Jak zacząć malować akwarelami? - Pracownia ilustracji akwarelowych

Newsletter

Dołącz i otrzymuj inspirujące wiadomości, praktyczne wskazówki i atrakcyjne oferty.

Instagram

Obserwuj @merelysusan na Instagramie. Bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w mojej pracowni.

Pracownia ilustracji akwarelowych

  /  Malowanie akwarelami   /  Jak zacząć malować akwarelami?

Jak zacząć malować akwarelami?

W tym artykule chcę zachęcić Cię do włączenia sztuki do codziennego życia. Czuję, że przyniesie Ci wiele radości, zrelaksuje po męczącym dniu, pomoże wyciszyć myśli i da mnóstwo satysfakcji.

Malowanie akwarelami może być piękną przygodą albo skończyć się rzuceniem w kąt farb i szkicownika po pierwszym podejściu. Często pytacie mnie: “Jak zacząć malować akwarelą?”. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Dowiesz się 10 rzeczy, które chciałabym wiedzieć, zanim zaczęłam malować. Będziesz wiedzieć, od czego zacząć oraz jakie materiały wybrać na początek. Praktyka malowania akwarelą sprawi Ci wiele radości, a prace będą cieszyć oko.

 

10 rzeczy, które chciałabym wiedzieć, zanim zaczęłam malować akwarelami.

 

1.Kup papier dobrej jakości.

Dobry papier to podstawa, aby praktyka malowania była przyjemna, a uzyskany efekt satysfakcjonujący. Nie musisz od początku inwestować w papiery z wysokiej półki, ale postaw na te, które pozwolą Ci uzyskać dobre efekty. Tani papier będzie bardzo uciążliwy i odbierze całą zabawę z tworzenia. Kiedyś testowałam budżetowe rozwiązania, ale nie polecam Ci tego robić. Po nałożeniu dużej ilości farby papier zaczyna falować. Po dodaniu pigmentu do namalowanej plamy robią się “grzyby”. Nie da się poprawić błędu. Brzegi plamy są mocno zaznaczone. Mogę wymieniać negatywne właściwości tanich papierów, ale zamiast tego polecę Ci te, w które warto zainwestować. Proponuję Ci przetestować różne podłoża i wybrać najlepsze dla Ciebie. Papier może być drobnoziarnisty lub gruboziarnisty. Wybór faktury zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać oraz tematu pracy. Jeżeli chcesz stworzyć akwarelę z dużą ilością małych szczegółów, zdecyduj się na papier tłoczony na gorąco (gładki). Do pejzaży i abstrakcji sprawdzi się papier tłoczony na zimno (fakturowany). “IB” to oznaczenie gramatury papieru. Optymalnym wyborem jest 300 IB. Proponuję Ci wybrać cięższy papier (300 IB i więcej). Szczególnie jeżeli nie będzie to bawełna. Lżejszy papier będzie bardziej wymagający. W “Liście materiałów” polecam Ci papiery, na których sama lubię malować i z których korzystałam.

 

 

2.Kup dobre farby i wybierz odpowiednie kolory.

Przy wyborze farb kieruj się zasadą “Mniej, ale lepszej jakości”. Paletki pełne kolorów cieszą oko. Masz rację! Pewnie wydaje Ci się, że im więcej kolorów będziesz mieć na początek tym lepiej. Nic bardziej mylnego! Jeżeli możesz sobie pozwolić na zakup dobrej paletki z dużą ilością kolorów, to świetnie. Nie masz się czym martwić, jeżeli jest inaczej. Podczas praktyki mieszania barw będziesz zaskoczona, jak wiele dodatkowych odcieni możesz uzyskać. Z czasem dokupisz więcej kolorów i wybierzesz swoje ulubione. Moja paletka ma prawie 50 różnych kostek. Zazwyczaj używam tylko kilkunastu. Niektóre wykorzystuję bardzo rzadko. Są również takie, których nigdy nie wykorzystałam. Czasem o wiele bardziej podobają mi się mieszanki kolorów niż ich gotowe odpowiedniki. Polecę Ci farby, na które warto zwrócić uwagę i kolory, które będą idealne na początek. Nie ma większego znaczenia czy zdecydujesz się na tubki, czy kostki. Wybór zależy do tego, które będą dla Ciebie wygodniejsze. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

 

3.Nie maluj koloru białego

W akwareli bardzo rzadko albo prawie nigdy nie używamy koloru białego i czarnego. Twój kolor biały to kartka papieru. Jeżeli chcesz pokazać światło, zostaw fragment pracy niepomalowany. Czasem trudno ominąć pędzlem miejsca, które chcemy zostawić białe. Przyda się do tego płyn maskujący, którym na początku malowania zaznaczamy wszystkie świecące miejsca. Po skończeniu zdejmujemy go i cieszymy się piękną, świetlistą pracą z efektem 3D.

 

4.Nie używaj koloru czarnego i szarego

Do stworzenia szarości użyj trzech różnych kolorów. Mogą być te, które wykorzystujesz w bieżącej pracy. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz bardziej intensywny i ciekawy odcień. Zobacz, co się stanie, kiedy połączysz ze sobą Sienne paloną i Ultramarynę. Dodaj więcej pigmentu, aby uzyskać ciemniejszy odcień szarości. Nie ma takiej rzeczy, która w świetle dziennym jest zupełnie czarna.

 

 

5.Kup dobre pędzle.

Wybierz pędzle przeznaczone do malowania akwarelą – syntetyczne lub z naturalnego włosia. W darmowym pliku PDF polecam Ci kilka modeli wartych uwagi. Pędzle z naturalnego włosia są rewelacyjnie. Dla mnie niezastąpionym wyborem jest Pure Squirrel Winsor&Newton. Jeżeli wolisz zostawić małe łasice, biegające po syberyjskiej dziczy w spokoju, zdecyduj się na syntetyki. Używałam ich przez długi czas i uważam, że mogą być równie dobre. Sprawdzają się świetnie do malowania ilustracji i małych szczegółów. Na początek przyda Ci się kilka okrągłych pędzli. Do ilustracji lepsze będą małe pędzelki (nr. 1-7). Obowiązkowo kup malutki pędzelek (nr. 0, 2/0 i mniejsze), dzięki któremu dopracujesz szczegóły. Duże pędzle wykorzystaj do pejzaży i prac wielkoformatowych (nr. 8 i większe).  Płaskim, szerokim pędzlem stworzysz tło oraz namalujesz niebo.

 

6.Utrzymuj paletki do malowania w czystości.

Nie ma nic gorszego niż plama niechcianego koloru na naszej pracy. Potrafi popsuć cały efekt. Będzie bardzo ciężka do usunięcia, jeżeli zrobisz ją na tańszym papierze. Nie raz zdarzyła mi się sytuacja, kiedy zostawiłam brudną paletkę na noc. Farba spłynęła na brzegi i zaschła. Podczas mieszania nowych kolorów potrafiła zepsuć odcień. Czasem dostawała się na pędzel i powodowała niechciane kleksy. Dla bezpieczeństwa umyj wszystkie materiały po skończonej pracy. Przed rozpoczęciem nowej upewnij się, że na pędzlu nie pozostała farba, która zmiesza się z nowym kolorem podczas malowania.

 

7. Praktykuj łączenie i mieszanie kolorów.

Na początku wspomniałam, jak ważne jest łączenie kolorów i sprytne mieszanie różnych odcieni. Dobrze dobrane kolory sprawiają, że akwarela wygląda realistycznie i cieszy oko. Jest to szczególnie ważne w pracach plenerowych, kiedy zależy nam na odzwierciedleniu tego, co widzimy. Jeżeli użyjemy zbyt dużej ilości kolorów na jednej pracy lub niefortunnie zestawimy barwy, to efekt będzie mało satysfakcjonujący. Ciężko podać przepis na odpowiednie łączenie kolorów. Myślę, że jest to kwestia praktyki. Im więcej malujemy, tym szybciej podejmujemy decyzje, jakie kolory połączyć i które zmieszać, żeby uzyskać pożądaną barwę. Kiedy zaczynałam malować akwarelą, podpatrywałam palety barw z obrazów znanych artystów. Próbowałam odtworzyć kolory, których użyli. Czasem wyszukiwałam gotowe zestawienia w Internecie albo bazowałam na zdjęciach, które wpadły mi w oko. Najlepsze połączenia kolorów możemy zaobserwować w naturze. Kluczem jest odpowiednie odczytanie tego, co widzimy. Jesteśmy przyzwyczajeni do bazowania na wiedzy. W akwareli musimy bardziej słuchać się tego, co widzimy. Czasem niebo będzie bardziej niebieskie. Innym razem różowe, żółte albo fioletowe. W pochmurne dni będzie szare. Nie ma jednego koloru, który dobrze opisze niebo. Światło i przedmioty, które będą w otoczeniu malowanego przedmiotu, wpłyną na odcień rzucanych cieni Przed rozpoczęciem malowania wybierz kolory, które chcesz użyć. Zobacz, czy dobrze ze sobą współgrają i odzwierciedlają paletę barw przedmiotu, który chcesz namalować.

 

8. Zapisuj połączenia kolorów.

Zapisywanie mieszanek jest szczególnie ważne, kiedy malowanie jednej pracy rozkładamy na kilka podejść. Jeżeli usiądziesz do pracy po kilku dniach, będzie Ci ciężko odtworzyć uzyskane poprzednio kolory. Możesz zostawić farbę na paletce do zaschnięcia i kontynuować malowanie dodając kroplę wody. Warto zrobić notatkę na wypadek, gdyby ilość rozrobionej farby była niewystarczająca. Tworzenie jednej pracy przy użyciu kilku różnych palet barw nie jest najlepszym pomysłem.

 

 

9. Bądź cierpliwa.

Jedną z najmniej przyjemnych sytuacji jest zepsucie pięknej plamy, którą udało nam się namalować. Malowanie akwarelami to praca na warstwach. Możesz eksperymentować z technikami mokre na mokre i suche na mokre. Na delikatnie zabarwioną plamę nakładaj cienie. Przed nałożeniem kolejnej warstwy zawsze czekaj, aż poprzednia będzie zupełnie sucha. Bądź cierpliwa i nie działaj zbyt pochopnie. Dla niektórych nie jest to problem. Jeżeli jednak tak jak ja masz tendencje do bycia niecierpliwą, uważaj. Nie raz zamiast uśmiechniętej buzi jeża lub żyłki na listku wychodził mi ciemny kleks, bo obszar, na który naniosłam farbę, był lekko mokry.

 

10. Bądź wytrwała.

Bez względu na to, jakie efekty będziesz uzyskiwać na początku bądź wytrwała! Nie zawsze będzie z górki. Możesz liczyć na lepsze i gorsze okresy. Ćwicz różne techniki i testuj narzędzia. Rysuj i praktykuj mieszanie kolorów, kiedy będziesz potrzebować przerwy. Nie ma nic przyjemniejszego niż nieśpieszne spędzenie czasu na mieszaniu farb w celu uzyskania pięknych odcieni.

 

Powodzenia!

 

Odbierz bezpłatnie tutorial akwarelowy, jak namalować botaniczną ilustrację akwarelową, fioletowego kwiatka bratka

Dodaj komentarz