Kolekcja wzorów na tekstylia lniane

20/12/2021
By Merely Susan

Każda nowa kolekcja w mojej pracowni to raczej próba stworzenia ponadczasowych projektów. Zamiast podążać za trendami, stawiam na takie projekty wzorów, które są nośnikami pięknych historii, aby mogły wzbogacić produkt lub powierzchnię, na którą są projektowane tj. tkanina w głębszą narrację.

Lubię opowiadać historie, które wywołują ciepłe wspomnienia oraz mogą wprowadzić do wnętrz kojący, sprzyjający wyciszeniu się nastrój. W moich projektach wzorów te historie kryją się w ręcznie malowanych ilustracjach oraz harmonijnych, zakorzenionych w naturze paletach kolorów.

W tym artykule chcę opowiedzieć Ci o jednej z nich. Zapraszam Cię za kulisy mojej pracowni, aby dowiedzieć się, jak wyglądała praca nad wzorami: Rośliny Pnące, Kwiaty Polne, Kwiatki i Liście oraz przygotowania do pierwszej kolekcji tekstyliów lnianych.

 

Proces projektowania wzorów

 

Pracę nad kolekcję wzorów na tekstylia lniane rozpoczęłam wczesną jesienią w 2021. Pomimo tego, że proces projektowy przyniósł wiele wyzwań, a pierwsze efekty będą widoczne na początku 2022 roku, czuję, że jest to jeden z bardziej wartościowych projektów w moim portfolio, a także, że dużo się dzięki niemu nauczyłam.

Na etapie projektowania zawsze stawiam na uważny i przemyślany proces, dlatego pierwsze kilka tygodni przeznaczyłam na zebranie inspiracji i stworzenie koncepcji. Zależało mi na tym, aby nie tylko stworzyć ciekawe pomysły na wzory, ale również dowiedzieć się więcej o materiałach, z którymi będę pracować.

 

Proces projektowy zaczęłam od zapisania takiej notatki:

Doceniaj to, czego nie da się uzyskać w masowej produkcji – niedoskonałości wynikające z ręcznego wykonania i wysoką jakość rzemieślniczej pracy. Celebruj to, co nadaje projektom niepowtarzalny charakter, a także szczerość materiału oraz prosty i ponadczasowy design, który pozwoli przedmiotom wytrzymać próbę czasu.

 

Ze względu na to, że preferuję tradycyjną, rzemieślniczą technikę projektowania wzorów, wszystkie wzory, które powstają w mojej pracowni, są malowane ręcznie na arkuszach bawełnianego papieru. Dzięki temu, że projekty powstają w rzeczywistej skali, gotowe wzory wystarczy tylko zeskanować i przygotować do druku.

Kolekcja wzorów na tekstylia lniane to połączenie trzech technik – farb akwarelowych, gwaszu i tuszu. Lubię, kiedy projekty wzorów nie przytłaczają i nie dominują, szczególnie jeżeli są przeznaczone na artykuły do dekoracji wnętrz, dlatego starałam się stworzyć harmonijne kompozycje z motywów inspirowanych naturą.

Dzięki temu, że postawiłam na uważny proces projektowy, w subtelne struktury wzorów mogły zostać wplecione piękne historie. Te historie są z jednej strony ukryte w starannie namalowanych motywach i przemyślanych kompozycjach, a z drugiej pochodzą bezpośrednio z mojej pracowni – są wynikiem uważnego procesu i niedoskonałości wynikających z pracy własnymi rękami.

 

Projekty wzorów na tekstylia

 

Moja pierwsza kolekcja wzorów na tekstylia lniane to cztery projekty: Rośliny Pnące, Kwiaty polne, Kwiatki i Liście. Pierwszy wzór o bardzo organicznej kompozycji z kwiatów pnących został namalowany akwarelami. Drugi to próba pracy z nową techniką – tuszem. Graficzne przedstawieniu konturów kwiatów polnych pozwoliło mi uzyskać organiczne linie i stworzyć bardzo osobisty projekt wzoru, w którym widoczny jest każdy ruch mojej ręki. Ostatnie dwa, bardzo delikatne i moim zdaniem klasyczne wzory zostały namalowane gwaszem.

Pomimo tego, że piękne wzory to tylko dodatek, wierzę, że mogą wzbogacić produkt w głębszą narrację i uczynić go niezastąpionym elementem naszej codzienności. Wprowadzone do wnętrza historie, mogą pomóc w stworzeniu kojącej i sprzyjającej wyciszeniu atmosfery w przestrzeni domu. Moje ulubione kompozycje wzorów to te, które składają się z drobnych motywów kwiatów i roślin. Myślę, że tak duża chęć malowania natury wynika z tego, że jest bliska mojemu sercu i zawsze będzie związana z ciepłymi wspomnieniami z mojego życia.

 

Kolekcja wzorów na tekstylia

 

Z jednej strony mogę powiedzieć, że praca nad nową kolekcją wzorów i produktów to spokojny i uporządkowany proces, bo inspiracje zaczynam zbierać systematycznie kilka tygodni przed rozpoczęciem pracy nad nowym projektem. Z drugiej strony proces twórczy rozpoczynam, kiedy wszystkie inspiracje znajdą się w odpowiednim miejscu, a jest raczej związane z odczuciami – nie konkretnym terminem zapisanym w kalendarzu.

Uwielbiam widok naturalnych tkanin z nadrukiem moich wzorów. Na początku zawsze jest moment ekscytacji, zanim dowiem się, czy nadruk wyszedł tak, jak zaplanowałam, a potem entuzjazmu, kiedy okazuje się, że wszystko jest w porządku i kolejny raz mogę podzielić się tym, co stworzyłam.

Ten proces – tworzenia i dzielenia się kojącą radością z innymi towarzyszył mi od początku. Mogę powiedzieć, że jest fundamentem, na którym stworzyłam moją markę i w oparciu o który chcę ją dalej rozwijać. Nie mogę się doczekać, aż podzielę się z Tobą kolejną częścią tej historii – tym razem o ręcznie szytych tekstyliach. Premierę nowej kolekcji tekstyliów lnianych planuję już na początek 2022 roku. Do usłyszenia wkrótce!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zdjęcia przedstawiają projekty wzorów: Rośliny Pnące, Kwiaty Polne, Kwiatki i Liście z pierwszej kolekcji wzorów na tekstylia lniane Jesień 2021.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.