fbpx

Jak zrobić wzór na tkaninę z ilustracji akwarelowych?

Czy Twoim celem jest stworzenie projektu wzoru na tkaninę według własnego pomysłu? Opowiem Ci, jak wygląda mój proces projektowania wzoru i jak możesz ten cel osiągnąć.

 

Jak zaprojektować wzór?

 

Projektowanie wzoru zaczynam od burzy mózgów. Zastanawiam się nad motywem przewodnim wzoru, elementami, strukturą i kolorystyką. Moje wzory powstają z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych, dlatego muszę myśleć o kolorystyce już na początku, aby dobrać konkretne farby i ich mieszanki. Preferuję uzyskiwanie docelowych kolorów na etapie malowania niż podczas obróbki graficznej.

Następnie zbieram inspiracje i referencję, z których tworzę planszę inspiracji dla projektu wzoru – moodboard. Określam również paletę kolorystyczną, którą staram się ograniczyć do kilku kolorów. Inspiracji do nowych projektów często szukam w Internecie, ale najbardziej lubię wzory, które powstają dzięki inspiracjom znalezionym w moim codziennym życiu.

W poście “Jak powstaje wzór na tkaninę – case studies” opisałam proces powstawania projektu wzoru, w przypadku którego główną inspiracją był bukiet suszonych kwiatów, który zobaczyłam podczas mojej podróży do Sztokholmu.

Kolejnym etapem jest stworzenie szkiców elementów i namalowanie ilustracji. Ten etap zazwyczaj jest dla mnie najbardziej pracochłonny. W przypadku wzoru składającego się z wielu szczegółowych elementów, może trwać nawet kilka tygodni. Jeżeli brakuje mi elementów, szukam dodatkowych referencji i inspiracji, a następnie powtarzam etap tworzenia szkiców i malowania ilustracji akwarelowych.

Kiedy wszystkie elementy mam już namalowane, robię skany, które odpowiednio dopasowuję w programie graficznym – usuwam tło, fakturę papieru, dostosowuje jasność skanu i nasycenie kolorów ilustracji. Następnie wszystkie elementy wyodrębniam i przenoszę na pusty obszar roboczy.

Kolejnym etapem jest ułożenie elementów w raport (powtarzalny fragment wzoru). Kiedy jestem usatysfakcjonowana z efektu, ustalam skalę wzoru, ustawiam odpowiedni profil kolorów i zapisuję pliki w rozdzielczości i formacie według specyfikacji, którą dostaję od drukarni lub klienta.

 

Podsumowanie

 

 1. Burza mózgów
 2. Inspiracje i referencje
 3. Paleta kolorystyczna
 4. Plansza inspiracji
 5. Szkice
 6. Ilustracje akwarelowe
 7. Skan
 8. Obróbka skanu
 9. Wyodrębnienie elementów
 10. Stworzenie raportu
 11. Ustalenie skali wzoru
 12. Zapisanie pliku do druku

 

Jak nauczyć się projektowania wzorów?

 

Mnie nauka projektowania wzorów zajęła kilka lat. Przez ten czas popełniałam wiele błędów. Postanowiłam stworzyć produkt dla osób, które tak jak ja kiedyś, marzą o stworzeniu projektu wzoru według własnego pomysłu.

Mój ebook o projektowaniu wzorów na tkaniny to wiedza, która umożliwi Ci zaprojektowanie wzoru oraz rozpoczęcie pracy jak surface pattern designer (projektant wzorów). Dowiesz się, jak krok po kroku zaprojektować wzór od stworzenia tablicy inspiracji, po poprawne wykonanie skanu ilustracji akwarelowych, jego obróbkę, wyodrębnienie elementów i ułożenie ich w raport (powtarzalny fragment wzoru), stworzenie wzoru i poprawne zapisanie pliku do druku.

Dodatkowo otrzymasz wideo, na którym pokazuję, jak ułożyć elementy w raport w programie Adobe Photoshop oraz dostęp do grupy na Facebooku, na której będziesz mogła zadać pytanie i podzielić się swoim sukcesem.

 

Jak zacząć projektować wzory?

 

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć, to ciekawy pomysł na projekt wzoru i chęć jego stworzenia. Zastanów się, jak możesz wykonać elementy wzoru. Nie musisz umieć malować akwarelami. Elementy wzoru możesz stworzyć inną techniką.

Będzie Ci potrzebny komputer oraz program graficzny. Ja pracuję w programie Adobe Photoshop. Możesz pobrać jego bezpłatną wersję testową, która umożliwi Ci stworzenie pierwszego projektu wzoru lub poszukać innego, bezpłatnego programu, który będzie posiadał potrzebne funkcje i narzędzia. Więcej na temat narzędzi i umiejętności projektanta wzorów dowiesz się z postu “Jak zostać projektantem wzorów – narzędzia i umiejętności“.

Mój ebook kupiło już prawie 100 osób i do tej pory otrzymał same pozytywne opinie! Jeżeli masz ochotę dołączyć do moich kursantek i zaprojektować wzór na tkaninę według własnego pomysłu, zapraszam Cię do przeczytania więcej na temat ebooka na stronie kurs projektowania wzorów.

 

Jeżeli masz jakieś pytania na temat ebooka lub chcesz dowiedzieć się więcej na temat mojego procesu projektowego, napisz komentarz pod tym postem. Chętnie na niego odpowiem!

Merely Susan

Tags:
Poradnik

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply