Bezpłatna wysyłka od 300 zł z kodem: bezpłatnawysyłka

O procesie: Moje podejście do projektowania wzorów

Data publikacji: 17/07/2023

Naukę projektowania wzorów rozpoczęłam w 2016 roku. Przez kilka pierwszych lat prowadzenia własnej firmy współpracowałam z klientami biznesowymi w zakresie tworzenia projektów wzorów przeznaczonych do nadruku cyfrowego na odzieży, tekstyliach, tapetach i innych produktach. To pozwoliło mi zdobyć wiedzę i cenne doświadczenie.

W 2020 roku podjęłam decyzję, aby skupić się na tworzeniu własnych kolekcji produktów, zgodnych z moją estetyką i wartościami. Chciałam tworzyć ponadczasowe projekty wzorów oraz bardziej przemyślane i wyprodukowane w zrównoważony sposób produkty, które byłyby sprzedawane w moim sklepie dłużej niż tylko przez jeden sezon.

Zależało mi również na tym, aby zmienić model biznesowy, który do tej pory był skupiony na kontakcie z firmami, aby budować osobistą i w moim odczuciu bardziej wartościową relację z klientami prywatnymi. Chciałam dzięki temu oferować produkty, za którymi stoi człowiek, który kocha to, co robi oraz wkłada w swoją pracę czas niezbędny do tego, by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą moim podejściem do projektowania wzorów. Opowiem Ci, jak krok po kroku wygląda mój proces. Dowiesz się również, ile czasu zajmuje mi przeniesienie moich pomysłów z kartki papieru na docelowy materiał, a potem rzeczywisty produkt dostępny do kupienia w moim sklepie.

 

Jak wygląda mój proces projektowania wzorów na tkaniny

Każdy nowy pomysł na projekt wzoru ma początek w moim szkicowniku. Proces twórczy to dla mnie coś więcej niż namalowanie przypadkowych elementów, a następnie stworzenie z nich atrakcyjnej wizualnie kompozycji. Poprzez starannie dobrane kolory i dopracowane w detalach elementy staram się pokazywać to, co mnie zachwyca i opowiadać historie.

Moje projekty wzorów są tworzone ręcznie – najczęściej przy użyciu farb akwarelowych. Czasem eksperymentuję z innymi technikami tj. gwasz, tusz, czy pastele. To pozwala mi tworzyć bardziej różnorodne kolekcje. Skany moich wzorów przechodzą jedynie niezbędną obróbkę cyfrową. Lubię, kiedy moje projekty nie są perfekcyjne, dlatego nie usuwam tego, co wynika z procesu ich wytwarzania.

Nowoczesne technologie tj. druk cyfrowy pozwalają mi przenosić moje projekty na różne materiały przy zachowaniu ekspresji procesu np. pokazać subtelne zmiany odcienia i ślady użytego narzędzia. Wierzę, że to właśnie te niedoskonałości wynikające z ręcznej pracy sprawiają, że tkaniny i inne produkty z ich nadrukiem moich wzorów stają się czułą opowieścią o moim procesie.

Kiedy zaczynałam pracę jako projektantka wzorów, pracowałam o wiele szybciej. Potrafiłam stworzyć kilka projektów w jeden dzień. Obecnie celebruje spokojny i powolny proces twórczy, dlatego stworzenie kolekcji wzorów – od pomysłu i zebrania inspiracji po obróbkę w programie graficznym i przygotowanie pliku do druku potrafi mi zając kilka miesięcy.

Ważne jest dla mnie, aby mój proces projektowy również był przemyślany, dlatego staram się pracować z takim poziomem staranności, jak tylko jest to możliwe. Przed wprowadzeniem nowych tkanin do sprzedaży zawsze zamawiam próbki i oceniam efekt mojej pracy. Tworzę również prototypy moich produktów, aby szczegółowo opracować wszystkie detale.

Gotowa tkanina to często rezultat pół roku pracy, aby stworzyć projekt wzoru, który wyglądają dobrze zarówno na ekranie mojego komputera, jak i na materiale, na który jest przeznaczony. Praca nad kolekcją tekstyliów – od stworzenia projektów wzorów na tkaniny po zrobienie sesji zdjęciowej i dodania gotowych produktów do sklepu, potrafi zająć ponad rok.

Żyjemy w świecie, w którym projekty graficzne można wygenerować w kilka sekund, a gotowy produkt zamówić z dostawą do domu na następny dzień. Ja jednak wierzę, że poprzez zaangażowanie w proces i dbałość o każdy jego element można tworzyć przedmioty, które mają znaczenie, a dzięki temu nie tylko będą one chętnie wybierane i doceniane przez klientów, ale również przetrwają próbę czasu.

 

Dziękuję Ci za przeczytanie tego wpisu! Jako uzupełnienie proponuję Ci przeczytać: „O procesie: Moje podejście do projektowania”Kliknij tutaj, aby zapisać się na newsletter mojego studia oraz otrzymywać aktualności, zakulisowe historie o procesie powstawania moich produktów i oferty tylko dla subskrybentów. Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu, jeżeli chcesz wybrać coś wyjątkowego dla siebie spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.