Proces projektowy – tkaniny drukowane

26/07/2021

Autor: Merely Susan

Coraz więcej osób zaczyna szukać większej wartości w przedmiotach, które kupuje. Decydujemy się na te, które są produkowane w sposób uczciwy i przyjazny dla środowiska. Coraz częściej świadomie wybieramy wysokiej jakości naturalne materiały. Doceniamy przemyślane detale i staranne wykonanie. Chcemy, aby wybrane przedmioty mogły nam służyć dłużej, niż tylko przez jeden sezon.

Przemyślany proces projektowania tkanin czy tekstyliów to dla mnie coś więcej niż tworzenie atrakcyjnych wizualnie wzorów. Zależy mi na tym, aby poprzez moje projekty zachęcać do lepszych wyborów tj. wybieranie naturalnych, certyfikowanych materiałów, produktów wytwarzanych lokalnie, przez zaangażowanych w proces rzemieślników i rzeczy o ponadczasowej estetyce, które mogą przetrwać próbę czasu.

Staram się być projektantką czułą na pragnienia moich klientów, ale również wrażliwą na potrzeby naszej planety. Właśnie dlatego zachęcam moje klientki do wybierania przedmiotów, które mają dla nich znaczenie – nie tylko odpowiadają na ich potrzeby wizualne, ale również funkcjonalne i emocjonalne.

W tym celu dzielę się moim procesem i opowiadam historie o produktach, które powstają w moim studio. Z tego artykułu dowiesz się, jak powstały tkaniny lniane i bawełniane z nadrukiem moich autorskich wzorów. Opowiem Ci, dlaczego zdecydowałam się stworzyć tego typu produkt, ile trwał cały proces i jakie decyzje projektowe podjęłam. Zapraszam do lektury!

 

Pomysł na nowy projekt

Mogę powiedzieć, że nowy produkt w moim sklepie – tkaniny lniane i bawełniane z nadrukiem moich autorskich wzorów to rezultat organicznego rozwoju mojego studia projektowego.

Od 2016 roku zajmowałam się projektowaniem wzorów na tkaniny dla firm. Były to m.in. marki oferujące odzież damską i tekstylia dla dzieci. Podczas współpracy z klientami często robiłam próby druku, aby mieć pewność, że zaprojektowałam wzór, który wygląda dobrze nie tylko na ekranie mojego komputera, ale również jako nadruk na tkaninie.

Projektowałam wtedy również wiele wzorów dla siebie np. do pokazania w moim portfolio. Próby druku umożliwiały mi sprawdzenie, jak wybrane kolory wyglądają na różnych tkaninach, a także, czy dobrałam odpowiednią skalę wzoru. Mogłam zaobserwować, jakie elementy i kompozycje wyglądają najlepiej.

Ten etap procesu pozwolił mi nauczyć się wiele o procesie projektowania wzorów oraz zdobyć wiedzę, którą mogłam dzielić się z moimi klientami, aby pomóc im w planowaniu produkcji tkanin. Moje projekty były jednak dostępne tylko dla klientów firmowych. Pomyślałam, że warto umożliwić zakup moich tkanin drukowanych dla klientów indywidualnych np. małych pracowni krawieckich.

Zaczęłam od sprzedaży drukowanych na próbę kawałków tkanin. Pomysł ten cieszył się tak dużym zainteresowaniem moich klientów, że postanowiłam stworzyć pierwszą kolekcję tkanin drukowanych do sprzedaży na metry w moim sklepie. Zaangażowałam się w proces projektowy, aby nie tylko stworzyć atrakcyjne wizualnie wzory, ale również przemyślany produkt.

 

Proces projektowy – wzory na tkaniny

Pierwsza kolekcja wzorów na tkaniny przeznaczone do sprzedaży na metry w moim sklepie to Romantyczny Ogród. Składa się z czterech projektów – Romantyczny Ogród, Różane Marzenie, Poranna Mgiełka i Liski. Projekty zostały namalowane ręcznie – farbami akwarelowymi. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ten projekt w moim portfolio i dowiedzieć się więcej o procesie projektowym.

 

Proces projektowy – wybór materiałów

Od początku wiedziałam, że moim celem będzie zachęcenie klientów do wybierania naturalnych materiałów do szycia. Zależało mi na tym, aby znaleźć wysokiej jakości, certyfikowane i produkowane lokalnie tkaniny.

 

Proces projektowy – tkaniny bawełniane

Staram się nie tylko wybierać naturalne, certyfikowane materiały, ale również zdobywać wiedzę o całym procesie powstawania moich produktów, by mieć pewność, że jest on bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Przy wyborze bawełny kierowałam się chęcią wspierania nowoczesnych metod produkcji.

Technologia druku cyfrowego jest jedną z bardziej przyjaznych dla środowiska, ponieważ pozwala na produkcję tkanin na dużą skalę przy użyciu mniejszej ilości wody, energii, substancji chemicznych i materiału bazowego w porównaniu z sitodrukiem i ręcznym farbowaniem. Wzór jest przenoszony na powierzchnię materiału przez drukarkę za pomocą pigmentów i utrwalany za pomocą ciepła i nacisku.

Do druku cyfrowego na tkaninach bawełnianych wykorzystywane są wysokiej jakości, certyfikowane pigmenty wodne – bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska. Cieszę się, że udało mi się znaleźć polską firmę, której tak jak mi zależy na tworzeniu produktów wysokiej jakości i z dużą wrażliwością na potrzeby naszej planety.

Pierwsza kolekcja drukowanych tkanin bawełnianych powstała na materiale o splocie płóciennym i gramaturze 121 g/m². Gotowy produkt posiadał certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który jest znanym i uznanym na całym świecie systemem testowania i certyfikacji gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania.

 

Proces projektowy – tkaniny lniane

Druk cyfrowy umożliwia przełożenie ręcznie malowanych projektów wzorów do produkcji bez wprowadzania dużych zmian do projektu – upraszczania kształtów czy ograniczania ilości użytych kolorów. Pozwala pokazać subtelne zmiany odcienia i miękkie ślady pędzla uchwycone w procesie ich tworzenia. Właśnie dlatego sprawdza się najlepiej do druku wzorów malowanych akwarelami.

Tkanina lniana z nadrukiem cyfrowym trafiła w moje ręce pierwszy raz na targach Fast Textile. Chwilę trwało, zanim zapoznałam się dobrze z tym materiałem. Na początku zamówiłam wiele próbek gładkiego materiału (bez nadruku), aby sprawdzić różne metody wykończenia tkaniny lnianej.

Odkrywałam, jak różne techniki i technologie produkcji, a także sposoby wykończenia tego materiału wpływają na specyfikację gotowego produkty. Choć proces projektowania drukowanych tkanin lnianych rozpoczęłam pod koniec 2019 roku, pierwsze metry pojawiły się w moim sklepie prawie rok później – na jesień 2020 roku – tyle zajęło wybranie odpowiedniego materiału i producenta, sposobu wykończenia, wykonawcy, czyli firmy specjalizującej się w druku cyfrowym na tkaninach lnianych oraz zrobienie prób.

Zależało mi na tym, aby na początku  zdobyć niezbędną wiedzę na temat tkaniny lnianej i możliwościach druku na tym materiale, a następnie podjąć świadome decyzje projektowe. Zdecydowałam się na współpracę z polską firmą z wieloletnią tradycją i doświadczeniem zarówno w produkcji tkanin lnianych, jak i w druku cyfrowym. Kolejne miesiące wypełniły próby, które pozwoliły mi upewnić się, że zaprojektowane wzory i wybrane kolory wyglądają dobrze na wybranym materiale.

Tkaniny lniane dostępne do kupienia na metry w moim sklepie są drukowane cyfrowo. Wzory są nanoszone na materiał barwnikami reaktywnymi, które łączą się z włóknem i tworzą trwały nadruk, który nie spiera się podczas prania.

Odpowiednie metody wykończenia tj. dodatkowe pranie sprawiają, że gotowe tkaniny są niezwykle miękkie, przyjemne w dotyku i dobrze się układają, a dzięki temu sprawdzają się do szycia odzieży i tekstyliów dla dzieci. W przyszłości planuję wprowadzić do sklepu również tkaniny dekoracyjne o specyfikacji pozwalającej na uszycie z nich dekoracji wnętrz lub wykorzystanie jako materiał tapicerski.

 

Proces projektowy – tkaniny drukowane

Mogę powiedzieć, że w procesie projektowania tkanina drukowanych postawiłam na naturalne materiały, nowoczesne technologie druku  oraz przemyślane metody wykończenia. Przede mną jeszcze długa droga, aby zostać ekspertem, ale myślę, że uważny proces pozwolił mi zdobyć wiedzę niezbędną do podjęcia świadomych decyzji – zarówno w zakresie projektowania wzorów, jak i produkcji moich tkanin.

Tkaniny, które powstały w moim studio to przemyślane produkty zaprojektowane z pasją i zaangażowaniem w małym studio i starannie wykonane przez polskie firmy, które specjalizują się w swoim rzemiośle. To również połączenie tradycyjnych technik tj. proces ręcznego malowania wzorów i nowoczesnych technologi tj. druk cyfrowy.

Kiedy zaczynałam proces projektowania tkanin drukowanych, nie przypuszczałam, że w moim studio powstaje produkt, który będę sprzedawać przez kolejne lata, aż z czasem stanie się moim głównym źródłem utrzymania i zbierze tak wiele pozytywnych opinie od klientów mojego sklepu.

Kiedy piszę ten artykuł, praktycznie zupełnie zrezygnowałam ze współpracy z klientami biznesowymi, aby w pełni zaangażować się w tworzenie własnych kolekcji wzorów na tkaniny i produktów z ich nadrukiem. Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu. Cieszę się, że mogłam podzielić się z Tobą tą historią. Zapraszam Cię również do przeczytania innych artykułów z serii: Proces projektowy.

 

Zdjęcia przedstawiają drukowane tkaniny lniane ze wzorami: Romantyczny Ogród, Różane Marzenie i Poranna Mgiełka, które są dostępne do kupienia na metry w moim sklepie.

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami.

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o tym, co aktualnie dzieje się w moim studio – zakulisowe historie, inspiracje do aranżowania wnętrz i oferty.