fbpx

Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać – farby

Zastanawiasz się, jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie narzędzia będą idealne dla osoby początkującej, a jakie powinna wybrać osoba, która chce rozwinąć swoje umiejętności?

To pierwszy artykuł z serii “Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać”, w którym opowiem Ci o moich ulubionych farbach przeznaczonych do malowania akwarelą. W innych artykułach z tej serii dowiesz się więcej na temat papierów przeznaczonych do malowania akwarelą, pędzli oraz innych akcesoriów, które warto mieć w swojej pracowni.

Wolisz słuchać niż czytać? Kliknij tutaj i posłuchaj jednego z odcinków mojego podcastu, w którym mówię o moich ulubionych narzędziach do malowania akwarelą.

 

Jaki farby do malowania akwarelą wybrać?

Moje ulubione farby, których używam od lat to Winsor&Newton Cotman. Są to farby z serii półprofesjonalnej. Farby te posiadają dobry stosunek ceny do jakości. W mojej pracowni mam zestaw 45 półkostek w kasetce. W podróż uwielbiam zabierać zestaw Sketchers Pocket Box – kasetkę z miejscem na 12 półkostek oraz mały pędzelek.

Posiadanie wszystkich kolorów od razu nie jest niezbędne. Ja na co dzień używam kilkunastu kostek. Są to moje ulubione kolory. Jeżeli dopiero zaczynasz malować akwarelami, wybierz kolory podstawowe, których mieszanie da Ci możliwość uzyskania wielu innych barw. Można kupić pustą kasetkę i samemu dobrać kolory kostek lub zdecydować się na gotowy zestaw.

 

Jakie kolory farb kupić na początek?

Na początek warto zaopatrzyć się przynajmniej w 6 kolorów podstawowych – po dwa odcienie każdego koloru. Kolory podstawowe to żółty, niebieski i czerwony. Mieszanki tych kolorów umożliwią Ci stworzenie aż 12 nowych kolorów – pomarańczowego, który otrzymasz, mieszając czerwony i żółty, fioletowego, który otrzymasz, mieszając niebieski i czerwony oraz zielonego, który otrzymasz, mieszając niebieski i żółty. Zaproponuję Ci zestaw kolorów idealny na początek.

 

Zestaw kolorów (oznaczenia farb Winsor&Newton Cotman):

  • Siena Naturalna 552 (mój ulubiony kolor),
  • Siena Palona 074,
  • Róż Permanentna 502,
  • Czerwień Kadmowa Głęboka 098,
  • Zieleń Soczysta 599,
  • Ultramaryna 660,
  • Turkusowy 654,
  • Gumiguta Ciemny Żółty 266,
  • Żółć Cytrynowa 346,
  • Szarość Payne’a 465.

 

Jak farby do malowania akwarelą wybrać – kostki czy tubki?

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z malarstwem wodnym, bardzo lubiłam kupować farby w tubkach i rozrabiać je na paletkach. Malowałam wtedy duże prace. Bardzo często były to pejzaże. Farby w tubkach były bardziej praktyczne, bo szybko mogłam rozrobić z wodą dużą ilość koloru, który potrzebowałam. Korzystając z kostek ciężko namalować pracę o dużym formacie.

Kiedy zaczęłam malować ilustracje i pracować na mniejszych formatach, farby w kostkach okazały się dla mnie jednak bardziej praktyczne i aktualnie używam tylko takich. Kostki pozwalają mi rozrobić dokładnie tyle koloru, ile potrzebuje. Kiedy zaczynam malować, rozrabiam z wodą małą ilość farby. Kiedy zaczyna się kończyć, dorabiam więcej. Kiedy kończę ilustracje, zazwyczaj zużywam całą farbę, którą rozrobiłam. Kasetka szybko wysycha, a farba się nie marnuje. Czasem nabieram farbę bezpośrednio z kostki, kiedy chcę uzyskać mocniejszy kolor na pracy.

 

Mam kasetkę, z której korzystam w pracowni i taką, którą zabieram w podróż. W zależności od tego, jak lubisz pracować, wybierz rodzaj farb dla siebie. Nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz farby w kostkach, czy w tubkach. Wybierz takie, które sprawią Ci więcej radości i których proces używania wydaje Ci się bardziej fascynujący. Ja korzystałam z obu i wybrałam te, które okazały się najlepsze dla mnie. Sprawdziłam wiele kolorów i tak samo przywiązałam się do tych, dzięki którym uzyskuję charakterystyczną dla mojej twórczości paletę kolorów.

Mam nadzieję, że moje sugestie pomogą Ci wybrać zestaw farb, z którego będziesz zadowolona. Kliknij tutaj i zobacz inne artykuły z serii “Jakie narzędzia do malowania akwarelą wybrać”.

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply