Pierwsza kolekcja tkanin dekoracyjnych

Data publikacji: 20/12/2021

Autor: Merely Susan

Pracę nad tą kolekcją wzorów przeznaczonych na lniane tkaniny dekoracyjne rozpoczęłam latem – w 2021 roku. Zależało mi na tym, aby stworzyć spokojne i harmonijne projekty, które wprowadzone do wnętrza domu nie będą dominować i przytłaczać.

Ostatecznie stworzyłam cztery projekty wzorów inspirowane naturą. Dzięki temu, że postawiłam na powolny i uważny proces projektowy, w ich struktury mogły zostać wplecione czułe historie.

Te historie są z jednej strony ukryte w starannie namalowanych elementach, z których składają się projekty, a także przemyślanych paletach kolorów i kompozycjach wzorów, a z drugiej są związane z niedoskonałościami, które wynikają z procesu twórczego i pracy własnymi rękami.

 

Etap 1 – Koncepcja na projekt

Staram się stawiać na uważny i staranny proces projektowy, dlatego kilka pierwszych tygodni poświęciłam na zebranie inspiracji i stworzenie spójnej koncepcji na nową kolekcję.

Zależało mi na tym, aby projekty wzorów były przemyślane, a dzięki temu, by mogły stać się nośnikiem jakieś historii, a nie tylko zbiorem przypadkowych elementów, ułożonych w przyjemne dla oka struktury.

Chciałam również dowiedzieć się jak najwięcej o nowym materiale, z którym planowałam pracować. Do tej pory drukowałam na dość lekkiej tkaninie lnianej. Tym razem zamierzałam wykorzystać materiał o większej wadze i innej specyfikacji.

Musiałam również dobrze rozważyć sposób wykończenia tkaniny, aby dobrze sprawdziła się na produkt, który planowałam stworzyć – lniane poduszki dekoracyjne.

 

Etap 2 – Proces twórczy

Zdecydowałam się stworzyć kolekcję wzorów, która połączy trzy różne techniki – akwarelę, gwasz i tusz. Z wielu stworzonych na etapie procesu twórczego pomysłów wybrałam do realizacji cztery.

W ten sposób powstały wzory: Rośliny Pnące, Kwiaty polne, Białe Kwiatki i Małe Liście. Pierwszy z nich został namalowany farbami akwarelowymi. Do stworzenia drugiego wykorzystałam tusz. Dwa ostatnie zostały wykonane przy użyciu gwaszy.

 

 

Wzór na tkaninę – Rośliny Pnące

Rośliny Pnące to dość organiczna kompozycja. Kwiaty zostały namalowane farbami akwarelowymi w rzeczywistej skali na arkuszu bawełnianego papieru.

Raport, czyli powtarzalny fragment wzoru został poddany tylko niezbędnej obróbce graficznej, co pozwoliło mi zachować charakter ręcznie malowanych ilustracji.

Zdecydowałam, że będzie to wzór przewodni dla całej kolekcji, ze względu na skomplikowaną strukturę, dlatego bardzo ważne było opracowanie dla niego odpowiedniej palety kolorów.

 

 

Wzór na tkaninę – Kwiaty Polne

Kwiaty Polne to próba pracy z nową techniką – tuszem. Zdecydowałam się na graficzne przedstawieniu konturów kwiatów polnych, aby uzyskać bardzo organiczne linie.

Dzięki temu udało mi się stworzyć bardzo osobisty projekt wzoru, w którym widoczny jest każdy ruch mojej ręki. Dodatkowo podczas obróbki graficznej, celowo pozostawiłam nieregularne linie i wszystkie ślady, które powstały podczas procesu twórczego.

W przypadku tego projektu możesz również zobaczyć, jak wygląda druk cyfrowy na wybielonej tkaninie (w odcieniu white) oraz w odcieniu jasnobeżowym (z dwóch przędz w kolorach: off-white i natural).

 

 

Wzory na tkaniny – Kwiatki i Liście

Dwa ostatnie projekty są mniej skomplikowane. Składają się z prostych elementów – kwiatów polnych oraz liści, które zostały ułożone w dość swobodne kompozycje.

Ich paleta kolorów została ograniczona do kilku barw. Wybór neutralnych kolorów sprawia, że wzory są bardzo delikatne – nie przytłaczają i nie dominują. Dzięki użyciu gwaszy uzyskałam proste kształty o równych krawędziach.

Tym razem również zdecydowałam się na eksperymenty z wyborem tkaniny. Zrobiłam nadruk na wybielonej tkaninie (w odcieniu white), częściowo wybielonej (w odcieniu off-white) oraz w odcieniu jasnobeżowym (z dwóch przędz w kolorach: off-white i natural).

 

Mimo że wzory to tylko dodatek, wierzę, że mogą wzbogacić produkt w głębszą narrację i uczynić go niezastąpionym elementem naszej codzienności.

Premierę nowej kolekcji tekstyliów lnianych z nadrukiem tych wzorów zaplanowałam na początek 2022 roku. Nie mogę się doczekać, aż podzielę się z Tobą kolejną częścią tej historii.

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami

Bądźmy w kontakcie! Otrzymuj aktualności, zakulisowe historie o procesie powstawania moich produktów oraz inspiracje, jak pięknie stylizować przestrzeń domu.

Wpisując swoje dane oraz potwierdzając zapis, zgadzasz się na wysyłkę newslettera, w tym informacji o usługach i produktach przez Merely Susan zgodnie z regulaminem newslettera.