Odpowiedzialność to dla mnie przemyślane decyzje projektowe, które wymagają zdobycia wiedzy o całym procesie produkcji, aby następnie móc zaplanować go z dużą wrażliwością na pragnienia moich klientów i potrzeby naszej planety.

Odpowiedzialność

Tkaniny lniane powstają z włókien lnu. Surowiec ten występuje w naszej szerokości geograficznej, więc nie wymaga dalekiego transportu, a więc wykorzystanie go w produkcji wpływa na niższy ślad węglowy. Uprawa lnu w przeciwieństwie do bawełny nie wymaga użycia pestycydów. Ponadto nie generuje ona odpadów, ponieważ każda część rośliny może zostać wykorzystana.

Poza aspektem środowiskowym warto podkreślić, że lniane włókna są trwałe, co ma bezpośredni wpływ na jakość tkanin i produktów z nich uszytych. Moim zdaniem len jest nie tylko piękny, ale również z łatwością i elegancją spełnia potrzeby współczesnego życia.

Włókna lniane są trwałe, co przekłada się na jakość oraz sprawia, że odpowiednio pielęgnowane tkaniny lniane i produkty z nich uszyte mogą nam dobrze służyć przez wiele lat. Wybór trwalszych tkaniny może przełożyć się na ograniczenie zakupów i produkcji, co z całą pewnością jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska.

Sama wprowadzam do produkcji tylko przemyślane i dopracowane projekty wzorów oraz modele produktów. Stawiam nie tylko na wysokiej jakości materiały, ale również ponadczasowe projekty. Nie robię sezonowych kolekcji, dzięki czemu nie muszę organizować nakłaniających do zakupów przecen i dużych wyprzedaży zalegających w magazynie produktów.

Współpracuję z polskimi firmami tj. producentami tkanin, którzy specjalizują się w swoim rzemiośle, stawiają na naturalne, certyfikowane materiały, wysokiej jakości produkcję oraz praktyki popychające branże w kierunku bardziej przyjaznym dla środowiska.

Rzeczy wyprodukowane lokalnie mają niższy ślad węglowy (emisję CO2) niż te, które są importowane zza granicy. Producenci, z którymi współpracuję, również dbają o to, aby skracać łańcuch dostaw – wykorzystywać lokalnie produkowane materiały.

Certyfikat OEKO-TEX®

Certyfikat OEKO-TEX® pozwala określić bezpieczeństwo produktów tekstylnych przeznaczonych do kontaktu ze skórą. W procesie certyfikacji przeprowadzane są badania, które mają na celu zweryfikowanie obecności 100 najbardziej szkodliwych dla konsumentów substancji.

Produkty opatrzone tym znakiem są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia. W moim sklepie wszystkie tkaniny lniane oraz tekstylia z nich uszyte są opatrzone certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100.

 

Certyfikat GOTS

Certyfikat GOTS oznacza, że produkt spełnia bardzo rygorystyczne normy, m.in. jeśli chodzi o brak zawartości środków chemicznych. Pochodzenie włókien musi być naturalne. Surowce powinny pochodzić z upraw prowadzonych metodami ekologicznymi.

W procesie certyfikacji dużą rolę odgrywa odpowiednia gospodarka wodna – producenci muszą stosować oczyszczalnie oraz zamknięty obieg wody. Ponadto certyfikat ten gwarantuje, że materiały zostały wyprodukowane z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz praw pracowników. 

Gotowe wyroby podlegające certyfikacji GOTS muszą być wolne od toksycznych barwników, metali ciężkich, formaldehydu oraz organizmów modyfikowanych genetycznie. Wszelkie dodatki muszą być biodegradowalne i zatwierdzone przez GOTS.

W moim sklepie tkaniny bawełniane tj. popelina organiczna oraz tekstylia z nich uszyte są opatrzone certyfikatem GOTS. Ponadto współpracuję z lokalnym producentem tkanin bawełnianych, który jest certyfikowany zgodnie ze standardem GOTS 6.0.

 

Druk cyfrowy

Atramenty wykorzystywane w druku przez naszych producentów są na bazie wody oraz zgodne z wymogami certyfikatów GOTS 6.0, oraz OEKO-TEX® 100 (Klasa I i II). Są całkowicie wolne od metali ciężkich, formaldehydu i APE, dzięki czemu są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska, a także nietoksyczne

 

Materiały drukowane

Materiały identyfikacji drukuję lokalnie, w Warszawie na ekskluzywnych papierach niepowlekanych z certyfikatami: FSC, PEFC, EU Ecolabel i Cradle to Cradle, oferowanych przez papiernię z Polski.

Stawiam na małą skalę produkcji. Staram się planować zamówienia w taki sposób, aby towar nie zalegał na magazynie – produkuję tyle, by móc utrzymać moje studio oraz wypłacić sobie godziwą pensję. Ponadto wykorzystuję każdy skrawek tkaniny i resztki powstałe po produkcji tekstyliów.

Moje produkty są owijane w bibułę lub papier, przewiązywane lnianym sznurkiem i umieszczane w kartonowych pudełkach – prosto i bez zbędnego plastiku. Do zabezpieczenia paczki używam taśmy papierowej z klejem na bazie skrobi.

Wszędzie, gdzie tylko mogę, rezygnuję z papieru i plastiku. Paragony oraz faktury dla wszystkich naszych zamówień wystawiamy wyłącznie w formie elektronicznej. Staram się ciągle edukować, poszukiwać nowych możliwości optymalizacji odpadów i ulepszać moje praktyki.

6. Etyka pracy

Nie zależy mi na ciągłym wzroście i nakłanianiu moich klientów do konsumpcjonizmu – zakupu produktów, których wcale nie potrzebują. Z tego powodu w 2022 r. całkowicie zrezygnowałam z robienia reklam sprzedażowych.

Dbam o to, aby opisy produktów zawierały informacje na temat podjętych przeze mnie decyzji projektowych, a dzięki temu umożliwiały moim klientom podjąć świadome wybory i wybrać produkty, które są dostosowane do ich potrzeb.

7. Organiczny wzrost

Jeżeli chodzi o marketing, stawiam na organiczny wzrost mojej firmy – dbanie o klientów, którzy mi zaufali i wracają, robiąc kolejne zakupy w moim sklepie oraz dzielenie się z nimi wartościowymi materiałami edukacyjnymi.

Dzięki ich poleceniom mogę skupić się na tworzeniu, zamiast skalować produkcję i szukać kolejnych sposobów na dotarcie do nowych odbiorców, by szybko i z dużym rabatem sprzedać im zalegający w magazynie towar.