Proces: Moje podejście do projektowania

Data publikacji: 01/05/2023

W 2016 roku zostałam właścicielką własnej firmy o nazwie Merely Susan, która była wynikiem mojej pasji do malowania akwarelami i projektowania wzorów. W tamtym momencie moim głównym celem było dzielenie się moją twórczością z innymi.

Przez kilka pierwszych lat działalności w moim sklepie oferowałam przede wszystkim wydruki moich ilustracji akwarelowych i papeterię. Współpracowałam również z klientami w zakresie projektowania wzorów, m.in. na tkaniny i tapety.

W 2020 roku podjęłam decyzję, aby stworzyć kilka kolekcji wzorów tylko dla mojej marki – zgodnych z moją estetyką, a następnie założyłam własny sklep z tkaninami. W 2021 roku zaczęłam pracę nad moją pierwszą kolekcją tekstyliów.

Jeśli interesuje Cię historia mojej marki – jak z pracy jako ilustratorka i projektantka wzorów stałam się właścicielką własnego sklepu z tekstyliami, przeczytaj artykuł: W poszukiwaniu swojej ścieżki – Historia Merely Susan.

Dziś moim głównym celem jest projektowanie z myślą o kontakcie z drugim człowiekiem i tworzenie przedmiotów o wysokiej wartości artystycznej i rzemieślniczej.

Skupiam się na realizacji moich własnych pomysłów i projektów, a w moim sklepie oferuję m.in. wydruki artystyczne, tkaniny z nadrukiem cyfrowym moich ręcznie malowanych wzorów oraz tekstylia z nich uszyte.

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą moim podejściem do projektowania oraz opisać wartości i zasady, jakimi chcę się kierować jako właścicielka własnego biznesu kreatywnego.

 

Przemyślany proces

Celebruję powolny proces. Odpowiednia ilość czasu pozwala mi tworzyć przemyślane pomysły, szczegółowe ilustracje, dopracowane w detalach wzory gotowe do wysokiej jakości druku oraz produkty, które mogą pozostać z moimi klientami na długo.

Staram się również pracować z tak dużą precyzją, jak tylko jest to możliwe. Przed wprowadzeniem nowych tkanin do sprzedaży zawsze zamawiam próbki, aby ocenić efekty mojej pracy.

Wykonuję prototypy moich produktów tj. wydruki artystyczne i tekstylia, by dopracować wszystkie detale. Tylko wtedy mogę mieć pewność, że dałam z siebie wszystko i uzyskałam najlepsze efekty, jakie tylko jestem w stanie w danym momencie.

Obecnie żyjemy w świecie, w którym gotowe grafiki mogą być wygenerowane w sekundę, a produkty na żądanie mogą być dostarczone do naszych drzwi nawet następnego dnia.

Właśnie dlatego wierzę, że przemyślany proces znaczy dziś o wiele więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze zaangażowanie pozwala nam tworzyć projekty, które mają znaczenie i produkty, które mogą przetrwać próbę czasu.

 

Dzielenie się historiami

Tworzenie ilustracji i projektowanie wzorów to dla mnie coś więcej niż układanie przypadkowych elementów w atrakcyjnie wizualnie kompozycje. To mój sposób na opowiadanie historii oraz dzielenie się różnymi emocjami i zachwytami prostego, codziennego życia.

Z tego powodu ważną częścią mojej pracy jest poświęcenie czasu na opowiadanie historii, które kryją się za produktami w sklepie Merely Susan, np. poprzez pokazywanie moich inspiracji i procesu projektowego.

Poza publikowaniem treści w mediach społecznościowych piszę dziennik, aby dostarczać moim klientom informacje o moich produktach potrzebne do dokonywania wyborów, które zapewnią im radość na dłużej.

 

Prostota i naturalna estetyka

Moją twórczość charakteryzuje spokojna estetyka i nawiązanie do natury. Inspirują mnie ciekawe połączenia kształtów, kolorów i faktur, które można zaobserwować w naturalnym krajobrazie.

Szczególnie bliskie mojemu sercu są kwiaty, które z jakiegoś powodu są częścią wielu moich wspomnień z dzieciństwa, a wybrane gatunki są powiązane z ważnymi w moim życiu osobami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego natura jest moją największą inspiracją do pracy, a także znaleźć odpowiedz na pytanie, skąd wziął się pomysł na Merely Susan, przeczytaj artykuł: Natura – moja największa inspiracja do pracy.

 

Zrównoważone projektowanie

Stawiam na wysoką jakość oraz naturalne materiały tj. organiczna bawełna i len. Staram się świadomie wybierać bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska technologie produkcji, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty tj. Oeko-Tex Standard 100 i GOTS dla tkanin oraz FSC dla produktów z papieru.

Poza wyborem naturalnych materiałów i ekologicznych technologii stawiam na lokalną produkcję w małej skali – zamawiam tyle, ile potrzebują moi klienci i ile mogę sprzedaż bez nachalnej i agresywnej reklamy.

Dążę do tego, by projektować i produkować z myślą o zrównoważonym rozwoju oraz zachęcać moich klientów do wybierania tych produktów, które zostaną z nimi na dłużej.

 

Osobisty kontakt z klientami

Największą wartością mojej pracy jest osobisty kontakt z klientami – dzielenie się z nim moją twórczością, ale również pakowanie wszystkich zamówień, dodając do każdego z nich ręcznie napisany liścik z podziękowaniem.

Właśnie dlatego zdecydowałam, aby skupić się na sprzedaży do klientów prywatnych, rezygnując z rozwoju w kierunku sprzedaży hurtowej dla firm. Cały czas produkuję lokalnie i w małej skali.

Oczywiście cały czas uwielbiam współpracować z markami, kiedy mam okazję, ale raczej z tymi małymi. To pozwala mi cały czas mieć poczucie, że jestem twórcą, który prowadzi mały biznes kreatywny, a nie przedsiębiorcą zarządzającym magazynem z produkowanymi masowo artykułami.

Dzięki temu mogę również skupić się na tym, co najbardziej pasjonuje mnie w mojej pracy, czyli tworzeniu i dzieleniu się z innymi. Wystarczy, że zaangażuję w mój pomysł małą część mojej społeczności.

Nie muszę odpowiadać jedynie na wymagania klienta biznesowego oraz oczekiwania i trendy na rynku, który śledzi. I ta wolność jest dla mnie najważniejsza. Różne pomysły cały czas pojawiają się w mojej głowie, a ja mam dużo przestrzeni na ich swobodny rozwój.

 

Mogę powiedzieć, że stworzyłam pracę, w której nie tylko to ja decyduję, co robię i kiedy, ale również inwestuje swój czas i zaangażowanie w to, co naprawdę ma dla mnie znaczenie. Mogę prowadzić moją firmę w zgodzie zarówno z moją estetyką, jak i wartościami. To daje mi bardzo dużo spokoju, radości i spełnienia na co dzień.

 

 

Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu i wybrać dla siebie coś wyjątkowego spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.