Instrukcja prania drukowanych tkanin lnianych

27/08/2021

Autor: Merely Susan

Len to trwały i szlachetny materiał, który z lekkością i elegancją spełnia potrzeby współczesnego życia. W tkaninach lnianych doceniam to, że z czasem łagodnieją – z każdym kolejnym praniem stają się bardziej miękkie, a ślady ich użytkowania mogą być elementem ich historii, a nie powodem, przez który mogłyby zostać wyrzucone.

Tkaniny lniane z nadrukiem cyfrowym oraz produkty z nich uszyte mogą pozostać w użyciu przez długi czas, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane. Dobór odpowiedniego, łagodnego środka piorącego i programu do prania tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać je w dobrym stanie. Przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek. Sprawdzą się one również dla drukowanych tkanin bawełnianych.

 

 

Jak pielęgnować drukowane tkaniny lniane

Pomimo tego, że len ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak tylko jest to możliwe. Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanin z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia. Unikaj również fosforanów w składzie. Najlepiej sprawdzi się naturalne mydło lub biodegradowalny środek do prania.

Przed praniem całkowicie rozłóż materiał. Zalecam, aby prać ze sobą produkty o podobnych kolorach (zwłaszcza jasne tkaniny i tekstylia lniane). Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru, ustaw temperaturę 30 °C i wirowanie do 400 obrotów na minutę. Ważne jest, aby nie przesuszać tkanin lnianych i nie skręcać materiału, gdy jest mokry, by nie uszkodzić włókien.

Jeżeli używasz suszarki bębnowej, wiruj tkaniny lniane na niskich obrotach i wyjmij z pralki materiały, które będą jeszcze lekko wilgotne. Jeżeli możesz, susz len na powietrzu, jednak unikaj bezpośrednich promieni słonecznych. Prasuj wyschnięte tkaniny w temperaturze nie większej niż 200 °C.

 

Instrukcja prania drukowanych tkanin lnianych

  • Używaj naturalnego mydła lub biodegradowalnego środka do prania
  • Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru
  • Unikaj fosforanów, wybielaczy i mocnych środków odplamiających
  • Nie zapieraj i nie pocieraj mokrych tkanin z nadrukiem
  • Pierz tkaniny w temperaturze 30°C (maksymalnie 40 °C)
  • Wiruj tkaniny na niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę)
  • Prasuj tkaniny w temperaturze nie większej niż 200°C.

 

Newsletter jest moją podstawową metodą kontaktu z klientami

Zapisz się, aby być ze mną w kontakcie i otrzymywać aktualności, zakulisowe historie o procesie powstawania moich projektów oraz inspiracje do tworzenia zdrowej i naturalnej przestrzeni zamieszkania.