fbpx

Jak stworzyć strategię w biznesie kreatywnym?

Doskonale wiem, jak ciężko jest zacząć i stworzyć skuteczną strategię dla swojego biznesu kreatywnego. Na początku nie wiadomo, w co włożyć ręce. Jeżeli masz już doświadczenie z własną działalnością, to na pewno wiesz, że momenty, kiedy wszystko stoi w miejscu, są bardzo frustrujące. Z tego artykułu dowiesz się, jak stworzyć strategię w biznesie kreatywnym. Skuteczny plan pozwoli Ci pracować bardziej produktywnie, osiągnąć cele i ruszyć do przodu. Mam dla Ciebie dużo wiedzy, więc przygotuj dobrą kawę i coś do notowania. Stwórz strategię dla swojego biznesu kreatywnego dziś, razem ze mną i zacznij realizować swoje cele.

 

Jak stworzyć skuteczną strategię w biznesie kreatywnym?

Burza mózgów

Zacznij od wypisania wszystkich pomysłów na projekty, które chcesz zrealizować. Przykładowe projekty to: stworzenie własnego portfolio, stworzenie kolekcji wzorów na tkaniny, przeprowadzenie webinaru, stworzenie nowego produktu do sklepu, czy napisanie e-booka

Mierz wysoko! Twoje projekty powinny być ambitne, ale również realne. Ich realizacja powinna zająć Ci od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Nie zakładaj celów, które nie są zależne od Ciebie np. moje konto będzie obserwować 1000 osób lub nawiążę współpracę z 10 nowymi klientami. Stwórz skuteczną strategię, a nie listę celów długofalowych.

Twoim celem może być np. systematyczne publikowanie postów na Instagramie przez 30 dni, aby zbudować zaangażowaną społeczność lub opracowanie planu aktywności, które pozwolą Ci dotrzeć do potencjalnych klientów.

 

Technika wykresu

Określ, ile każdy z projektów zajmie Ci czasu oraz jaki dochód z niego przewidujesz. Następnie ułóż projekty na wykresie. Zdecyduj, które projekty chcesz realizować jako pierwsze i zaplanuj dokładnie najbliższy kwartał.

 

Od czego zacząć?

Kiedy tworzyłam taki wykres projektów dla mojego biznesu, jako pierwsze wybrałam takie projekty, które określiłam jako najmniej czasochłonne (często są to już zaczęte, ale ciągle rozgrzebane projekty, gdzie kilka godzin wystarczy, aby je zamknąć np. promocja gotowego produktu). Jako kolejne wybrałam projekty, z których przewiduję największy dochód.

 

Ile projektów realizować?

Oblicz ilość godzin, które możesz poświęcić na pracę w miesiącu. Dobierz tyle projektów, aby zmieścić się w tej ilości godzin. Moja strategia wygląda tak, że obliczam ilość godzin, którą mam do dyspozycji na pracę w ciągu miesiąca, a następnie odejmuję od tego czas, który poświęcam na działania w social mediach, obsługę sklepu i klientów. Zostawiam sobie również bufor czasowy na sytuacje, których nie mogę przewidzieć oraz na spontaniczne pomysły. Resztę przeznaczam na realizację własnych projektów.

Bez stresu!

Nie warto stresować się tym, jeżeli mamy małą ilość godzin przeznaczoną na pracę w miesiącu (np. jeżeli mamy już pracę na etacie, dzieci lub inne obowiązki). Poświęcając codziennie 15 minut, 30 minut lub godzinę jesteśmy w stanie osiągnąć nasze cele. Nie musimy realizować nowego projektu w każdym miesiącu. Możemy robić to raz na kwartał lub rzadziej w zależności od tego, jak bardzo nasz projekt jest czasochłonny.

 

Strategia w social mediach

Treści powinny wspierać Twoje projekty

Kolejnym krokiem będzie stworzenie strategii w social mediach, aby promować naszą markę i produkty. Ja planując swoją strategię, zaczęłam od zdefiniowania moich grup odbiorców. Zastanowiłam się: kim są, czego ode mnie oczekują, jakie mają problemy i czego szukają.

Swoje komunikaty staram się dostosować do mojej grupy docelowej oraz do projektów, które w danym okresie realizuje. Myślę, że dobrą praktyką jest wspieranie naszych projektów odpowiednimi treściami w social mediach.

Warto dzielić się ze swoimi odbiorcami wartością, emocjami, kulisami pracy, inspiracjami i wszystkim, co może ich zainteresować, a nie tylko reklamować swoje produkty i udostępniać kupony rabatowe.

Jeżeli dopiero zaczynasz, możesz skupić się na jednym miejscu, w którym chcesz być, ale włożyć pracę w to, żeby zrobić to jak najlepiej – poznać miejsce, w którym chcesz działać, zastanowić się, czego szukają osoby, które na nim są i przetestować, jakie treści cieszą się tam najlepszym zaangażowaniem.

 

Social media to nie wszystko!

Social media nie są koniecznością. Ja mam swoje produkty na portalu Pakamera, którego nie reklamuję i mam z niego co miesiąc pewien dochód. Klientów możemy pozyskać również poprzez własną stronę www, którą dobrze wypozycjonujemy oraz blog.

 

Podsumowanie:

  1. Stwórz plan projektów – szczegółowy na najbliższy kwartał i zarys na kolejne miesiące.
  2. Zaplanuj działania w social mediach, które będą wspierać Twoje projekty i angażować grupę Twoich potencjalnych klientów.

 

Życzę Ci, abyś stworzyła świetną strategię, która pomoże Ci się rozwijać i sprawi, że Twoja firma zacznie zarabiać tyle, abyś mogła zrezygnować z pracy na etacie i pracować na pełen etat robiąc to, co kochasz, a jeżeli dopiero zaczynasz, abyś małymi krokami realizowały swoje cele i dążyła do urzeczywistnienia własnej wizji.

Merely Susan

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply