Kiedy zacząć planowanie kolekcji na kolejny sezon? - Merely Susan

Kiedy zacząć planowanie kolekcji na kolejny sezon?

Kiedy najlepiej zacząć planowanie kolekcji na kolejny sezon? Najlepiej zrobić harmonogram przynajmniej 6 miesięcy wcześniej! W mojej pracowni (jest październik) powstają już wzory na kolekcję na wiosnę-lato. Wspólnie z moimi klientami również pracujemy nad projektami i kolekcjami na następny rok.

Dlaczego warto zacząć myśleć z tak dużym wyprzedzeniem? Jeżeli marzycie o stworzeniu produktu ze wzorem od projektanta, musie wziąć pod uwagę proces, a ten potrafi trwać kilka tygodni w zależności od umiejętności projektanta i ilości wzorów, które chcecie stworzyć.

Jeżeli projektant szybko odpowie na nasze potrzeby i pomoże nam na kolejnych etapach procesu np. z dotarciem do odpowiedniego wykonawcy, który wydrukuje dla nas tkaninę, praca nad nową kolekcją pójdzie sprawniej.

 

Wydruk próbny wzorów na tkaninach

 

Możemy również sami zająć się zamawianiem próbek materiałów i szukaniem wykonawcy, ale trzeba zaplanować to odpowiednio wcześniej, ponieważ po otrzymaniu gotowych do druku wzorów musimy zamówić nadruk próbny na wybranych materiałach, aby proces poszedł sprawnie.

 

 

 

Druk próbny jest obowiązkowy, aby sprawdzić kolory i poprawność wzoru. Może się również okazać, że dobierzemy złą skalę – wielkość projektu i trzeba go będzie poprawić. Jeżeli współpracujemy z początkujących projektantem, a nie znamy się na grafice komputerowej, warto sprawdzić, czy przygotowany plik będzie dobrej jakości. Co potem?

Po kilku tygodniach czekania na próbki możemy zdecydować się na kolejny druk próbny lub zamówienie pełnowymiarowej belki tkaniny zadrukowanej naszym wzorem – zazwyczaj 100 metrów bieżących materiału, lub kilkoma projektami, jeżeli uznamy, że jesteśmy zadowoleni z efektów.

 

Prototypy produktów i współpraca z wykonawcami

 

Za nami już 2-3 miesiące pracy nad kolekcją, mamy dopiero czekamy na materiał, który musi trafić w ręce wykonawców. W zależności od tego, jakie produkty chcemy stworzyć, odpowiednio wcześniej należy pomyśleć o kontakcie z konstruktorem i uszyciu prototypów np. sukienek, spódniczek lub innych.

To, ile czas potrwa etap tworzenia prototypów, zależy od rodzaju produktów. W przypadku odzieży trzeba będzie stworzyć pełną rozmiarówkę. Dużo prościej będzie uszyć akcesoria i tekstylia domowe. Do niektórych produktów trzeba będzie zamówić dodatkowe materiały tj. guziki, wstążki, czy wypełnienia do poduszek.

 

 

Kiedy otrzymamy tkaninę, zlecamy szycie – szwalni lub krawcowej w zależności od wielkości kolekcji i rodzaju produktów. Następnie do naszej pracowni trafią gotowe produkty, a kolejnym krokiem będzie przygotowanie oferty.

Możemy zlecić sesję zdjęciową produktów lub zająć się tym na własną rękę. Ostatnim krokiem będzie dodanie dobrej oferty do naszego sklepu lub kontakt ze sklepami, w których chcemy sprzedawać nasze produkty.

 

Jak skrócić czas pracy nad nową kolekcją

 

Najlepiej mieć sprawdzonych wykonawców, którym możemy zaufać i którzy w terminie realizują nasze zamówienia, a także współpracować z projektantem, który pomoże nam zrozumieć proces, odpowiednio dopasować rozmiar wzoru i przygotuje poprawnie pliki do wysokiej jakości druku.

Zanim zaczniemy pracę nad nową kolekcją, najlepiej stworzyć harmonogram i krok po kroku zaplanować wszystkie kroki, przeanalizować, co możemy robić w trakcie oczekiwania na druk próbny np. znaleźć kontakt do krawcowej, zamówić dodatkowe materiały, które będą nam potrzebne.

 

Jest październik 2020, a ja już planuję kolekcję na wiosnę-lato 2021. A Ty? Jeżeli jesteś właścicielka własnego biznesu związanego z sektorem odzieżowym lub tekstylnym, z jakim wyprzedzeniem zaczynasz pracę nad nową kolekcją?

Daj mi znać w komentarzu, a jeżeli jesteś zainteresowana stworzeniem projektu lub kolekcji wzorów dla Twojej marki, zobacz moją ofertę lub napisz do mnie.

W sklepie Merely Susan znajdziesz również gotowe materiały drukowane z moimi autorskimi projektami wzorów tj. len, cienka i zwiewna bawełna satynowa, bawełna o splocie płóciennym, wiskoza bambusowa, grubsza bawełna panama i innych. To może znacznie skrócić czas pracy nad Twoją kolekcją produktów.

No Comments

Leave a Reply

Cześć! Nazywam się Zuzanna, a Merely Susan to moje niezależne studio projektowe.

Odkryj mój proces i poznaj piękne historie, które kryją się za projektami i produktami, które powstają w mojej pracowni.

Odbierz prezent!

Dołącz do mojej społeczności i odbierz bezpłatnie poradnik: ścieżka kreatywnego twórcy!