Jak zaprojektować wzór na tkaninę? - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Kreatywny biznes   /  Jak zaprojektować wzór na tkaninę?

Jak zaprojektować wzór na tkaninę?

Obserwuję rynek produktów rękodzielniczych i widzę, że klienci stają się coraz bardziej wymagający. Rośnie liczba biznesów oraz produktów. Ciężko jest wybić się na tle konkurencji i stworzyć nietuzinkowy produkt, który zachwyci klientów. Własny projekt wzoru umożliwia wpasowanie się w najnowsze trendy. Decydujemy o motywie, elementach i kolorystyce wzoru. Możemy odpowiedzieć na potrzeby konkretnej grupy docelowej. Dodatkowym atutem jest fakt, że nasz produkt staje się niepowtarzalny. Prosty przedmiot zamienia się w coś wyjątkowego i spersonalizowanego.

 

Pokażę Ci, jak projektuję wzory na tkaniny. Opiszę to tak, jakbym projektowała wzór według własnego pomysłu. Jeżeli współpracuje z klientem, konsultuje z nim większość etapów. Często wybiera on motyw i główne kolory. Ja doradzam mu i sugeruje różne rozwiązania. Podane wskazówki dotyczą projektowania wzorów z wykorzystaniem ilustracji akwarelowych. Jeżeli chcesz zaprojektować wzór z elementów, stworzonych za pomocą innej techniki, proces projektowy będzie się różnić. Niektóre etapy możesz dostosować do swoich potrzeb lub pominąć. Podzielę się z Tobą moim doświadczeniem, a nie sztywnymi zasadami.

 

Pomysł na wzór — wybranie motywu

 

Projektowanie każdego wzoru zaczynam od wybrania motywu przewodniego np. boho, kwiaty polne, zwierzęta leśne, owoce. Wszystkie wzory, które powstają w mojej pracowni, są stworzone z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych. Ilustracje maluję tak,  żeby były przystępne w odbiorze dla grupy docelowej, do której są skierowane. Kolejnym krokiem jest wybranie elementów — konkretnych gatunków kwiatów czy zwierzątek. Zestawienia ich z innymi elementami. W motywach leśnych mogą pojawić się paprocie, kwiaty, zwierzęta, grzyby, liście, drzewa, szyszki, gałązki i inne. Możliwości jest wiele. Warto przemyśleć dobór elementów,  żeby pasowały do siebie tematyką, kolorystyką oraz wielkością. W kompozycji warto uwzględnić zarówno duże, jak i małe elementy.

 

Opracowanie kolorystyki

 

Po wybraniu motywu i określeniu elementów dopasowuję kolorystykę wzoru. Staram się ograniczać liczbę kolorów. Jest to szczególnie ważne w przypadku tworzenia kolekcji wzór, w której wszystkie projekty powinny wyglądać spójnie. Moim zdaniem nadmiar kolorów nie jest dobry. Podoba mi się, kiedy na pierwszy rzut oka można określić główne kolory wzoru. Opracowanie kolorystyki to nie tylko wybór kolorów. Określam również ich temperaturę — zimną lub ciepłą, nasycenie — zdecydowane, pastelowe, delikatne i inne.

 

Referencje

 

Do namalowania niektórych ilustracji wykorzystuję rzeczywiste przedmioty i kwiaty. Do innych muszę poszukać referencji — zdjęć, które umożliwiają mi naszkicowanie elementów. Maluję zarówno realistyczne, botaniczne ilustracje kwiatów, jak i  bardziej komiksowe, dziecięce ilustracje. W przypadku tych drugich pojawiają się rzeczywiste elementy, ale są dopasowane do  potrzeb projektu oraz własnego stylu, który wypracowałam sobie przez lata pracy jako ilustratorka.

 

 

Szkic

 

Kolejnym etapem jest naszkicowanie ilustracje na podstawie zebranych referencji — cyfrowych lub fizycznych. Szkic pod ilustracje akwarelowe nie musi być bardzo dokładny. Pomoże Ci, jeżeli dopiero zaczynasz. Ja nie robię dokładnego szkicu. Zostawiam sobie margines na odrobinę fantazji. Lubię improwizować. Nie przerysowuje kształtów 1:1.

 

Stworzenie kolorów

 

Wybranie kolorów to połowa sukcesu. Trzeba je jeszcze stworzyć — otworzyć paletę z farbami i poszukać barw, które po połączeniu dadzą pożądany efekt. Ten etap nie zajmuje mi wiele czasu. Zazwyczaj dość szybko znajduję idealne połączenie. Mam również swoje ulubione mieszanki barw, których często używam. W mojej palecie jest ponad 30 kostek w różnych kolorach, ale od razu widać, które używam najczęściej. Jeżeli dopiero zaczynasz malować akwarelami i chcesz stworzyć wzór na tkaninę z ich wykorzystaniem, poświęć mu więcej czasu. Myślę, że to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, żeby twój wzór wyglądał dobrze. To, jakie kolory i ich odcienie połączyć mocno wpłynie na odbiór Twojego projektu.

 

 

Namalowanie ilustracji

 

Masz już przemyślany pomysł, gotowy szkic i paletę kolorów pod ręką? Pora namalować ilustracje. Pamiętaj, że po zeskanowaniu kolor będzie delikatniejszy niż to, co widzisz. Akwarela ma to do siebie, że po zaschnięciu blednieje, dlatego zawsze dodaj trochę więcej pigmentu. Z artykułu – Jak zacząć malowac akwarelami? dowiesz się, jakie narzędzia do malowania polecam.

 

Skanowanie

 

Skanowanie to szybki i przyjemny etap, który wiele osób przeraża. Najczęstsze pytanie, które dostaje od dziewczyn, które chcą zaprojektować własny wzór, to — Jak zeskanować ilustracje? oraz — Czy muszę iść do profesjonalnej drukarni? Moim zdaniem, nie musisz. Ja skanuję ilustracje w domu. Wykorzystują skaner marki Canon, za którego nie zapłaciłam fortuny. Testowałam różne drukarnie w Warszawie i nie byłam zadowolona z efektu. Uważam, że moja domowa drukarka robi lepszą robotę. Jeżeli masz drukarkę w domu, to super. Grunt to dobre ustawienia. Wybierz profil skanowanie zdjęcia, format TIFF i rozdzielczość 300-600 dpi. To podstawy. Często efekt skanowania jest zły, ponieważ mamy wprowadzone złe ustawienia. Jeżeli nie masz drukarki i skanera w domu, możesz iść do drukarni, która jest w Twoim mieście i poprosić o skan z ustawieniami, o których napisałam powyżej.

 

Komputerowa obróbka graficzna

 

Zeskanowane ilustracje nigdy nie wyglądają 1:1 tak jak to, co namalowałyśmy. Tak samo jest ze zdjęciem. Wymaga korekty, czasem drobnej, ale jednak. Ja obrabiam zeskanowane ilustracje w programie Photoshop. Poprawiam kolory, kontrast, poziomy, ilość światła i inne. Więcej na ten temat dowiesz się z mojego e-booka o projektowaniu wzorów na tkaniny.

 

 

Ułożenie raportu

 

Moim zdaniem to, ile czasu zajmie Ci ułożenie raportu i jaki osiągniesz efekt, zależy od doświadczenia. Na początku spędzisz dużo czasu, żeby ilustracje były ułożone w przyjemny dla oka sposób, a po powieleniu nie tworzyły się białe pasy wokół. Dobry raport to taki raport, którego nie widać, kiedy patrzysz na wzór. Raport to powtarzalny element wzoru. Zadbaj o to, żeby niektóre ilustracje były małe, a inne duże. Kontrasty dobrze wpływają na efekt wizualny. Gęstość wzoru, odległości między elementami, ilość światła (białego miejsca) dopasuj w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać oraz na co ma być przeznaczony wzór.

 

 

Wizualizacja i przygotowanie prezentacji
(opcjonalnie, w przypadku współpracy z klientem)

 

Jeżeli projektuję wzór dla klienta, po stworzeniu raportu przygotowuję prezentację. Pokazuję, jak wzór wygląda w powieleniu. Robię wizualizację na różnych produktach. Proponuję różne rozmiary raportu. Do każdego robię osobną wizualizację. Bardzo często proponuję kilka raportów z różnymi zmianami kolorystycznymi — zwiększony/zmniejszonym nasyceniem, delikatniejszymi/ciemniejszymi ilustracjami i inne. Wszystko zależy od projektu. Jeżeli robię wzór dla siebie, nie pomijam tego etapu. Muszę przygotować  wizualizacje wzoru na różnych produktach do pokazania w mediach — na moim Facebooku, Instagramie, zdjęcia do sklepu, jeżeli chcę sprzedawać tkaniny z danym wzorem lub prezentację wzoru, jeżeli chcę dodać wzór do Bazy Wzoru.

 

Dostosowanie wielkości raportu

 

W zależności od tego, gdzie dany wzór ma zostać wykorzystany, musimy dostosować wielkość raportu – ilustracji. Na pościel będą potrzebne większe ilustracje, na tekstylia dziecięce, o wiele mniejsze.

 

Czyszczenie raportu

 

Czyszczenie raportu to mój „ulubiony” etap. Wymaga sporo czasu i cierpliwości. O co właściwie chodzi? Poza ilustracjami skaner skanuje teksturę papieru do akwareli — chropowatą. Czasem dostają się różne przybrudzenia, które powstały podczas malowania. Mogła być brudna kartka albo płyta skanera. Raport trzeba przejrzeć w dużym powiększeniu i usunąć wszystkie niedoskonałości. Delikatne ilustracje wymagają więcej pracy. Trzeba wymazać cały obszar poza ilustracjami. Jeżeli ilustracje mają zdecydowane kolory, wiele niedoskonałości można usunąć obróbką graficzną, która zajmuje o wiele mniej czasu.

 

Przygotowanie pliku do druku

 

O dokładne ustawienia pliku do druku zapytaj drukarnie, w której będzie drukować tkaninę ze swoim wzorem. Standardowo plik wzoru na tkaninę zapisuje się w formacie TIFF, w kolorystyce RGB oraz rozdzielczości min. 300 dpi. W drukarniach internetowych możesz wgrać również pliki w formacie JPG i PNG. TIFF to najlepsza jakość. Rozmiar plików JPG jest mały, ale są straty jakości. Dla mnie nie do zaakceptowania.

 

Odbierz bezpłatnie webinar "Jak zostać projektantem wzorów"

Komentarze

 • Dorota
  reply

  Witam
  Od jakiegoś czasu interesuje się projektowaniem wzorów tkanin. Wiem już jak zrobić szkic dodać mu kolorów z laptopie i ułożyć z niego wzór. Jednak ze względu na to że wolę posługiwać się pędzlem i farbami chciałam zrobić to w tradycyjny sposób niestety mam problem po przeskanowaniu (wysoka rozdzielczość dpi) na laptopa obraz jest złej jakości. Masz może jakieś rady żeby przenieść go prawie bez szwanku?
  Pozdrawiam Dorota

  03/06/2019

Dodaj komentarz