O procesie projektowania tkanin z nadrukiem

26/07/2021
By Merely Susan

Myślę, że wszyscy zaczynamy szukać większej wartości w przedmiotach, które kupujemy. Wybieramy przede wszystkim te, które są produkowane w sposób uczciwy i przyjazny dla środowiska. Preferujemy wysokiej jakości, naturalne materiały, przemyślane detale i staranne wykonanie, aby rzeczy, które na co dzień wspierają naszą codzienność, mogły przetrwać próbę czasu.

Przemyślane podejście do projektowania tekstyliów to dla mnie coś więcej niż tworzenie atrakcyjnych wizualnie wzorów i tkanin. Zależy mi na tym, aby poprzez moje projekty zachęcać do bardziej świadomych (proekologicznych) wyborów tj. wybieranie naturalnych, certyfikowanych i produkowanych lokalnie materiałów, ponadczasowej estetyki i produktów, które zamiast podążać za trendami, mogą stać się niezastąpionymi elementami naszej codzienności.

Ważne jest dla mnie, aby dzielić się historiami z mojej pracowni oraz informacjami na temat moich produktów. W tym artykule chcę Ci opowiedzieć więcej o tkaninach, które powstały w pracowni Merely Susan. Dowiesz się, co je cechuje i wyróżnia, a także, jak je odpowiednio pielęgnować, aby mogły być używane dłużej, niż tylko przez jeden sezon

 

Początek procesu projektowego

 

Wiele pomysłów i pięknych projektów to rezultat organicznego rozwoju mojej marki. Mogę powiedzieć, że właśnie tak było z tkaninami Merely Susan. Pewnego dnia w moje ręce trafiła tkanina lniana. Doświadczenie tego materiału i absolutna pasja do niego sprawiły, że lniana tkanina stała się moim ulubionym płótnem.

Długo pracowałam, aby zaprojektować taki produkt, który będą spójny z wartościami, w które wierze i na podstawie których chcę rozwijać moją markę. Chciałam stworzyć wyjątkowe tkaniny dla pasjonatów szycia, którzy chcą wprowadzić moje wzory do swoich projektów, a także tekstylia dla klientów, którzy chcą zobaczyć moją twórczość w przestrzeni swojego domu.

 

Proces projektowania tkanin

 

Proces projektowania tkanin rozpoczęłam do zdobycia wiedzy na temat metod produkcji i technologii druku cyfrowego, aby dowiedzieć się, jak najlepiej przenieść moje ręcznie malowane wzory na materiały. Zdecydowałam się na lokalną produkcję i współpracę z polskimi firmami.

Wiele próbek tkanin przeszło przez moje ręce, zanim podjęłam wszystkie decyzje. Postawiłam na naturalne materiały, bezpieczne technologie druku i przemyślane metody wykończenia. Nie wszystkie próby druku na początku wyglądały dobrze, dlatego przez wiele miesięcy cierpliwie uczyłam się, jak odpowiednio dobierać kolory w moich projektach wzorów.

 

Wybrane materiały do druku

 

Dlaczego moją uwagę zwrócił właśnie len? To naturalny, trwały i szlachetny materiał. Z ciekawością odkrywałam, jak różne metody wykończenia tkaniny lnianej mogą wpłynąć na jej specyfikację np. sprawić, że stanie się ona wyjątkowo miękka i przyjemna w dotyku.

Wybór bawełny to chęć wspierania przyjaznych dla środowiska metod produkcji tj. druk certyfikowanymi pigmentami wodnymi. W tej technologii nadruk zostaje utrwalony ciepłym powietrzem, a cały proces nie wymaga użycia wody i dodatkowych substancji chemicznych.

Mogę powiedzieć, że moje tkaniny to połączenie tradycyjnych technik projektowania wzorów – ręcznie, na arkuszu bawełnianego papieru i w rzeczywistej skali oraz nowej technologii – druku cyfrowego zamiast bardziej rzemieślniczej techniki sitodruku.

 

Jak pielęgnować tkaniny drukowane

 

Produkty uszyte z drukowanych tkanin lnianych i bawełnianych mogą cieszyć przez długi czas, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane. Dobór odpowiedniego – łagodnego środka piorącego i programu dla tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać tkaniny z nadrukiem w dobrym stanie.

Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanin z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia. Drukowane materiały zalecam prasować w temperaturze nie większej niż 200°C.

Możesz suszyć tkaniny na powietrzu, jednak unikaj bezpośrednich promieni słonecznych. Warto również pamiętać, że w miejscach zagięć na kolorowych tkaninach mogą pojawić się odbarwienia, dlatego lepiej jest wieszać uprane tkaniny na kawałku materiału np. ręczniku zamiast bezpośrednio na lince.

 

Jak prać tkaniny drukowane

 

Na koniec mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak prać tkaniny lniane i bawełniane z nadrukiem cyfrowym. Porady te sprawdzą się również w przypadku produktów, które zostaną z nich uszyte. Jeżeli szyjesz na zamówienie, zachęcam Cię do podzielenia się tymi informacjami z Twoimi klientami.

 

  • Przed praniem całkowicie rozłóż materiał
  • Najlepsze do prania będzie mydło lub łagodny środek piorący
  • Zalecam stosowanie detergentów bez fosforanów w składzie
  • Odradzam stosowanie wybielaczy (szczególnie tych z chlorem)
  • Odradzam stosowanie środków odplamiających
  • Zapieranie i pocieranie mokrych nadruków nie jest wskazane
  • Najlepszy do prania będzie program dla delikatnych tkanin np. wełny
  • Upewnij się, że detergent nie ma bezpośredniego kontaktu z tkaniną
  • Zalecam pranie w temperaturze 30°C (maksymalnie 40 °C)
  • Zalecam wirowanie w niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę)

 

Pomimo tego, że przede mną jeszcze długa droga, abym mogła nazwać siebie ekspertem, czuję, że zdobyta wiedza i doświadczeni pomogły mi podjąć bardziej świadome (mam nadzieję, że również lepsze) decyzje projektowe zarówno jeżeli chodzi o projektowanie wzorów, jak i produkcję tkanin z ich nadrukiem.

Myślę, że dziś mogę już powiedzieć, że tkaniny Merely Susan to wyjątkowe produkty zaprojektowane z pasją w małej pracowni i starannie wykonane przez polskie firmy, a moja marka specjalizuje się w naturalnych materiałach z nadrukiem delikatnych wzorów inspirowanych kolorami i organicznymi formami prosto z natury.

Mam nadzieję, że pomimo wyższej ceny, moje przemyślane podejście do projektowania wzorów i tkanin sprawi, że produkty Merely Susan będą coraz częściej wybierane przez klientów. Cieszę się, że mogłam podzielić się z Tobą tą historią.

 

 

 


 

Zdjęcia przedstawiają: Tkaniny lniane z nadrukiem moich ręcznie malowanych wzorów z kolekcji Romantyczny Ogród: Tkaninę lnianą – Poranna Mgiełka, Tkaninę lnianą – Romantyczny Ogród i Tkaninę lnianą – Rożane Marzenie.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.