Proces projektowy – tkaniny dekoracyjne

20/12/2021

Autor: Merely Susan

Wiosna to moja kolekcja wzorów na lniane tkaniny dekoracyjne, nad którą pracę rozpoczęłam latem, w 2021. Pod koniec tego samego roku – w listopadzie, mogłam już odebrać z drukarni próby i rozpocząć pracę nad prototypami nowych produktów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądał proces powstawania tej kolekcji wzorów i lnianych tkanin dekoracyjnych z ich nadrukiem, zapraszam Cię do lektury tego artykułu.

 

Proces projektowy – kolekcja wzorów

 

Staram się stawiać na uważny i staranny proces projektowy, dlatego kilka pierwszych tygodni poświęciłam na zebranie inspiracji i stworzenie spójnej koncepcji na nową kolekcję.

Zależało mi na tym, aby projekty wzorów były przemyślane, by mogły stać się nośnikiem jakieś historii, a nie tylko zbiorem przypadkowych elementów, ułożonych w przyjemne dla oka struktury.

Chciałam również dowiedzieć się jak najwięcej o nowym materiale, z którym planowałam pracować. Do tej pory drukowałam na dość lekkiej i miękkiej tkaninie lnianej.

Tym razem zamierzałam wykorzystać materiał o większej wadze i innej specyfikacji. Musiałam również dobrze rozważyć sposób wykończenia tkaniny, aby dobrze sprawdziła się na produkt, który planowałam stworzyć – poduszki dekoracyjne.

Zdecydowałam się stworzyć kolekcję wzorów, która połączy trzy różne techniki – akwarelę, gwasz i tusz. Ostatecznie wybrałam cztery wzory: Rośliny Pnące, Kwiaty polne, Białe Kwiatki i Małe Liście.

Pierwszy z nich został namalowany farbami akwarelowymi. Do stworzenia drugiego wykorzystałam tusz. Dwa ostatnie zostały wykonane przy użyciu gwaszy.

 

 

Rośliny Pnące to dość organiczna kompozycja. Kwiaty zostały namalowane farbami akwarelowymi w rzeczywistej skali na arkuszu bawełnianego papieru.

Raport, czyli powtarzalny fragment wzoru został poddany tylko niezbędnej obróbce graficznej, co pozwoliło mi zachować charakter ręcznie malowanych ilustracji.

W tym projekcie najważniejsze okazało się opracowanie spójnej palety kolorów. Zdecydowałam, że będzie to wzór przewodni dla całej kolekcji, ze względu na skomplikowaną kompozycję i rozbudowaną paletę kolorów.

 

 

Kwiaty Polne to próba pracy z nową techniką – tuszem. Zdecydowałam się na graficzne przedstawieniu konturów kwiatów polnych, aby uzyskać bardzo organiczne linie.

Dzięki temu udało mi się stworzyć bardzo osobisty projekt wzoru, w którym widoczny jest każdy ruch mojej ręki. Podczas obróbki graficznej, celowo pozostawiłam nieregularne linie i wszystkie ślady, które powstały podczas procesu twórczego.

W przypadku tego projektu możesz również zobaczyć, jak wygląda druk cyfrowy na tkaninie w kolorze naturalnym i poddanej wybieleniu.

 

 

Dwa ostatnie projekty są bardziej subtelne. Składają się z małych elementów – kwiatów polnych oraz liści, które zostały ułożone w swobodne kompozycje.

Ich paleta kolorów została ograniczona do kilku barw. Wybór neutralnych kolorów sprawia, że wzory są bardzo delikatne – nie przytłaczają i nie dominują. Dzięki użyciu gwaszy uzyskałam proste kształty o równych krawędziach.

Tym razem również zdecydowałam się poeksperymentować z kolorem tła – zrobić nadruk na tkaninie lnianej w naturalnym kolorze oraz częściowo wybielonej, a także wykorzystać kolor tła raportu.

 

Proces projektowy – tkaniny dekoracyjne

 

Kiedy rozpoczynałam pracę nad nową kolekcją, zależało mi na tym, aby stworzyć bardzo spokojne i harmonijne projekty, które wprowadzone do wnętrza nie będą dominować przestrzeni i sprawiać wrażenie przytłaczających.

Ostatecznie stworzyłam cztery wzory inspirowane naturą. Dzięki temu, że postawiłam na powolny i uważny proces projektowy, w struktury wzorów mogły zostać wplecione piękne historie.

Te historie są z jednej strony ukryte w starannie namalowanych elementach, z których składają się projekty, a także przemyślanych paletach kolorów i kompozycjach wzorów, a z drugiej są związane z niedoskonałościami, które wynikają z procesu twórczego i pracy własnymi rękami.

Pomimo tego, że wzory to tylko dodatek, wierzę, że mogą wzbogacić produkt w głębszą narrację i uczynić go niezastąpionym elementem naszej codzienności. Dzięki temu, że mogą być nośnikami historii, mogą pomóc w stworzeniu ciepłej atmosfery w przestrzeni domu.

Premierę nowej kolekcji tekstyliów lnianych z nadrukiem tych wzorów zaplanowałam na początek 2022 roku. Nie mogę się doczekać, aż podzielę się z Tobą kolejną częścią tej historii.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu i zachęcam do lektury pozostałych wpisów z serii: Proces projektowy. Tekstylia uszyte z tkanin lnianych z nadrukiem moich autorskich projektów wzorów znajdziesz w moim sklepie: tutaj.

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami.

Zapisz się, aby otrzymywać informacje o tym, co aktualnie dzieje się w moim studio – zakulisowe historie, inspiracje do aranżowania wnętrz i oferty.