fbpx

Jak zostać projektantem wzorów – narzędzia i umiejętności

Chcesz zostać projektantem wzorów, ale nie jesteś pewna, czy jest to praca dla Ciebie? Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie umiejętności i narzędzia? Z tego artykułu dowiesz się, co będzie Ci potrzebne na początek.

 

Narzędzia i umiejętności projektanta wzorów

 

Zarówno jeżeli chodzi o umiejętności, jak i narzędzia, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jak będziemy tworzyć elementy, z których powstanie wzór. W zależności od tego, czy będziemy je malować akwarelami, rysować ołówkami, cienkopisami, flamastrami, czy innym narzędziem lub tworzyć bezpośrednio w komputerze, będziemy potrzebować innych narzędzi i umiejętności. W mojej pracowni powstają wzory z ręcznie malowanych ilustracji akwarelowych, dlatego do stworzenia nowego projektu wzoru potrzebuję narzędzi: arkusza papieru do malowania akwarelami, pędzli i farb i umiejętność malowania akwarelami. Jaką techniką Ty możesz wykonać elementy wzoru? Masz już jakiś pomysł? Pamiętaj, że jeżeli aktualnie nie masz umiejętności plastycznych, to wszystkiego możesz się nauczyć, a nawet bez nich, znaleźć kreatywny sposób na tworzenie elementów wzoru.

 

Gotowe elementy wzoru stworzone metodą tradycyjną trzeba zeskanować. Przydatny okaże się skaner lub urządzenie wielofunkcyjne z funkcją skanowania. Swoją pracę możesz również zeskanować w lokalnej drukarni, jeżeli nie posiadasz żadnego z tych urządzeń. W obu przypadkach przyda się jednak wiedza, jakie ustawienia skanowania będą optymalne, jak odpowiednio dopasować skan i wyodrębnić poszczególne elementy.

 

Jeżeli elementy wzoru stworzysz bezpośrednio w komputerze – namalujesz je lub zaprojektujesz wektory, etap skanowania i dopasowania (obróbki graficznej) możesz pominąć i od razu przejść do stworzenia wzoru. Do dopasowania elementów stworzonych metodą tradycyjną i stworzenia wzoru musimy wybrać odpowiedni program graficzny. Odpowiedni program będzie posiadał niezbędne funkcje. Dla mnie obowiązkowo jest to możliwość pracy na warstwach, dopasowania zeskanowanych ilustracji (modyfikacji kolorów, kontrastu, nasycenia i innych) i kilka innych, bardzo podstawowych funkcji, które powinien mieć każdy program, nawet darmowy. Osobiście wybieram i polecam program Adobe Photoshop. Ma on rozbudowany interfejs, ponieważ służy projektantom z różnych dziedzin, ale narzędzia, dzięki którym stworzyć projekt wzoru według własnego pomysłu są bardzo proste w obsłudze. Wierzę, że bez problemu opanujesz je, nawet jeżeli wcześniej nigdy nie korzystałaś z żadnego programu graficznego.

 

Jeżeli wiemy, czym stworzymy elementy wzoru, mamy pomysł na wzór i nauczymy się podstawowych umiejętności (skanowania, obróbki skanu, tworzenia raportu (powtarzalnego fragmentu wzoru) i zapisywania plików do druku, możemy zacząć działać.

 

Co jeszcze warto umieć? Na pewno zestawiać ze sobą kolory, różne wielkości elementów i kształty. Osoby, które studiowały na Akademii Sztuk Pięknych będą mieć łatwiej, bo mają już te umiejętności, wypracowane przez lata studiów. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza! Ja na początku miałam problemy z dobieraniem kolorów i popełniłam podstawowe błędy podczas projektowania wzorów. Lata pracy i praktyki sprawiły, że jestem w tym miejscu i uczę, jak projektować wzory innych.

 

Narzędzia projektanta wzorów

 

  1. narzędzia, którymi stworzysz elementy wzoru
  2. skaner/urządzenie wielofunkcyjne/namiary na lokalną drukarnię
  3. komputer i program graficzny

 

Umiejętności projektanta wzorów

 

  1. tworzenie elementów wzoru
  2. skanowanie prac plastycznych
  3. dostosowywanie skanu
  4. wyodrębnianie elementów
  5. tworzenie raportu
  6. tworzenie wzoru
  7. zapisywanie gotowego raportu do druku

 

Masz pomysł na wzór i chęci, aby go stworzyć?

 

Przeczytaj artykuł “Jak zrobić wzór na tkaninę z ilustracji akwarelowych?“, poszukaj dodatkowych informacji w Internecie lub zaoszczędź czas i skorzystaj z mojej wiedzy.

Mój ebook o projektowaniu wzorów na tkaniny to wiedza, która umożliwi Ci zaprojektowanie wzoru oraz rozpoczęcie pracy jak surface pattern designer (projektant wzorów). Dowiesz się, jak krok po kroku zaprojektować wzór od stworzenia tablicy inspiracji, po poprawne wykonanie skanu ilustracji akwarelowych, jego obróbkę, wyodrębnienie elementów i ułożenie ich w raport (powtarzalny fragment wzoru), stworzenie wzoru i poprawne zapisanie pliku do druku.

Dodatkowo otrzymasz wideo, na którym pokazuję, jak ułożyć elementy w raport w programie Adobe Photoshop oraz dostęp do grupy na Facebooku, na której będziesz mogła zadać pytanie i podzielić się swoim sukcesem.

 

Chcesz zaprojektować wzór według własnego pomysłu? Nie czekaj i zacznij działać! Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, co robić i od czego zacząć. Trzymam za Ciebie kciuki!

Merely Susan

Tags:
Poradnik

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply