Jak zostać Surface Pattern Designerem? - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Kreatywny biznes   /  Jak zostać Surface Pattern Designerem?

Jak zostać Surface Pattern Designerem?

Zastanawiasz się jak zostać Surface Pattern Designerem czyli projektantem wzorów? Z tego artykułu dowiesz się jakie narzędzia i umiejętności są potrzebne, żeby zacząć oraz kto sprawdzi się w tej pracy. Podzielę się z Tobą moją wiedzą i doświadczeniem, które zdobywałam przez kilka lat pracy.

 

Dla kogo?

 

Projektowanie wzorów na tkaniny może być satysfakcjonującą pasją lub pomysłem na biznes. Ja od 2014 roku zajmuję się projektowaniem wzorów dla kobiet i ich biznesów. Praca jako Surface Pattern Designer jest idealna dla wszystkich kreatywnych osób, które uwielbiają tworzyć własnymi rękami, a swoje umiejętności chcą wykorzystać do stworzenia czegoś pięknego i praktycznego. Projekt wzoru można wykorzystać na wiele sposobów. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule “Pomysły na wykorzystanie własnego projektu wzoru”.

 

Jakie umiejętności muszę posiadać?

 

Kluczowe jest podjęcie decyzji, jaką techniką chcesz tworzyć poszczególne elementy wzoru. Możesz wykorzystać do tego ilustracje tworzone techniką tradycyjną – farbami, kredkami, ołówkami, cienkopisami, flamastrami lub z wykorzystaniem innego narzędzia. Elementy możesz tworzyć w programie graficznym. W mojej pracowni wszystkie projekty wzorów powstają z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych. W moim kursie projektowania wzorów na tkaniny w formie e-booka krok po kroku pokazuję, jak wygląda mój proces projektowy od pomysłu po stworzenie elementów, ich obróbkę, stworzenie raportu i zapisanie plików do druku. Więcej na temat mojego kursu projektowania wzorów możesz się dowiedzieć ze strony – tutaj.

 

Minimum, żeby zacząć, to wiedza, jak ułożyć elementy w raport i poprawnie zapisać plik do druku. Jeżeli będziesz pracować w programie Photoshop lub podobnym, wszystkiego dowiesz się z nagrania “Jak ułożyć elementy w raport i poprawnie zapisać plik do druku“. Jeżeli nie wiesz, co to jest raport, dowiesz się tego z artykułu “Co to jest raport i jak go stworzyć?“. Efekt to w dużej mierze kwestia praktyki. Im więcej raportów stworzysz, tym większe będziesz mieć wyczucie do tego, jak zestawiać ze sobą poszczególne elementy wzoru.

 

Jakie narzędzia muszę posiadać?

 

Będziesz potrzebować programu graficznego, w którym obrobisz zeskanowane elementy lub je stworzysz, a także zaprojektujesz raport i zapiszesz poprawnie pliki do druku. Ja pracuję w programie Adobe Photoshop. Obsługi narzędzi potrzebnych do zaprojektowania wzorów uczę w moich kursach. Program ten ma rozbudowany interfejs, ale narzędzia, które są potrzebne do zaprojektowania wzoru są proste w obsłudze. Jestem pewna, że nie będziesz mieć żadnych problemów, żeby się ich nauczyć bez względu na to, czy korzystałaś kiedyś z programu graficznego, czy nie.

 

W zależności od tego, jaką techniką wybierzesz do stworzenia elementów, takich narzędzi będziesz potrzebować. Do wzorów stworzonych z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych będą potrzebne odpowiednio dobrane farby, pędzle oraz papier. Dowiedź się więcej o narzędziach do malowania akwarelami, które przetestowałam i polecam z podcastu “Narzędzia do malowania akwarelami“. Jeżeli zdecydujesz się na technikę tradycyjną, przydatny będzie skaner lub urządzenie wielofunkcyjne. Swoje prace możesz zeskanować również w lokalnej drukarni.

 

Z kim współpracować?

 

Projektami wzorów na tkaniny interesują się właściciele firm produkujących tekstylia dziecięce, pościele, odzież i inne akcesoria. Takie osoby będą Twoją grupą potencjalnych klientów. Możesz nawiązać również współpracę z drukarniami. Niektóre drukarnie internetowe oferują swoim klientom druk niskonakładowy tkanin z nadrukiem wzorów od projektantów. Przykładem będzie Ku-Ka czy CottonBee. Jako projektant wzorów możesz wgrać swoje projekty na serwer drukarni i otrzymać procent od sprzedaży, kiedy klient zamówi tkaninę z Twoim projektem wzoru.

 

Odbierz bezpłatnie webinar "Jak zostać projektantem wzorów"

 

Od czego zacząć?

 

Jesteś zdecydowana, żeby spróbować swoich sił w pracy jako projektant wzorów? Zapraszam Cię do odebrania bezpłatnego nagrania webinaru – tutaj. Dowiesz się z niego, jak zacząć pracę jako projektant wzorów, na jakich zasadach sprzedawać projekty, gdzie znaleźć pierwszych klientów i wiele więcej. Zapraszam Cię również do przeczytania artykułu “Jak krok po kroku zaprojektować wzór na tkaninę i nie tylko”. Dowiesz się z niego, z jakich etapów składa się mój proces projektowy oraz ile każdy z etapów zajmuje mi czasu. Opisane etapy możesz wykorzystać jako plan działania albo tematy, na które powinnaś dowiedzieć się czegoś więcej, żeby zostać Surface Pattern Designerem.

 

Mam nadzieję, że dowiedziałaś się dziś czegoś ciekawego na temat pracy jako Surface Pattern Designer. Jeżeli znasz osobę, dla której ten artykuł może okazać się interesujący, podziel się z nią informacją na jego temat. Dziękuję i do usłyszenia, Zuzanna.

 

Kurs projektowania wzorów na tkaniny, surface pattern design

Dodaj komentarz