów składa się mój proces projektowy.

 

 

Jak powstaje wzór na tkaninę?

Inspiracja

Zazwyczaj każdy proces projektowania wzoru zaczynam od znalezienia inspiracji. Pracując jako projektant wzorów, warto mieć jednak oczy szeroko otwarte i szukać inspiracji do nowych projektów wzorów w codziennym życiu i świecie, który nas otacza. Inspirację do stworzenia wzoru „Jesienny wieniec” znalazłam podczas mojej wizyty w Rosendals Trädgård w Sztokholmie. Zachwycił mnie wieniec suszonych kwiatów, który wisiał w jednej ze szklarni znajdujących się w ogrodzie.

 

Kolorystyka

Inspiracja pomogła mi określić elementy wzoru oraz kolorystykę. Ograniczyłam paletę kolorów do 3 głównych — pomarańczowego, beżowego oraz brudnego różu. Postanowiłam oddać również swojski i naturalny charakter wieńca i stworzyć luźną kompozycję elementów.

 

Elementy

Kolejnym etapem było stworzenie szkiców oraz namalowanie ilustracji. Starałam się, żeby elementy były kontrastowe, dlatego liście przeplatają się, niektóre z nich są jasne, wybijają się, a inne są ciemne, chowają się z tyłu. Tak samo płatki kwiatów. Elementy i kolory są delikatne, dlatego kontrast uzyskałam dzięki zróżnicowaniu odcieni tych samych barw. Delikatny charakter uzyskałam dzięki różnicy wielkości poszczególnych elementów wzoru — połączeniu dużych główek kwiatów z cienkimi gałązkami i małymi listkami.

 

 

Kompozycja

Pomysł na projekt wzoru powstał w mojej głowie. Postawiłam na luźną kompozycję kwiatów i gałązek. Kiedy zeskanowałam i obrobiłam ilustracje, praca nad stworzeniem raportu przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ wiedziałam, jaki efekt chcę uzyskać. Czasem ten etap procesu projektowego zaskakuje mnie, ponieważ nie wiem, jaka kompozycja wyjdzie z elementów, które stworzyłam.

 

 

Tło

Do gotowego raportu dodałam różne kolory tła. Postawiłam na jesienną oraz stonowaną kolorystykę pasującej do kolorystyki elementów wzoru. Po dodaniu kolorów tła okazało się, że niektóre wzory lepiej prezentują się w wersji monochromatycznej. Jak widzisz, ten sam projekt wzoru może mieć zupełnie inny charakter w zależności od kolorystyki elementów i koloru tła.

 

Projekty wzorów na tkaniny w kwiaty

 

Projekt wzoru „Jesienny wieniec” powstał w ramach mojej kolekcji wzorów na tkaniny na jesień 2019. Razem z nim stworzyłam dwa inne. Wszystkie wzory z kolekcji łączy wspólny motyw – kwiatowy. Każdy z nich ma jednak inny charakter.

 

 

We wzorze „Jesienny wieniec” kwiaty stanowią główny element kompozycji. Wyróżniają się kolorem. We wzorze „Bukiet stokrotek” delikatne kwiaty przebijają się spod zielonych liści. We wzorze „Tęsknota za latem” kwiaty podobnie wyróżniają się kolorem i stanowią główny element kompozycji. Różnica widoczna jest w strukturze wzoru. We wzorze „Tęsknota za latem” możemy wyróżnić dwie warstwy — kwiatów i gałązek. We wzorze „Jesienny wieniec” wszystkie elementy stanowią zwartą strukturę. Starałam się, żeby wyglądała ona naturalnie, tak samo, jak wieniec, który był moją inspiracją.

 

Jest wiele sposobów na zaprojektowanie wzoru z motywem kwiatowym. Wszystko zależy od tego, jaki charakter wzoru będziemy chcieli uzyskać oraz w jakim celu projektujemy dany wzór.

 

 

Dowiedz się, jak zostać projektantem wzorów

 

Cieszę się, że mogłam Ci pokazać, jak krok po kroku stworzyć projekt wzoru na tkaninę. Przeczytałaś ten artykuł do końca, a to oznacza, że możesz być zainteresowana zaprojektowaniem wzoru według własnego pomysłu. Mam dla Ciebie propozycję. Zapisz się na mój newsletter (na listę osób zainteresowanych nauką projektowania wzorów na tkaniny i nie tylko) i odbierz bezpłatnie prezent, który dla Ciebie przygotowałam – webinar “Jak zostać projektantem wzorów”. Chcę opowiedzieć Ci jeszcze wiele rzeczy na temat projektowania wzorów, dlatego mam nadzieję, że zostaniemy w kontakcie. Jeżeli jesteś zainteresowana, zapisz się na mój newsletter i do usłyszenia.

 

Bądź na bieżąco

 

Swoją wiedzą na temat malowania akwarelami dzielę się bezpłatnie na moim blogu, Instagramie, Facebooku oraz w kursie projektowania wzorów na tkaniny i nie tylko. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni? Zapisz się do mojego newslettera i dołącz do społeczności Merely Susan. Zobacz prezenty, które dla Ciebie przygotowałam. Korzystaj z mojej wiedzy, a jeżeli masz jakieś pytanie lub jesteś zainteresowana współpracą, napisz do mnie — chętnie Ci pomogę oraz zaprojektuję dla Ciebie coś pięknego!

Dodaj komentarz