O moim procesie projektowania tkanin drukowanych

26/07/2021

Autor: Merely Susan

Myślę, że coraz więcej osób zaczyna szukać większej wartości w przedmiotach, które kupuje. Decydujemy się na te, które są produkowane w sposób uczciwy i przyjazny dla środowiska. Świadomie wybieramy naturalne materiały. Doceniamy wysoką jakość, przemyślane detale i staranne wykonanie, aby rzeczy, które na co dzień wspierają naszą codzienność, mogły przetrwać próbę czasu.

Przemyślany proces projektowania tkanin i tekstyliów to dla mnie coś więcej niż tworzenie atrakcyjnych wizualnie wzorów. Zależy mi na tym, aby poprzez moje projekty zachęcać do lepszych (proekologicznych) wyborów tj. kupowanie naturalnych, certyfikowanych, produkowanych lokalnie i z poszanowaniem dla środowiska materiałów oraz produktów o ponadczasowej estetyce.

Jestem projektantką, dla której ważne jest, aby dzielić się tym, co dzieje się za kulisami mojego studio – pisać o tym, co mnie inspiruje, pokazywać, jak wygląda mój proces projektowy oraz informować klientów, gdzie i z czego powstają moje produkty. Wierzę, że przedmioty z głęboką narracją mogą stać się niezastąpionym elementem naszej codzienności.

W tym artykule chcę Ci opowiedzieć więcej o moim procesie projektowania tkanin. Dowiesz się, z jakimi wyzwaniami musiałam się zmierzyć, aby stworzyć tkaniny lniane i bawełniane z nadrukiem własnych wzorów. Opowiem Ci, ile trwał cały proces projektowy, jakie decyzje podjęłam i czego się dzięki niemu nauczyłam. Zapraszam do lektury!

 

O moim procesie projektowania tkanin

 

Wiele pięknych projektów to rezultat organicznego rozwoju mojego studio projektowego. Od 2016 roku projektowałam wzory i kolekcje dla firm (m.in. marek odzieżowych oraz z sektora tekstyliów dziecięcych). Robiłam wiele prób druku, by lepiej poznać materiał, na który miały być przeznaczone moje projekty wzorów. Zdjęcia drukowanych tkanin zawsze cieszyły się pozytywnym odzewem ze strony mojej społeczności i zainteresowaniem klientów, ale niskonakładowy druk cyfrowy na naturalnych materiałach był wtedy bardzo drogi (a raczej wciąż jest).

Wybór bawełny to dla mnie chęć wspierania przyjaznych dla środowiska metod produkcji tj. druk certyfikowanymi pigmentami wodnymi. W tej technologii nadruk zostaje utrwalony ciepłym powietrzem, a cały proces nie wymaga użycia wody i dodatkowych substancji chemicznych. Wraz z rozwojem studia mogłam pozwolić sobie jednak na większe inwestycje, a w moim sklepie zaczęły pojawiać się pierwsze metry drukowanych tkanin bawełnianych do kupienia na metry.

Tkanina lniana z nadrukiem cyfrowym trafiła w moje ręce pierwszy raz na Fast Textile – Międzynarodowych Targach Tekstylnych i szybko stała się moim nowym 'płótnem’. Len to naturalny, trwały i szlachetny materiał. Z ciekawością odkrywałam, jak różne metody wykończenia tkaniny lnianej mogą wpłynąć na jej specyfikację np. sprawić, że stanie się ona wyjątkowo miękka. Choć proces projektowy rozpoczęłam pod koniec 2019 roku, pierwsze metry tkaniny lnianej z nadrukiem moich wzorów pojawiły się w sklepie na późną jesienią, w 2020 roku.

Wiele miesięcy zajęło mi znalezienie odpowiedniego wykonawcy, a potem dobranie odpowiedniego materiału i sposobu jego wykończenia. Chciałam zdobyć niezbędną wiedzę na temat metod produkcji i technologii druku, by podjąć świadome, zgodne z moimi wartościami decyzje. Zdecydowałam się na współpracę z polską firmą z wieloletnią tradycją i doświadczeniem zarówno w produkcji tkanin lnianych, jak i w druku cyfrowym.

Postawiłam na naturalne materiały, bezpieczne technologie druku i przemyślane metody wykończenia – druk na tkaninie w 100% lnianej, wzory nanoszone na materiał barwnikami reaktywnymi oraz wykończenie, które sprawia, że tkanina jest miękka, przyjemna w dotyku i dobrze się układa. Tak samo jak w przypadku tkanin bawełnianych zrobiłam wiele prób, zanim złożyłam zamówienie na większą skalę – pierwszą belkę materiału o długości 100 m.

Pomimo tego, że przede mną jeszcze długa droga, bym mogła nazwać siebie ekspertem, to zdobyta wiedza i doświadczenie pomagają mi podejmować lepsze decyzje projektowe zarówno jeżeli chodzi o projektowanie wzorów, jak i produkcję tkanin z ich nadrukiem. Mogę jednak powiedzieć, że tkaniny, które powstały w moim studio to przemyślane produkty zaprojektowane w małym studio i starannie wykonane przez polskie firmy, a moja marka specjalizuje się w naturalnych tkaninach z nadrukiem delikatnych, malowanych akwarelami wzorów.

Moje tkaniny to połączenie tradycyjnych technik projektowania wzorów – moje projekty są malowane ręcznie, na arkuszu bawełnianego papieru i w rzeczywistej skali oraz nowej technologii – druku cyfrowego zamiast bardziej rzemieślniczej techniki sitodruku.  Kiedy zaczynałam proces projektowania tkanin, nie przypuszczałam, że w moim studio powstaje produkt, który będę sprzedawać przez kolejne lata i który zbierze tak wiele pozytywnych opinii do moich klientów. Dziękuję Ci za przeczytanie tego artykułu i cieszę się, że mogłam podzielić się z Tobą tą historią.

 

 

Zdjęcia przedstawiają tkaniny lniane z nadrukiem wzorów z kolekcji Romantyczny Ogród. Zobacz projekt: Kolekcja Romantyczny Ogród. Zobacz produkty: Sklep z tkaninami Merely Susan.

Zapisz się na Newsletter!

Bądźmy w kontakcie! Zabiorę Cię za kulisy mojego studio – opowiem, jak wygląda praca projektanta na co dzień i pokażę proces powstawania nowych produktów. Będziesz otrzymywać inspirujące i wartościowe treści, które pomogą Ci stworzyć piękną, zdrową i naturalną przestrzeń w Twoim domu. W moich wiadomościach znajdziesz również informacje o nowościach oraz atrakcyjne oferty tylko dla subskrybentów.