fbpx

Jak zostałam projektantką wzorów

Chcę Ci opowiedzieć moją historię, jak zostałam projektantką wzorów. Porozmawiajmy o tym, dlaczego zdecydowałam się iść dalej tą piękną ścieżką, jak nauczyłam się wszystkich potrzebnych umiejętności, jak zbudowałam społeczność i doszłam do miejsca, w którym jestem.

Chcę być z Tobą szczera, bo mam nadzieję, że moja historia może dać Ci odwagę do tego, aby uwierzyć w swoje marzenia.

 

Możesz również wysłuchać mojej historii w formie podcastu. Kliknij tutaj, aby wysłuchać drugi odcinek mojego podcastu “Pięknie i kreatywnie”. Na koniec spisałam dla Ciebie kilka porad. Przeczytaj je koniecznie! Jesteś gotowa? Zaczynajmy!

Nigdy nie miałam dużo czasu na realizację moich marzeń

 

Zacznijmy od faktów. Projektowanie wzorów i prowadzenie własnego biznesu nigdy nie było moją pracą na pełen etat, choć może Ci się tak wydawać, patrząc na to, jak wiele robię – współpracuję z klientami, tworzę kolekcje wzorów, piszę bloga, mam sklep, ostatnio zaczęłam nagrywać podcasty, piszę systematycznie wiadomości do subskrybentów mojego newslettera i rozwijam swoją społeczność na Instagramie, Facebooku i Pintereście.

Na realizowanie swoich marzeń, nawet tych najbardziej szalonych nie potrzebujemy całego dnia wolnego. Poza prowadzeniem własnej działalności zawsze miałam wiele innych obowiązków związanych z rodziną i edukacją. Na moją pasję, bo firma od początku mnie pasjonowała, miałam czasem kilka minut dziennie. Jej rozwój był jednak moim marzeniem. Marzeniem, które postanowiłam zrealizować.

 

Kiedy założyłam własną firmę

 

Wiesz o tym, że swoją firmę założyłam kilka miesięcy przed maturą? Kiedy o tym myślę, to był naprawdę szalony pomysł, bo nie miałam żadnego planu biznesowego, pewności, że ktoś kupi moje produkty, a moja społeczność była naprawdę niewielka. Udało się i moja firma nie zbankrutowała przez pierwszy miesiąc jej istnienia. Wcale nie zbankrutowała i ma się dobrze.

Moja przygoda z projektowaniem wzorów zaczęła się w 2016 roku. Na początku działałam bardzo niepewnie. Nie wątpiłam w siebie i z radością odkrywałam, jak moje działania i pomysły spotykają się z pozytywnym odbiorem ze strony mojej społeczności. Pomimo to nie sądziłam, że przez te kilka lat zrobię tak duży krok do przodu, a właściwie zmienię moje życie.

 

 

Kreatywny proces

 

Kreatywny proces wniósł wiele radości do mojego życia. Sprawił, że zamiast zastanawiać się, co myślą o mnie inni, zaczęłam słuchać głosu własnego serca. Stałam się również innym człowiekiem, pewnym siebie i pełnym radości twórcą.

To, co było dla mnie najważniejsze na początku, to rozwijanie mojego warsztatu. Przez cały czas dzieliłam się moją twórczością z małą społecznością, którą miałam na blogu, a potem na Facebooku. Społeczność była moją motywacją, a ja czułam, że dzięki niej rozwijam się szybciej. To samo poleciłabym każdej osobie, która zaczyna.

Jak zdobyłam pierwszego klienta

 

Pierwszą współpracę nawiązałam z polską marką, która dopiero wchodziła na rynek. Stworzyłam kilka projektów wzorów przeznaczonych na tekstylia dziecięce. Skąd właścicielka marki dowiedziała się o moich usługach? Kluczem do sukcesu była systematyczność. Konsekwentnie dzielić moją twórczością na profilach w mediach społecznościowych oraz na blogu.

Muszę przyznać, że pierwszy projekt był dla mnie przełomowy. Zakochałam się w procesie projektowania wzorów, w emocjach, które mi dawał oraz efektach. Zrezygnowałam z innych projektów, które w tamtym momencie robiłam, aby skupić się na projektowaniu wzorów. Z miesiąca na miesiąc zleceń pojawiało się coraz więcej, a ja akceptowałam każde, bo wiedziałam, że jest to niesamowita szansa, aby rozwinąć moje umiejętności projektowania wzorów i kontaktu z klientem.

 

Dlaczego zaczęłam uczyć

 

Wiesz, dlaczego postanowiłam dzielić się moją wiedzą z innymi? Ja wszystkiego nauczyłam się metodą prób i błędów. Siedziałam długie godziny w programach graficznych, ćwiczyłam warsztat i próbowałam zrozumieć, jaki jest sekret dobrze zaprojektowanych wzorów. Odbyłam również kilka podróży, aby zobaczyć projekty i realizacje najlepszych.

Postanowiłam podzielić się wiedzą i doświadczeniem, które zdobywałam przez wiele lat i umożliwić innym to, co dla mnie było kiedyś niemożliwe. W 2018 roku zaczęłam się uczyć biznesu. Dowiedziałam się, jak stworzyć produkt online i przeprowadzić sprzedaż. Na początku 2019 postanowiła stworzyć pierwszy kurs projektowania wzorów w formie e-booka.

 

 

Pierwsza sprzedaż kursu

 

Podczas pisania kursu dzieliłam się efektami pracy z moją społecznością. Stworzyłam listę mailingową, na którą zaczęły zapisywać się osoby zainteresowane kursem. Zgromadziłam małą liczbę osób, ale takich, które miały do mnie zaufanie, bo obserwowały mnie od długiego czasu.

Moja pierwsza sprzedaż była sukcesem, bo sprzedałam więcej kursów, niż marzyłam – kurs kupiło większość osób zapisanych wtedy na moją listę. W 2019 stworzyłam wiele materiałów dla mojej społeczności, zarówno tych darmowych [ścieżka kreatywnego twórcy, lista moich ulubionych narzędzi do malowania akwarelą, tutorial akwarelowy – jak krok po kroku namalować liść monstery, bezpłatny 6-dniowy kurs projektowania wzorów, poradnik, jak kupić piękną tkaninę z autorskim wzorem i wiele innych], jak i płatnych w postaci kursów i e-booków [e-book jak stworzyć projekt wzoru na tkaninę i nie tylko oraz e-book, jak namalować akwarelą kwiaty i rośliny – techniki i mój proces projektowy]. Dzięki temu nauczyłam się naprawdę wiele o sprzedaży. Pod koniec 2019 na mojej liście mailingowej było już kilka tysięcy zapisanych osób.

 

Plany na 2020

 

W 2020 roku chcę skupić się na procesie, stworzyć jak najwięcej projektów wzorów, kolekcji wzorów oraz produktów do sklepu Merely Susan. Tworzyć dla tych, którzy chcą żyć pięknie na co dzień – tworzyć piękno i otaczać się nim.

 

W 2020 roku chcę skupić się na tworzeniu piękna, dzieleniu się nim i zachęcaniu innych kreatywnych twórców do robienia tego samego.

 

W 2020 roku chcę być bardziej odważna. Jestem artystką, ale do tej pory brakowało mi odwagi, aby przyznać, że moja sztuka ma znaczenie. Tworzę wysokiej jakości projekty wzorów i produkty. W moim projektach pokazuję to, co bliskie mojemu sercu, opowiadam historie, przywołuję wspomnienia i marzenia. Mam piękny proces projektowy, który sprawia mi wiele radości. Mogę powiedzieć, że moja sztuka jest wiele warta dla osób, do których serc trafia. Nie musi podobać się wszystkim.

 

Pierwsza kolekcja i międzynarodowa współpraca

 

W styczniu stworzyłam kolekcję wzorów “Wspomnienie Lata”. Muszę przyznać, że był to najpiękniejszy projekt, który ostatnio tworzyłam i nie mogę się doczekać, kiedy powtórzę ten proces. Uwielbiam kreatywny proces oraz emocje, jakie mi daje. Kocham mieć możliwość tworzenia piękna i dzielenia się nim. To, co lubię najbardziej w tworzeniu kolekcji to możliwość opowiedzenia magicznej historii.

Zaprojektowałam również kolekcję wzorów z motywem kwiatowym dla marki Caseapp. [kliknij tutaj, aby zobaczyć realizację] Dzięki temu obudowy na telefon z moimi wzorami kupują osoby z całego świata. To dla mnie niesamowita radość!

Czuję, że to będzie najpiękniejszy rok w moim życiu, a w Twoim? Trzymam za Ciebie kciuki i dziękuję, że przeczytałaś moją historię. Daj mi znać, czy okazała się dla Ciebie inspirująca.

 

Porady dla początkujących twórców

 

  1. Nie bój się popełniać błędów. Na każdym etapie ścieżki projektanta wzorów popełniłam wiele błędów. Podejmowałam ryzykowne decyzje, które czasem okazywały się strzałem w dziesiątkę, a innym razem były zupełnie nietrafione. Z perspektywy czasu widzę, że błędy, które popełniłam, nauczyły mnie najwięcej, a gdybym kilka razy nie zaryzykowała, nie byłabym w miejscu, w którym aktualnie jestem. Było warto! Prawdopodobnie nigdy nie będzie idealnego momentu na podjęcie pewnych decyzji, trzeba po prostu zadecydować, a następnie zmierzyć z konsekwencjami i błędami, które bez względu na to, jak się przygotujesz, popełnisz.
  2. Pokazuj swoje prace, aby szybciej się rozwijać,
  3. Nie przejmuj się, że twoje prace są idealne,
  4. Nie przejmuj się, że Twoja społeczność jest mała,
  5. Działaj pięknie, systematycznie i konsekwentnie,
  6. Nie przejmuj się tym, że Twoje prace nie są najpiękniejsze na świecie, że nie masz tysięcy obserwatorów na Instagramie lub Facebooku, pięknej strony internetowej i innych rzeczy. Każdy zaczynał od zera. Systematyczna i konsekwentna praca jest kluczem do osiągnięcia wielu celów, dlatego działaj pięknie i mądrze. Niech osoby, które są na innym etapie niż Ty, będą dla Ciebie inspiracją, ale porównuj się do tych, którzy są w tym samym miejscu,
  7. Rób to, co czujesz w swoim sercu i pozwól swojej pasji rozkwitnąć.

 

Bez względu na to, jakie kroki Ci zaproponowałam, podejmuj decyzje na podstawie własnych wartości, marzeń i celów. Twoja ścieżka kreatywnego twórcy może wyglądać zupełnie inaczej niż moja. Chcę, aby moja historia była dla Ciebie inspiracją.

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply