Poradniki: Jak pielęgnować lniane tkaniny i tekstylia

Data publikacji: 15/05/2023

Len to trwały i szlachetny materiał, który z łatwością i elegancją spełnia potrzeby współczesnego życia. Piękno lnu tkwi w jego prostocie, a to sprawia, że jest to mój ulubiony materiał do pracy i ekspresji twórczej.
W tkaninach wykonanych z włókna lnianego najbardziej doceniam to, że stają się bardziej miękkie, a dzięki temu również wygodniejsze w użytkowaniu z każdym kolejnym praniem.
Co więcej, ślady zużycia, które pojawiają się na produktach uszytych z tkanin lnianych, mogą być częścią ich unikalnej historii, a nie powodem, przez który miałyby zostać wyrzucone, a to pozwala im przetrwać próbę czasu.

Lniane tkaniny z nadrukiem cyfrowym oraz produkty, które zostały z nich uszyte, mogą pozostać w użyciu przez długi czas, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane.

Dobór odpowiedniego, łagodnego środka piorącego i programu do prania tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać je w dobrym stanie. Przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

 

Instrukcja prania lnianych tkanin i tekstyliów

Mimo że len ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak tylko jest to możliwe. Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanin z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia. Unikaj również fosforanów w składzie. Najlepiej sprawdzi się naturalne mydło lub biodegradowalny środek do prania.

Przed praniem całkowicie rozłóż materiał. Zalecam, aby prać ze sobą produkty o podobnych kolorach (zwłaszcza te jasne). Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru. Ustaw temperaturę nie większą niż 40 °C i wirowanie do 400 obrotów na minutę. Jeżeli używasz suszarki bębnowej, wiruj len na niskich obrotach. Wyjmij z pralki materiał, który będzie jeszcze lekko wilgotny.

Jeśli możesz, susz len na powietrzu. Warto jednak pamiętać, aby nie przesuszać tkanin lnianych i nie skręcać materiału, gdy jest mokry, bo może to uszkodzić włókna. Unikaj bezpośrednich promieni słonecznych, szczególnie jeśli suszysz len z nadrukiem cyfrowym. Prasuj wyschnięte tkaniny lniane w temperaturze nie większej niż 200 °C.

 

 

Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu i wybrać dla siebie coś wyjątkowego spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.

Powiązane wpisy