Instrukcja prania: Jak pielęgnować lniane tkaniny i tekstylia

Data publikacji: 15/05/2023

Len to trwały i szlachetny materiał, który z łatwością i elegancją spełnia potrzeby współczesnego życia. W tkaninach lnianych doceniam to, że z czasem łagodnieją – z każdym kolejnym praniem stają się bardziej miękkie, a ślady ich użytkowania mogą być elementem ich historii, a nie powodem, przez który mogłyby zostać wyrzucone.

Tkaniny lniane z nadrukiem cyfrowym oraz produkty z nich uszyte mogą pozostać w użyciu przez długi czas, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane. Dobór odpowiedniego, łagodnego środka piorącego i programu do prania tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać je w dobrym stanie. Przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek oraz instrukcję prania.

 

Jak dbać o drukowane tkaniny

Mimo że len ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak tylko jest to możliwe. Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanin z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia. Unikaj również fosforanów w składzie. Najlepiej sprawdzi się naturalne mydło lub biodegradowalny środek do prania.

Przed praniem całkowicie rozłóż materiał. Zalecam, aby prać ze sobą produkty o podobnych kolorach (zwłaszcza te jasne). Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru, ustaw temperaturę 30 °C i wirowanie do 400 obrotów na minutę. Jeżeli używasz suszarki bębnowej, wiruj len na niskich obrotach i wyjmij z pralki materiał, który będzie jeszcze lekko wilgotny.

Warto pamiętać, aby nie przesuszać tkanin lnianych i nie skręcać materiału, gdy jest mokry, bo może to uszkodzić włókna. Jeżeli możesz, susz len na powietrzu, jednak unikaj bezpośrednich promieni słonecznych, bo może to skutkować odbarwieniem nadruku na tkaninie. Prasuj wyschnięte tkaniny lniane w temperaturze nie większej niż 200 °C.

 

Instrukcja prania tkanin lnianych

  • Używaj naturalnego mydła lub biodegradowalnego środka do prania
  • Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru
  • Unikaj fosforanów, wybielaczy i mocnych środków odplamiających
  • Nie zapieraj i nie pocieraj mokrych tkanin z nadrukiem
  • Pierz tkaniny w temperaturze 30°C (maksymalnie 40 °C)
  • Wiruj tkaniny na niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę)