Jak namalować botaniczną ilustrację akwarelową w 5 krokach? - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Malowanie akwarelami   /  Jak namalować botaniczną ilustrację akwarelową w 5 krokach?

Jak namalować botaniczną ilustrację akwarelową w 5 krokach?

Moja przygoda z botaniczną ilustracją akwarelową zaczęła się od niepewnych plam, wątpliwości i ciekawości, żeby poznać nowy styl. Aktualnie jest on jednym z moich ulubionych. Polubiły go również moje klientki, które proszą o indywidualne projekty wzorów na tkaniny z motywem roślin i kwiatów. Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku powstaje botaniczna ilustracja akwarelowa w mojej pracowni.

 

Zobacz, jak w 5 krokach namalować botaniczną ilustrację akwarelową

 

jak malować akwarelami, narzędzia do malowania, akwarela tutorial, akwarela krok po kroku, malowane kwiaty, bratek, fioletowy bratek, ilustracja botaniczna

 

I. Materiały

 

Pracę nad botaniczną ilustracją akwarelową zaczynamy od znalezienia referencji i przygotowania potrzebnych materiałów. Najlepszy będzie żywy okaz, ale możemy wykorzystać zdjęcie. Więcej na temat narzędzi do malowania akwarelami, które przetestowałam i polecam dowiesz się z podcastu “Narzędzia do malowania akwarelami“.

 

II. Szkic

 

Używamy referencji jako odniesienia do stworzenia szkicu. Staramy się uzyskać odpowiedni kształt rośliny i uchwycić jak najwięcej detali. Warto zaznaczyć obszary, w których pojawia się światło lub cień. Jeżeli efekt jest satysfakcjonujący, przechodzimy do stworzenia kolorów. Tworzymy mieszanki, które oddadzą rzeczywiste kolory rośliny, którą chcemy namalować.

 

 

 

III. Pierwsze plamy

 

Kolejny etap to namalowanie pierwszych plam. W tym celu moczymy wodą obszar, na który planujemy nakładać farbę i stopniowo rozprowadzamy pigment, żeby uzyskać odpowiedni kształt plamy i nasycenie koloru. Przed nałożeniem kolejnej warstwy poprzednia musi być sucha. Uważamy na to, żeby nie dotykać mokrej plamy. Jeżeli połączymy plamę, która jeszcze nie wyschła z mokrą, może powstać nieładnie wyglądający zaciek lub tzw. “grzybek”.

 

 

IV. Cienie

 

To, ile warstw nałożymy zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Możemy namalować tylko jedną warstwę i uzyskać odpowiedni kontrast, dodać kolejną, w której go zwiększymy i kilka kolejnych.

 

Warto eksperymentować z różnymi technikami malowania. Nałożyć na suchy papier mokrą plamę, żeby uzyskać zdecydowany kolor. Dodać do mokrej plamy trochę pigmentu, żeby uzyskać delikatny odcień. Moje dwie ulubione techniki malowania akwarelami, które używam najczęściej, pokazałam w kursie malowania botanicznych ilustracji akwarelowych dla początkujących.

 

 

 

V. Detale

 

Ostatni krok to namalowanie detali. Im więcej ich pokażemy, tym bardziej realistycznie będzie wyglądać ilustracja. Możemy pokazać żyłki na płatkach kwiatów i liści oraz inne szczegóły, które zauważymy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat malowania botanicznych ilustracji akwarelowych? Odbierz bezpłatnie tutorial akwarelowy – tutaj i zobacz, jak namalowałam fioletowego bratka. Tutorial to 11-stronicowa broszura, zawierająca wymagane materiały, mój dokładny proces tworzenia ilustracji (udokumentowany zdjęciami) oraz wskazówki i triki.

 

Odbierz bezpłatnie tutorial akwarelowy, jak namalować botaniczną ilustrację akwarelową, fioletowego kwiatka bratka

 

Mam nadzieję, że dowiedziałaś się dziś, jak w 5 krokach namalować botaniczną ilustrację akwarelową. Jeżeli znasz osobę, dla której ten artykuł może okazać się interesujący, podziel się z nią informacją na jego temat. Dziękuję i do usłyszenia, Zuzanna.

Dodaj komentarz