Proces: Jak projektuję wzory na tkaniny

Data publikacji: 17/07/2023

Naukę projektowania wzorów rozpoczęłam w 2016 roku. Przez kilka pierwszych lat prowadzenia własnej firmy współpracowałam z klientami w zakresie tworzenia projektów wzorów przeznaczonych do nadruku cyfrowego na różnych produktach.

To pozwoliło mi zdobyć wiedzę i cenne doświadczenie, jednak w 2020 roku podjęłam decyzję, aby skupić się na tworzeniu własnych kolekcji produktów – zgodnych z moją estetyką i wartościami.

Chciałam tworzyć ponadczasowe projekty wzorów oraz bardziej przemyślane i wyprodukowane w zrównoważony sposób produkty, które byłyby sprzedawane w moim sklepie dłużej niż tylko przez jeden sezon.

Zależało mi również na tym, aby zmienić model biznesowy, który do tej pory był skupiony na kontakcie z firmami, aby budować osobistą i w moim odczuciu bardziej wartościową relację z klientami prywatnymi.

Chciałam dzięki temu oferować produkty, za którymi stoi człowiek, który kocha to, co robi oraz wkłada w swoją pracę czas i zaangażowanie niezbędne do tego, by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą moim podejściem do projektowania wzorów. Opowiem Ci, jak krok po kroku wygląda mój proces – od pomysłu po rzeczywisty produkt dostępny do kupienia w moim sklepie.

 

Mój proces projektowania wzorów na tkaniny

Zacznijmy od tego, że każdy pomysł na nowy projekt ma początek w moim szkicowniku. Tworzenie ilustracji i wzorów to dla mnie coś więcej niż układanie przypadkowych elementów w atrakcyjnie wizualnie kompozycje. To mój sposób na opowiadanie historii oraz dziele się z Wami różnymi emocjami i zachwytami prostego, codziennego życia.

Moje ilustracje i projekty wzorów są ręcznie malowane, zazwyczaj przy użyciu farb akwarelowych. Akwarela to moja ulubiona technika, której uczę się już od ponad 10 lat. Czasem eksperymentuję z innymi tj. gwasz, tusz, czy pastele, co pozwala mi tworzyć bardziej zróżnicowane kolekcje.

Skany moich ręcznie malowanych ilustracji przechodzą jedynie niezbędną obróbkę cyfrową. Lubię pozostawiać niedoskonałości, które są wynikiem sposobu, w jaki powstają moje projekty.

Nowoczesne technologie tj. druk cyfrowy pozwalają mi przenosić moje projekty na różne materiały tj. papier i tkanina przy zachowaniu ekspresji procesu, np. subtelnych przejść kolorów i śladów wynikających z użytego narzędzia.

Celebruję powolny proces. Odpowiednia ilość czasu pozwala mi tworzyć przemyślane pomysły, szczegółowe ilustracje, dopracowane w detalach wzory gotowe do wysokiej jakości druku oraz produkty, które mogą pozostać z moimi klientami na długo.

Staram się również pracować z tak dużą precyzją, jak tylko jest to możliwe. Przed wprowadzeniem nowych tkanin do sprzedaży zawsze zamawiam próbki, aby ocenić efekty mojej pracy.

Wykonuję prototypy moich produktów tj. wydruki artystyczne i tekstylia, by dopracować wszystkie detale. Tylko wtedy mogę mieć pewność, że dałam z siebie wszystko i uzyskałam najlepsze efekty, jakie tylko jestem w stanie w danym momencie.

Obecnie żyjemy w świecie, w którym gotowe grafiki mogą być wygenerowane w sekundę, a produkty na żądanie mogą być dostarczone do naszych drzwi nawet następnego dnia.

Właśnie dlatego wierzę, że przemyślany proces znaczy dziś o wiele więcej, niż kiedykolwiek wcześniej. Nasze zaangażowanie pozwala nam tworzyć projekty, które mają znaczenie i produkty, które mogą przetrwać próbę czasu.

 

 

Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu i wybrać dla siebie coś wyjątkowego spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.