Proces projektowy – wzory na tkaniny

28/03/2022

Autor: Merely Susan

Projektowaniem wzorów na tkaniny zajmuję się od 2016 roku. Przez kilka lat zdobywałam doświadczenie współpracując z wieloma firmami – zarówno z polski, jak i zza granicy, aby w 2019 podjąć decyzję o zaangażowaniu się w stworzenie własnej kolekcji produktów z moimi wzorami – tkanin drukowanych.

Postanowiłam napisać artykuł i podzielić się przemyśleniami, które mam po 6-letniej praktyce i opowiedzieć Ci, jak obecnie wygląda mój proces projektowania wzorów na tkaniny. Jeżeli jesteś ciekawa, z jakich etapów się składa, zapraszam Cię do lektury tego artykułu.

 

Proces projektowy – wzory na tkaniny

Mogę powiedzieć, że w projektowaniu wzorów łączę stare z nowym – rzemieślnicze techniki  tj. ręcznie malowane projekty wzorów i nowoczesne technologie tj. druk cyfrowy. W moim studio powstają projekty, w których pełne emocji i znaczeń historie ukryte są w starannie dobranych kolorach, przemyślanych kompozycjach i dopracowanych w detalach elementach.

Wierzę, że niedoskonałości wynikające z ręcznej pracy nad projektami wzorów sprawiają, że produkty z ich nadrukiem stają się czułą opowieścią o procesie i mogą wnieść kojące ciepło do przestrzeni, w której się znajdą. Właśnie dlatego moje ulubione narzędzia wykorzystywane do projektowania wzorów to farby akwarelowe i gwasze.

Proces projektowania wzorów to dla mnie coś więcej niż namalowanie przypadkowych elementów i ułożenie ich w atrakcyjną wizualnie kompozycję. Wierzę, że poprzez zaangażowanie w proces i dbałość o każdy element można tworzyć przedmioty, które nie tylko mają znaczenie, ale również mogą przetrwać próbę czasu.

Pomysł na nowy wzór zaczyna się w moim szkicowniku – od znalezienia pomysłu na ciekawą kompozycję. Następnie projekt jest starannie malowany za pomocą farb akwarelowych lub gwaszy. Gotowa grafika trafia do komputera. Aby zachować charakter ręcznie malowanego wzoru, jest ona jedynie czyszczona i przekształcana w plik przygotowany do druku.

Kolejny etap to zamówienie próbek – sprawdzanie, czy dobrana została odpowiednia skala wzoru oraz kolory. Wierzę w pracę z takim poziomem staranności i szczegółowości, jak tylko jest to możliwe, dlatego poświęcam na ten etap więcej czasu i uwagi, aby upewnić się, że uzyskałam satysfakcjonujący efekt. Dopiero po zatwierdzeniu próbek rozpoczyna się produkcja np. tkanin z nadrukiem moich wzorów.

Mogę powiedzieć, że gotowy produkt np. tkanina drukowana to rezultat wielu miesięcy pracy, aby stworzyć projekt wzoru, który wygląda dobrze nie tylko na ekranie mojego komputera, ale również wydrukowany na materiale, na który jest przeznaczony. Myślę, że to właśnie celebrowanie powolnego procesu sprawia, że przedmioty, które powstają w moim studio, są wybierane nie tylko ze względu na ich walory estetyczne, ale również historie, które przychodzą razem z nimi.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Cieszę się, że mogłam podzielić się z Tobą tą historią. Kliknij tutaj, aby zobaczyć moje portfolio na Behance – znajdziesz tam wybrane wzory, kolekcje i projekty zrealizowane dla klientów. Zapraszam Cię również do przeczytania innych artykułów z serii: Proces projektowy. Artykuł: Proces projektowy – tkaniny drukowane będzie świetnym uzupełnieniem tego wpisu.

 

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami.

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o tym, co aktualnie dzieje się w moim studio – zakulisowe historie, inspiracje do aranżowania wnętrz i oferty.