fbpx

Jak wygląda praca projektanta wzorów

Jesteś ciekawa, jak może wyglądać praca projektanta wzorów? Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz wykorzystać umiejętność projektowania wzorów, dlaczego nie zawsze warto zmieniać pasję w pracę, jakie są plusy i minusy, kiedy projektowanie wzorów jest Twoim źródłem dodatkowego dochodu i dlaczego warto zostać projektantem wzorów. Zaczynajmy!

 

Projektowanie wzorów może być Twoją pasją, może być źródłem małego, dodatkowego dochodu lub zamienić się w Twoją pracę na pełen etat, jeżeli będziesz tego chciała. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej wizji, celów, marzeń i aspiracji. Wszystko zależy od tego, czy jesteś gotowa, aby zawalczyć o swoje marzenia.

 

Pasja

 

Kiedy zaczynałam, projektowanie wzorów było moją pasją. Na początku nie miałam żadnych dochodów dzięki projektom wzorów, które tworzyłam. Moją twórczością dzieliłam się ze społecznością, którą miałam na blogu oraz na Funpage na Facebooku. Wzory wykorzystywałam np. do tworzenia materiałów, które udostępniałam bezpłatnie – kalendarzy i tapet do pobrania, kartek i innch.

 

Co dzięki temu zyskałam?

 

Zgromadziłam społeczność osób zakochanych w mojej twórczości. Dzieliłam się z nimi radością, którą przynosiło mi projektowanie wzorów i tworzenie pięknych rzeczy.

Projektowanie wzorów nie musi być Twoją pracą i źródłem dochodów. Są takie pasje, których za nic w świecie nie chcemy zamieniać na pieniądze. Projektowanie wzorów i malowanie akwarelami to moje pasje, ale umiem i lubię je wykorzystać w pracy. Mam również inne, większe pasje, ale nie umiem na nich zarabiać. Są one tylko dla mnie.

 

Czym projektowanie wzorów jest dla Ciebie?

 

Lubisz tworzyć projekty wzorów tylko dla siebie i nie czujesz potrzeby, aby pokazywać je światu? A może postanowiłaś nauczyć się projektowania wzorów właśnie po to, aby uzyskać dodatkowy dochód?

Możesz projektować wzory dla siebie, tworzyć z nich tkaniny, z których będziesz szyć lub tapety, które wykorzystasz w swoim domu. Może się okazać, że projektowanie wzoru dla klienta będzie dla Ciebie stresujące i uciążliwe.

Może z czasem zechcesz nawiązać jakąś współpracę, założyć profil w social mediach, na którym podzielisz się swoją podróżą lub nie. To Twoja decyzja. Najpiękniejszą decyzję podejmiesz słuchając głosu swojego serca.

 

Dodatkowy dochód

 

Nie musisz od początku pracować na pełen etat. Możesz od czasu do czasu zaprojektować dla kogoś projekt wzoru. Stwórz stronę WWW lub portfolio w Internecie i opublikuj kilka projektów na sprzedaż.

Nie musisz od razu narzucać na siebie dużego obciążenia związanego z prowadzeniem własnego biznesu. Jest wiele plusów rozwiązania, w którym projektowanie wzorów jest Twoim dodatkowym źródłem dochodu np.

 

 • masz wolność projektową, dlatego możesz pracować, kiedy chcesz i ile chcesz,
 • masz wolność procesu projektowego, bo nie gonią Cię żadne terminy i opłaty związane z prowadzeniem własnej działalności,
 • unikasz stresu związanego z prowadzeniem własnego biznesu,
 • możesz zobaczyć, jak twoje projekty wzorów wyglądają na rzeczywistych produktach (produktach, które stworzą Twoi klienci lub które zaprojektujesz do swojego sklepu).

 

Takie rozwiązanie ma również wiele minusów np.

 

 • możesz zarobić ograniczoną ilość pieniędzy (chyba że prowadzisz własną działalność gospodarczą). Oznacza to, że liczba projektów wzorów, które możesz dla kogoś stworzyć w ciągu miesiąca, jest ograniczona. Rozwój Twojego kreatywnego biznesu również,
 • nie możesz wystawić faktury, a to dla wielu firm jest spory minus i mogą zrezygnować ze współpracy,
 • jesteś ograniczona do pewnych działań, do których nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Na początku myślałam, że trudno będzie mi osiągnąć taki dochód, jaki wymaga założenie działalności gospodarczej w ciągu miesiąca. Okazało się, że projektowanie wzorów może być naprawdę dobrze płatną pracą i dość szybko musiałam iść do urzędu i zarejestrować moją działalność.

Dla wielu osób traktowanie projektowania wzorów jako dodatkowego źródła dochodów to idealne rozwiązanie. Projektowanie wzorów jest dla nich bezstresowe, dodatkowe dochody są motywujące i dają satysfakcję, a współpraca z klientem umożliwia dzielenie się ze światem ich artystyczną wizją.

 

Są jednak osoby, które marzą o połączeniu swoich artystycznych umiejętności z zamiłowaniem do prowadzenia biznesu i zbudować piękne, inspirujące innych, kreatywne imperium.

 

Ja na pewno zawsze należałam do takich osób. Widziałam, że chcę czegoś więcej. Chciałam zmieniać świat, dzielić się tym, co robię, na większą skalę. Nie chciałam żadnych ograniczeń.

Jeżeli mnie trochę znasz, to na pewno zauważyłaś, że jestem marzycielką. Byłam w stanie wiele poświęcić, aby zrealizować moje marzenia. Kiedy opowiadałam o nich innym, często patrzyli na mnie podejrzliwie, czy oby na pewno nie żartuję. Realizując śmiałe marzenia, nie zawsze warto pytać o zdanie bliskie osoby, szczególnie, jeżeli nie mają bladego pojęcia o danym temacie. Warto bazować na opiniach osób, które są na miejscu, do którego Ty dążysz.

 

Nie każdy będzie dobrze czuł się na podobnej ścieżce rozwoju co moja. Rób to, co czujesz. Pięknie i elegancko.

 

 

Praca

 

Możesz myśleć, że projektowanie wzorów nie może być pracą na pełen etat. Możesz myśleć, że jest to biznes, dzięki któremu nie da się mieć dużego dochodu.

Znam osoby, które rocznie zarabiają kilka milionów jako projektantki wzorów. Wcale nie dlatego, że ich jeden projekt kosztuje setki tysięcy. Te osoby mają podobne stawki, co moje. Pracując jako projektantka wzorów, możesz mieć wiele źródeł dochodu i to właśnie ta różnorodność, połączona ze świetną strategią i odwagą, żeby działać, sprawdza się.

Jako projektantka wzorów możesz projektować wzory na zamówienie (tylko ograniczoną ilość, bo masz ograniczoną ilość czasu), licencjonować swoje projekty, udostępniać na stronach, które licencjonują projekty graficzne, udostępniać na licencje firmom, uczyć tego, co robisz, tworzyć różne produkty (zarówno cyfrowe, jak i fizyczne) i wiele więcej.

Możesz pracować jako projektantka wzorów na pełen etat i mieć bezpieczeństwo finansowe lub stworzyć kreatywny biznes, w ramach którego będziesz działać w wielu różnych obszarach. Plusy takiego rozwiązania to np.:

 

 • wolność – możesz robić dokładnie to, co chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz. Pod warunkiem, że masz mądrą strategię,
 • możesz pracować 8 godzin dziennie lub 4 godziny dziennie. Pod warunkiem, że masz pomysł, jak 4 godziny dziennie zapewnią Ci dochód, którego potrzebujesz,
 • możesz brać wolne, kiedy chcesz,
 • możesz pracować, gdzie chcesz,
 • możesz współpracować, z kim chcesz,
 • możesz mieć dowolny proces projektowy, który przynosi Ci radość i satysfakcję.

 

Nie powiem Ci, że taka praca nie przynosi stresu. Oczywiście, że tak. Każda praca bywa stresująca, ale stres jest czasem potrzebny. Jako kreatywny twórca będziesz musiała zmierzyć się z negatywnym stresem, kiedy zrobisz coś nie tak, Twój projekt zostanie odrzucony, Twoja strategia okaże się klapą, zaniedbasz klienta i będzie Ci wstyd i w wielu innych sytuacjach.

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, jesteśmy tylko ludźmi. Ja w swoim biznesie popełniłam wiele błędów, ale rozumiem, że nie dało się ich uniknąć, jeżeli nie miałam odpowiedniej wiedzy. Poza tym jestem tylko człowiekiem. Czasem jestem zmęczona, smutna, chora i wszystko idzie wtedy nie tak, jak sobie zaplanowałam.

 

Bez względu na to, praca jako projektant wzorów może zapewnić Ci wystarczający dochód, być satysfakcjonująca i sprawiać Ci radość. Jesteś dopiero na początku ścieżki. Możesz iść w dowolnym kierunku, który w tym momencie jest dla Ciebie najbardziej fascynujący.

 

Chciałam Ci dziś powiedzieć, jak praca projektanta wzorów wygląda naprawdę. Mam nadzieję, że będziesz ją postrzegać jako naprawdę piękną i radosną bez względu na minusy. Ja nie zamieniłabym jej na żadną inną, a świat projektowania wzorów jest dla mnie tak samo ekscytujący, jak wtedy, kiedy zaczynałam.

 

 

Pozwól Twojej pasji rozkwitnąć!

 

Jeżeli marzysz o tym, aby rozpocząć piękną i inspirującą ścieżkę projektanta wzorów, zapraszam Cię do dołączenia do mojego nowego kursu, który stworzyłam dla artystów, osób kreatywnych i miłośników pięknych wzorów . Dowiedz się więcej, poznaj program kursu i dołącz na stronie – KURS.

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply