fbpx

Jak powstaje wzór na tkaninę — case study

Zastanawiasz się, jak powstaje projekt wzoru na tkaninę do druku? Dziś pokażę Ci, jak krok po kroku zaprojektowałam jeden z moich ostatnich wzorów z motywem kwiatowym. Dowiesz się, jak wygląda moja praca nad projektem wzoru oraz z jakich etapów składa się mój proces projektowy.

 

 

Jak powstaje wzór na tkaninę?

Inspiracja

Zazwyczaj każdy proces projektowania wzoru zaczynam od znalezienia inspiracji. Pracując jako projektant wzorów, warto mieć jednak oczy szeroko otwarte i szukać inspiracji do nowych projektów wzorów w codziennym życiu i świecie, który nas otacza. Inspirację do stworzenia wzoru „Jesienny wieniec” znalazłam podczas mojej wizyty w Rosendals Trädgård w Sztokholmie. Zachwycił mnie wieniec suszonych kwiatów, który wisiał w jednej ze szklarni znajdujących się w ogrodzie.

 

Kolorystyka

Inspiracja pomogła mi określić elementy wzoru oraz kolorystykę. Ograniczyłam paletę kolorów do 3 głównych — pomarańczowego, beżowego oraz brudnego różu. Postanowiłam oddać również swojski i naturalny charakter wieńca i stworzyć luźną kompozycję elementów.

 

Elementy

Kolejnym etapem było stworzenie szkiców oraz namalowanie ilustracji. Starałam się, żeby elementy były kontrastowe, dlatego liście przeplatają się, niektóre z nich są jasne, wybijają się, a inne są ciemne, chowają się z tyłu. Tak samo płatki kwiatów. Elementy i kolory są delikatne, dlatego kontrast uzyskałam dzięki zróżnicowaniu odcieni tych samych barw. Delikatny charakter uzyskałam dzięki różnicy wielkości poszczególnych elementów wzoru — połączeniu dużych główek kwiatów z cienkimi gałązkami i małymi listkami.

 

 

Kompozycja

Pomysł na projekt wzoru powstał w mojej głowie. Postawiłam na luźną kompozycję kwiatów i gałązek. Kiedy zeskanowałam i obrobiłam ilustracje, praca nad stworzeniem raportu przebiegła bardzo sprawnie, ponieważ wiedziałam, jaki efekt chcę uzyskać. Czasem ten etap procesu projektowego zaskakuje mnie, ponieważ nie wiem, jaka kompozycja wyjdzie z elementów, które stworzyłam.

 

 

Tło

Do gotowego raportu dodałam różne kolory tła. Postawiłam na jesienną oraz stonowaną kolorystykę pasującej do kolorystyki elementów wzoru. Po dodaniu kolorów tła okazało się, że niektóre wzory lepiej prezentują się w wersji monochromatycznej. Jak widzisz, ten sam projekt wzoru może mieć zupełnie inny charakter w zależności od kolorystyki elementów i koloru tła.

 

Projekty wzorów na tkaniny w kwiaty

 

Do kolekcji wzorów na tkaniny na jesień 2019 stworzyłam trzy projekty z motywem kwiatowym. Pomimo tego, że wzory łączy wspólny motyw, to jednak każdy z nich ma inny charakter.

 

We wzorze „Jesienny wieniec” kwiaty stanowią główny element kompozycji. Wyróżniają się kolorem. We wzorze „Bukiet stokrotek” delikatne kwiaty przebijają się spod zielonych liści. We wzorze „Tęsknota za latem” kwiaty podobnie wyróżniają się kolorem i stanowią główny element kompozycji.

 

Różnica widoczna jest w strukturze wzoru. We wzorze „Tęsknota za latem” możemy wyróżnić dwie warstwy — kwiatów i gałązek. We wzorze „Jesienny wieniec” wszystkie elementy stanowią zwartą strukturę. Starałam się, żeby wyglądała ona naturalnie, tak samo, jak wieniec, który był moją inspiracją.

 

 

Jest wiele sposobów na zaprojektowanie wzoru z motywem kwiatowym. Wszystko zależy od tego, jaki charakter wzoru będziemy chcieli uzyskać oraz w jakim celu projektujemy dany wzór.

 

Merely Susan

 

Tkaniny drukowane

Tkaniny z nadrukiem wzorów “Jesienny wieniec”, “Bukiet stokrotek” i “Tęsknota za latem” są dostępne do kupienia w sklepie Merely Susan.

 

Kurs projektowania wzorów

Marzysz o tym, aby zaprojektować wzór na tkaninę według własnego pomysłu? Pokażę Ci, jak to zrobić krok po kroku w moim kursie projektowania wzorów na tkaniny. Dowiedz się więcej na stronie: kurs projektowania wzorów na tkaniny.

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply