Jakość i technologia nadruku cyfrowego na tkaninach Projekty wzorów na tkaniny. - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Projektowanie wzorów   /  Jakość i technologia nadruku cyfrowego na tkaninach

Jakość i technologia nadruku cyfrowego na tkaninach

Własny wzór na tkaninę pozwala stworzyć nietuzinkowi zachwycający produkt. Zakładając oczywiście, że zadrukowany wzorem materiał będzie dobrej jakości i spełni wymagania bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasz projekt jest przeznaczony dla dzieci. Dziś opowiem Wam o technologii i jakości druku cyfrowego na tkaniach. 

 

Z artykułu dowiesz się: 
 • Jak drukuje się grafikę na tkaninach? 
 • Jakich tworzyw używa się do nadruku cyfrowego? 
 • Czy produkty z nadrukiem cyfrowym są bezpieczne dla dzieci? 
 • Ile czasu trwa realizacja zamówienia na zadrukowaną wzorem tkaninę? 
 • Czy grafika nadrukowana cyfrowo jest dobrej jakości? 
 • Od czego zależy jakość nadruku? 
 • Na jakich tkaninach mogę drukować wzory? 
 • Jak prać tkaniny zadrukowane wzorem? 
 • Gdzie można kupić własny wzór na tkaninę? 
 • Gdzie można stworzyć własny wzór na tkaninę? 
 • Gdzie można zamówić tkaninę z własnym wzorem? 
 • Gdzie można zamówić tkaninę ze wzorem od projektanta 

 

Technologia druku 

 

Do nadruku wzorów* na tkaninach używa się technologi druku cyfrowego. Wykorzystuje się do tego wodne atramenty pigmentowe. Proces jest przyjazny środowisku, bo przy drukowaniu nie zużywa się dodatkowo wody.  Nadruk jest utrwalany w wysokiej temperaturze bez zastosowania środków chemicznych**.  

 

Jakość nadruku 

 

Jakoś nadruku zależy od kilku czynników. W przypadku ilustracji akwarelowych warto wykonać wysokiej jakości skan – minimum 300 dpi. Zbyt duże powiększenie ilustracji może wpłynąć na gorszą jakość. Najlepiej malować ilustracje w takiej wielkości, jaką przewidujemy na tkaninę. Kształty stworzone w programie graficznym – wektory, można powiększać bez strat jakości.

 

Ilustracje akwarelowe wymagają odpowiedniej obróbki graficznej – usunięcia tła, faktury papieru, zanieczyszczeń skanu oraz popracowania nad kolorem. Największym problemem są jasne/białe obszary. Ilustracje nie powinny być zbyt delikatne, bo będą słabo widoczne.

 

Jakość zależy również od gramatury tkaniny, którą wybierzemy. Do zadrukowania bardziej mięsistych tkanin nie sprawdzą się wzory z dużą ilością małych elementów i szczegółów.

 

Wiarygodność koloru drukowanych tkanin 

 

Kolor, który widzimy na monitorze, może różnić się od tego, który wyjdzie w druku. Warto zadbać o odpowiednie ustawienia monitora oraz wziąć pod uwagę kolor tkaniny, na której będziemy drukować. Do nadruku nie używa się koloru czarnego. Możesz spodziewać się odcieni granatowego lub ciemnoszarego, jeżeli znajdzie się on w Twoim wzorze. W akwareli jest podobnie. Kolorem czarnym raczej się nie maluje. Miesza się go z innymi odcieniami, żeby wyglądał bardziej naturalnie.

 

Kontrola jakości – próbki 

 

Obawiasz się, jak Twój wzór wyjdzie na tkaninie? Poproś o poradę projektanta, u którego zamawiasz wzór lub drukarnię, z którą współpracujesz. Osoby zajmujące się projektowaniem wzorów i pracującej przy druku mają już pewne wyczucie. Najbezpieczniej jest jednak zamówić próbkę tkaniny i sprawdzić, czy jakość jest satysfakcjonująca, a kolory takie, jakie zaplanowałaś. W przypadku druku niskonakładowego próbki są zazwyczaj dostępne w wymiarach 20×20 cm lub 40×40 cm, a ich koszt to 10-20 zł. Nie jest to duży koszt, a da Ci gwarancję, że dobrze zainwestujesz swoje pieniądze.

 

Bezpieczeństwo tkanin drukowanych 

 

Większość drukarni wykańcza tkaniny zgodnie ze standardami Oeko Tex standard 100 – wiodącym w świecie znakiem bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych. Takie tkaniny są wolne od substancji szkodliwych, które w natężeniu mogłyby mieć negatywny wpływ na człowieka. Przykładowe substancje, których nie znajdziesz w takich tkaninach, to: barwniki alergizujące, pestycydy, chlorofenole, formaldehydy, barwniki azotowe, ekstahowalne metale ciężkie i inne. Atramenty wodne stosowane do nadruku są nietoksyczne.  

 

Jak dbać o drukowane tkaniny? 

 

Na pewno chcesz długo cieszyć się unikalnym wyglądem tkanin drukowanych. Jest kilka zasad, które warto przestrzegać, żeby zachowały dobrą jakość na dłużej. Tkanin drukowanych nie należy zapierać i wykręcać od razu po praniu. Druk jest najbardziej narażony na uszkodzenia w zgięciach, kiedy tkanina jest mokra. Podczas pierwsze prania zmywa się nadmiar tuszu, co może powodować zmianę kolorów tkaniny. Materiały takie jak satyna, perkal, nansuk należy prać w temperaturze poniżej 40 stopni, używając programu do tkanin delikatnych. Wirowanie warto ustawić na najmniejsze obroty. Tkaninie mogą zaszkodzić agresywne środki piorące, środki odplamiające i odbarwiające. Najlepiej jest suszyć tradycyjnie i unikać suszarek bębnowych.  

 

Do tkanin zadrukowanych cyfrowo oraz materiałów o dużej gramaturze takich jak panama i ryps najlepiej wybrać pranie chemiczne. Istnieją dwie możliwości: czyszczenie wodne i chemiczne w czterochloroetylenie.  

 

Gdzie kupić własny wzór? 

 

Wzór na wyłączność kupisz bezpośrednio u projektanta. Oferują oni gotowe wzory, a także projekty na specjalne zamówienie klienta. Przykładowe projekty wzorów możesz obejrzeć w mojej bazie wzorów. Zestawy ilustracji oraz gotowe projekty wzorów możesz kupić np. na Creative Market. Musisz się jednak liczyć z tym, że są to bardzo popularne grafiki używane przez wiele firm. Ich cena jest niska, ale ciężko mówić tu o wyjątkowych, unikalnych produktach.

 

Gdzie stworzyć i zamówić własny wzór? 

 

Wzór na tkaninę możesz zaprojektować samodzielnie. Namalowane/narysowane ilustracje należy odpowiednio zeskanować, obrobić i ułożyć w raport. Do wzorów stworzonych z ilustracji akwarelowych najlepszy będzie Photoshop lub inny program tego typu. Wzory geometryczne lub stworzone z ilustracji narysowanych np. cienkopisem możesz wykonać w Ilustratorze i Corelu. Zobacz, jak krok po kroku zaprojektować wzór na tkaninę według własnego pomysłututaj i odbierz bezpłatnie webinar “Jak zostać projektantem wzorów na tkaniny i nie tylko”tutaj.

 

Jak zapisać gotowy raport? 

 

Najlepszym formatem do zapisu raportów jest TIFF. Optymalna rozdzielczość do druku to 300 dpi. Profil kolorystyczny RBG 1998 lub RGB bez znacznika (kolor czarny w photoshopie musi mieć wartości RGB=000, biel=255,255,255). Raport przesyłamy w skali 1:1. Wszystkie warstwy powinny być spłaszczone. Jeżeli zadbasz o ciekawe ułożenie elementów, zbalansujesz ich wielkości i dobierzesz atrakcyjne kolory, to możesz liczyć na świetny efekt.  

 

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda Twój raport w powieleniu, wystarczy, że wgrasz go na dysk drukarni tj. Ku-kaCottonbee. Wzór możesz poprawiać do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Jeżeli wszystko będzie wyglądać tak, jak sobie wymarzyłaś, to zostaje już tylko zamówienie tkaniny. 

 

Czas realizacji i rodzaje tkanin 

 

Czas realizacji zamówienia w przypadku druku niskonakładowego to zazwyczaj ok. 7 dni roboczych od zaksięgowania wpłaty. Przy wydruku dużej ilości materiału może być trochę dłuższy. Własny wzór możesz drukować na tkaninach takich jak: pościelówka, satyna, nansuk, perkal, chino, ryps, len, bambus, noris, panama, jersey, dresówka, kreton i wielu innych. Wszystko zależy od oferty Twojej drukarni. Wybór jest bardzo duży, a technologię nadruku cyfrowego można stosować prawie na każdej tkaninie odpowiednio do tego przystosowanej.  

 

Jeżeli chcesz wydrukować belkę – 100 mb. materiału, to na zamówienie możesz czekać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj jest to ok. 3 tygodni. Materiał możesz wydrukować w znanych drukarniach tj. Farbiarnia Biliński. Oferują oni duży wybór materiałów i niższą cenę za mb. od drukarni niskonakładowych.  

 

Gdzie kupić tkaniny z wyjątkowym wzorem? 

 

Istnieje wiele stron polskich i zagranicznych, na których kupisz tkaniny z wyjątkowym wzorem. Ciekawe propozycje oferują również drukarnie, które bardzo często współpracują z docenianymi na rynku projektantami np. Ku-kaCottonbee i Makeafabric. Niektóre z nich oferują również gotowe produkty np. Fabric Moose i Spoonflower.

 

Podsumowanie 

 

Nadruk cyfrowy jest bezpieczny nie tylko dla ludzi, ale również dla środowiska. Odpowiednie przygotowanie pliku i obróbka grafiki umożliwiają nam wydrukowanie grafiki o wysokiej jakości na różnego rodzaju tkaninach. Własny wzór pozwala nam stworzyć wyjątkowy produkt, który wyróżni się na rynku i zaskoczy klientów. Czego chcieć więcej?  

 

Daj znać, czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wszelkie wątpliwości dotyczące drukowanych tkanin i zachęciłam do zaprojektowaniu lub kupienia własnego wzoru.  

 

Życzę Ci pięknego dnia! 

Merely Susan 

 

Odbierz bezpłatnie webinar "Jak zostać projektantem wzorów"

 

*W artykule piszę o wzorach stworzonych z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych. Istnieją inne metody nadruku grafik na tkaninach. Każda z nich ma jednak pewne ograniczenia dotyczące ilości kolorów.  

**Odpowiedzi na pytania są pisane na podstawie technologię druku wykorzystywaną przez drukarnie, z którymi współpracuję lub współpracowałam.  Bardzo możliwe, że technologia druku różni się w innych firmach. 

Dodaj komentarz