fbpx

Podcast #4 Fałszywe przekonania, w które wierzymy

Podcast o fałszywych przekonaniach, w które często wierzymy jako kreatywny twórcy. Przekonaniach, które sprawiają, że nie dajemy sobie przyzwolenia, aby zacząć działać, wątpimy w swoje marzenia i mamy problem, aby zrealizować cele, które sobie postawimy. Porozmawiajmy o tym, ja dać sobie przyzwolenie na to, aby zacząć działać i zmienić negatywne myśli na siłę do działania.

 

Słuchaj podcastu: Spotify

 

Linki

 

Kurs “Stwórz plan na kreatywny biznes”

Klub Dla Kreatywnych

 

Transkrypcja

 

Cześć, tutaj Zuzanna, ilustratorka, projektantka i właścicielka marki oraz kreatywnej pracowni Merely Susan. Podcast „Pięknie i kreatywnie” stworzyłam dla kreatywnych twórców oraz osób, które szukają inspiracji do pięknego, kreatywnego i uważnego życia.

Zapraszam Cię do odsłuchania tego odcinka podcastu. Opowiem Ci o fałszywych przekonaniach, w które często wierzymy jako kreatywny twórcy. Przekonania te sprawiają, że nie dajemy sobie przyzwolenia, aby zacząć działać, wątpimy w swoje marzenia i mamy problem, aby zrealizować cele, które sobie postawimy.

 

Jeżeli jesteś osobą, która marzy o tym, aby zostać właścicielką pięknego, dochodowego i zrównoważonego biznesu, musisz dać sobie przyzwolenie na rozwój. Piękne projekty zaczynają się od pomysłów i marzeń. To przyzwolenie na działania sprawia, że zamieniają się one w nasze aspiracje. Po kilku latach prowadzenia własnego biznesu zauważyłam, że wzrost jest możliwy wtedy, kiedy stworzę dla niego przestrzeń, kiedy sobie na niego pozwolę, postawie cele, stworzę skuteczny plan działania i zamiast wierzyć w to, co opóźnia mój rozwój, zacznę myśleć o tym, jak osiągnąć to, co chcę. Porozmawiajmy o tym, w co wierzymy, dlaczego i jak zmienić negatywne myśli na siłę do działania.

 

Zanim zaczniemy, chcę Cię zaprosić do dołączenia do mojego bezpłatnego kursu: „stwórz plan na kreatywny biznes”, który możesz odebrać po zarejestrowaniu się na stronie: Kreatywny Biznes. Kurs stworzyłam z myślą o osobach, które chcą pracować, robiąc to, co kochają. Jeżeli masz ochotę rozpocząć piękne, kreatywne 12 miesięcy i zacząć działać, zapraszam cię do dołączenia.

 

Nikt nie kupi tego, co stworzę

 

Pierwsze fałszywe przekonanie, w które wierzymy to: Nikt nie kupi tego, co stworzę. Myślę, że takie przekonanie może być spowodowane różnymi czynnikami. Niektórzy wierzą w to, że tylko wtedy, jak ich produkt będzie perfekcyjny, będą mogły pozwolić sobie na jego sprzedaż. Dopracowują najmniejsze detale projektu, a czasem w ogóle go nie wypuszczają, bo nie są zadowolone z efektów. Czy to Cię dotyczy?

 

Kiedy patrzę na swoją podróż jako ilustratorka i projektantka wzorów, myślę, że największy progres zrobiłam dzięki temu, że dzieliłam się swoją twórczość. Od początku chciałam, aby była oceniana, a nawet krytykowana. Wiedziałam, że to, co robię, nie jest perfekcyjne, ponieważ dopiero zaczynałam, ale wierzyłam, że może być o wiele lepsze. Jeżeli miałabym dać radę osobie, która dopiero zaczyna, chce zostać ilustratorką, sprzedawać swoje rękodzieło, stworzyć kolekcje sukienek lub inny produkt, to poradziłabym jej, żeby jak najwięcej pokazywała. Dzięki temu można zobaczyć, jak ludzie reagują na nasz pomysł. To może dodać nam motywacji do działania, jeżeli pomysł zostanie dobrze odebrany lub być bodźcem do refleksji, jeżeli niekoniecznie.

 

Dzięki badaniu rynku można wcześniej odsiać nietrafione pomysły. Ludzie potrafią być bardziej pomocni, niż nam się wydaje. Moja społeczność często inspirowała mnie do kluczowych zmian w projektach, które przynosiły mi dużą korzyść. Również, kiedy zaczynałam, opinie innych na temat mojej twórczości sprawiały, że rozwijałam się szybciej. Każdy zaczyna od zera. Moje pierwsze ilustracje i projekty nie były perfekcyjne, a mimo to były osoby, które na początkowym etapie wspierały moją twórczość, którym podobało się to, co robiłam. Prace, które ja dziś uważam za porażkę, są wciąż pozytywnie oceniane i chętnie kupowane np. moje poprzednie kolekcje plakatów. Jestem z tobą szczera, dlatego nie ukrywam, że jestem wobec siebie dość krytyczna. Myślę, że w ogóle jako kreatywny twórcy często mamy w zwyczaju zaniżanie wartości swojej pracy.

 

Jeżeli masz problem z tym fałszywym przekonaniem, to chciałabym, abyś cały czas szła do przodu, chciała być lepsza, rozwijała swoje umiejętności i oczekiwała od siebie więcej, ale niech myślenie o rozwoju nie skutkuje ograniczeniem działania, niech nie sprawia, że w ogóle nie będziesz czegoś zaczynać przez obawę przed porażką. To przekonanie można zmienić na coś lepszego, na przekonanie, że ciągle się rozwijam, jestem w pięknym procesie, a moja podróż się nie kończy. Jednak dzięki dzieleniu się swoja twórczość jestem w stanie rozwijać się szybciej, a dzięki dzieleniu się swoimi pomysłami i podróżą mogę stworzyć piękne rzeczy dla siebie i dla świata.

 

Nie mam wystarczającego talentu i umiejętności

 

Kolejne fałszywe przekonanie jest związane z pierwszym, ponieważ dotyczy tego, że nie mamy wystarczającego talentu albo umiejętności. To właśnie to przekonanie sprawia, że myślimy, że w związku z tym nikt nie kupić tego, co stworzymy, zaprojektujemy i wymyślimy. Na samym początku muszę powiedzieć, że jeżeli chodzi o malowanie, projektowanie, tworzenie rękodzieła, szycie i inne, to raczej jestem skłonna powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak talent. Możemy mieć predyspozycje, piękny dar, który sprawia, że się rozwijamy, że kochamy swoja pasje i chcemy, aby towarzyszyła nam w życiu. Brak umiejętności nie jest przeszkoda, która powinna powstrzymywać nas przed działaniem, bo bardzo często nie jest większym problemem zdobycie tych umiejętności. Szczególnie w pięknych czasach, kiedy informacji mamy tak dużo i są one dla nas tak łatwo dostępne.

 

Ja projektowania wzorów oraz malowania akwarelami nauczyłam się sama. Na początku byłam w tym samym miejscu, co każdy. Może miałam pewne predyspozycje, które sprawiały, że w szkole dostawałam z plastyki 5, a nie 2, ale moje umiejętności są w tym momencie kwestia praktyki, systematycznej pracy, setek stworzonych prac i tysięcy godzin, które na to w życiu poświeciłam. No dobra… w szkole miałam z plastyki zawsze 2 i szczerze mówiąc, nie wiem, o czym to świadczy, chyba o tym, że innych potrafi być krzywdzące, z łatka, która ktoś do nas przyklei, może być naszą przeszkodą, kiedy w nią wierzymy.

 

To fałszywe przekonanie możemy zamienić na takie, że rozwój twórczy jest spokojny. Kiedy skupimy się na działaniu, na swojej pracy, na doskonaleniu umiejętności, zdobywaniu wiedzy, czy praktyce, możemy dość dalej, niż nam się wydaje. Chciałabym, abyś pozwoliła sobie na ten cichy i spokojny rozwój, zamiast obawiać się, że nie dasz rady i nawet nie próbować.

 

Ja staram się być na co dzień pełnym energii i radosnym twórcą. Staram się dawać sobie przyzwolenie na popełnienie błędów, wiem, że to, co robię wymaga ciągłej pracy i ciesze się tym. Konsekwentnie i systematycznie praktykuje i idę do przodu, zamiast stać w miejscu i zastanawiać się jak to by było, gdybym miała do czegoś talent.

 

Pamiętaj, że to, co robisz, nie musi być od początku perfekcyjne. Pierwsze projekty mogą Cię rozwinąć, dzięki nim możesz przetestować swoje pomysły, zobaczyć, jakie obszary wymagają więcej pracy, a jakie są twoja mocna strona. Ciesz się procesem, zamiast czekać na moment, kiedy ty i to, co robisz, będzie najlepsze i perfekcyjne i będzie świadczyć o tym, że masz do czegoś talent.

 

Myślę, że często niepotrzebnie porównujemy się z osobami, które robią coś od lat i myślimy, że nigdy nie dojdziemy do tego miejsca. Zamiast szukać inspiracji i motywacji szukamy potwierdzenia tego, że nie ma sensu zaczynać, bo i tak mi się nie uda.

 

Zastanawiałaś się czasem, czemu tak bardzo szukamy tego potwierdzenia? Czemu, zamiast coś spróbować, z góry zakładamy zły scenariusz? Może to ciebie nie dotyczy, ale wiem, że jest wiele osób, które tak myśli, a ja również byłam taka osoba, kiedy zaczynałam swoją ścieżkę kreatywnego twórcy.

 

Moja wartość jako człowieka jest związaną z tym, co robię

 

Kolejnym fałszywym przekonaniem jest wiara w to, że wartość jako człowieka jest związaną z tym, co robimy. To jest wyjątkowo krzywdzące przekonanie. Doskonale rozumiem ból, kiedy to, co stworzymy, zostaje negatywnie odebrane albo niedocenione. To jednak nie świadczy o naszej wartości i o tym, co możemy osiągnąć.

 

Przede wszystkim warto sugerować się opinia osób, które w danym temacie mają jakieś doświadczenie. Nie każdy może nam dobrze doradzić. Kiedy coś nam nie wychodzi, warto zastanowić się, nad jakimi obszarami możemy popracować np. jeżeli nasz kreatywny biznes.

 

Załóżmy, że sprzedajmy sukienki uszyte według naszego pomysłu, z certyfikowanych tkanin z autorskim wzorem się nie sprzedają. To nie jest powód, aby stwierdzić, że jesteśmy beznadziejne. To może być problem z brakiem odpowiedniego planu, strategii działania. Może warto zmienić komunikat, może kierujemy go do niewłaściwych odbiorców, może coś nie działa na naszej tronie, może jest ona nieintuicyjna, albo opis produktu nie odpowiada na wszystkie pytania, na które klient chciałby poznać odpowiedź przez zakupem. To może być wiele obszarów, o których możesz dowiedzieć się więcej, które możesz przeanalizować i zobaczyć, w czym tkwi problem, co możesz zmienić.

 

Może będziesz mogła coś zrobić sama, a może będziesz musiała poprosić kogoś o pomoc. Zastanów się, jak możesz zrobić krok do przodu, jak możesz zrobić coś troszeczkę lepiej następnym razem i pozwolić sobie na rozwój, wzrost i naukę.

 

Nie ma dla mnie miejsca na rynku

 

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy jest dla ciebie miejsce na rynku? Po co zaczynać, skoro tyle osób robi w naszej niszy świetne rzeczy. Może ci się wydawać, że rynek jest pełny i nie ma w nim miejsca dla twojego pomysłu. Z drugiej strony pomysł o tym, ze wiele osób interesuje się teraz pięknymi rzeczami, chce żyć bardziej uważnie. Razem zmieniamy świat w piękniejsze miejsce, a ty możesz dołączyć do tej społeczności i dać trochę piękna od siebie. Szczególnie teraz jest sporo przestrzeni na twórczość na rynku, na produkty, które sprawia, że poczują się szczęśliwi, że ich codzienność będzie trochę lepsza.

 

Nie da się pracować jako artysta na pełen etat

Ostatnim przekonaniem, o którym ci opowiem, jest stwierdzenie, że artyści i kreatywni twórcy nie zarabiają za dużo na tym, co robią. Myślę, że takie przekonanie, że nie da się pracować na pełen etat, tworząc sztukę czy rękodzieło, że są z tego jakieś grosze, jest dość silne. Praca artysty nie jest kojarzona z pracą dochodową, tak samo rękodzieło.

 

Kiedy ja powiedziałam moim bliskim, że chce zostać ilustratorką, większość osób myślała, że to moja pasja, z której zarobię jakieś grosze, ale lepiej, żebym poszła na studia i miała porządny zawód. Tutaj myślę, że lepiej bazować na opiniach osób, które robią to, co ty chcesz, które są w miejscu, do którego ty dążysz. Jeżeli są takie osoby, to chyba jest to całkiem możliwe, prawda?

 

Możesz wykonać prostą matematykę. Zastanowić się, ile chcesz zarabiać, ile mogą kosztować twoje produkty i usługi i ile musisz ich sprzedać. Czy jest to możliwe? Co możesz zrobić, aby było?

 

Klub Dla Kreatywnych

Na zakończenie tego odcinka podcastu chce ci powiedzieć o pięknej przestrzeni, która tworze dla osób, które chcą pracować, robiąc to, co kochają. Jestem strasznie szczęśliwa, kiedy myślę o tym pięknym pomyśle. Ja przeszłam długą drogę, aby dojść do miejsca, w którym jestem, zmierzyłam się z wieloma fałszywymi przekonaniami i trudnościami. Jestem artystką, kreatywnym twórcą, kreatywnym przedsiębiorcą, zarabiam na tym i chce pokazać innym, że można, pokazać, jak to zrobić.

 

Chcę stworzyć przestrzeń dla osób, takich jak ja kiedyś, które chcą założyć własny biznes kreatywny, sprzedawać swoja twórczość, produkty, kolekcje lub usługi, które chcą robić coś pięknego, uwierzyć, że można to robić, zarabiać na tym, dowiedzieć się, jak i stworzyć piękny plan, dzięki któremu ich marzenia staną się rzeczywistością.

 

Klub dla kreatywnych będzie przestrzenią dla takich osób, pełna wiedzy, inspiracji, motywacji do działania i wsparcia – mojego i pięknej społeczności, która chcę stworzyć. Wejdź na stronę: Klub Dla Kreatywnych, aby zapisać się na listę osób zainteresowanych.

 

Klub będzie oferowany w ramach miesięcznej subskrypcji, będziesz mogła w nim pozostać i rozwijać się tak długo, jak będziesz chciała, a co miesiąc będą czekać na ciebie kreatywne wyzwania i wiedza. W czerwcu 2020 jest w trakcie tworzenia projektu, który będzie aktywny na przełomie lipca i sierpnia. Jeżeli czytasz ten artykuł później, zobacz, czy możesz dołączyć do klubu, jeżeli jesteś zainteresowana.

 

Będzie mi bardzo miło, jak dołączysz do mojej pięknej przestrzeni dla kreatywnych twórców. ❤

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply