fbpx

Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać – papier

Zastanawiasz się, jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie narzędzia będą idealne dla osoby początkującej, a jakie powinna wybrać osoba, która chce rozwinąć swoje umiejętności?

To pierwszy artykuł z serii “Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać”, w którym opowiem Ci o moich ulubionych papierach przeznaczonych do malowania akwarelą. W innych artykułach z tej serii dowiesz się więcej na temat farb do malowania akwarela, pędzli oraz innych akcesoriów, które warto mieć w swojej pracowni.

Wolisz słuchać niż czytać? Kliknij tutaj i posłuchaj jednego z odcinków mojego podcastu, w którym mówię o moich ulubionych narzędziach do malowania akwarelą.

 

Jaki papier do malowania akwarelą wybrać?

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z malarstwem wodnym, testowałam wiele różnych papierów do malowania akwarelami od tych najtańszych do najdroższych. Czasem proste i niedrogie rozwiązania są najlepsze, ale niestety nie można powiedzieć tego o papierach do akwareli. Papiery dzielimy na celulozowe, bawełniane i mieszane.

 

Papiery w 100% bawełniane są najlepsze, a malowanie na nich to czysta przyjemność. 

 

Mój ulubiony papier do malowania akwarelą

Moim ulubionym papierem jest Arches. Korzystam z arkuszy gładkich i średnioziarnistych w zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać. Papiery gruboziarniste sprawdzą się do pejzaży, ale nie będą dobre do malowania ilustracji i małych elementów.

 

Papier do malowania akwarelą dla osoby początkującej

Jeżeli dopiero zaczynasz, możesz tak jak ja przetestować różna papiery do malowania akwarelą i wybrać taki, który na danym etapie okaże się dla Ciebie najlepszy. Nie musisz kupować najdroższych papierów. Przez długi czas malowałam na tańszych. Moje pierwsze ilustracje, z których tworzyłam plakaty oraz wzory nie powstawały na najlepszych, bawełnianych papierach. 

Jeżeli namalowane ilustracje chcesz wykorzystać do stworzenia wzoru, papier nie może się pofalować podczas malowania, ponieważ ciężko będzie poprawnie wykonać skan pracy. Wybieraj papiery o gramaturze 300 i większej. 

 

Sprawdź ofertę papierów marki Hahnemühle.

 

  • Moje pierwsze prace powstawały na Hahnemühle Torchon. Papier ten ma gramaturę nieco mniejszą niż 300, dlatego trzeba uważać, aby nie nałożyć na niego zbyt dużej ilości wody.
  • Grubszymi papierami, na których lubiłam malować były Hahnemühle Andalucja i Cornwall. Będą idealne do namalowania elementów wzoru. Na Andalucji tworzyłam ilustracje do książeczek dziecięcych, aby zyskać idealne skany, bo miałam pewność, że papier się nie pofaluje. Większa gramatura papieru dawała mi taką gwarancję.
  • Kiedy kupiłam blok Hahnemühle Selectione 12 zakochałam się w papierze William Turner. To papier o bardzo ciekawej strukturze. Stworzyłam na nim jedną z pierwszych kolekcji wzorów. Blok ten jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli chcemy przetestować różne papiery do malowania akwarelą i sprawdzić, jakie są nasze preferencje. Zawiera 12 różnych arkuszy papierów marki Hahnemühle.

 

Papier akwarelowy możesz zamówić w bloku lub jako pojedyncze arkusze. Mam nadzieję, że moje sugestie pomogą Ci wybrać taki papier, z którego będziesz zadowolona. Kliknij tutaj i zobacz inne artykuły z serii “Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać”.

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply