Jak pielęgnować tkaniny lniane z nadrukiem – instrukcja prania

27/08/2021

Autor: Merely Susan

Len to trwały i szlachetny materiał, który z lekkością i elegancją spełnia potrzeby współczesnego życia. W tkaninach lnianych doceniam to, że z czasem łagodnieją – z każdym kolejnym praniem stają się bardziej miękkie, a ślady ich użytkowania mogą być elementem ich historii, a nie powodem, by zostały wyrzucone. Wierzę, że warto wybierać rzeczy, które nie tylko spełniają nasze oczekiwania funkcjonalne, ale również emocjonalne, aby stały się niezastąpionymi elementami naszej codzienności.

Produkty uszyte z drukowanych tkanin mogą pozostać w użyciu przez długi czas, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane. Dobór odpowiedniego, łagodnego środka piorącego i programu do prania tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać je w dobrym stanie. Przygotowałam dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, jak pielęgnować tkaniny lniane z nadrukiem cyfrowym oraz produkty, które zostaną z nich uszyte. Porady te sprawdzą się również w przypadku drukowanych tkanin bawełnianych.

 

 

Jak pielęgnować tkaniny lniane z nadrukiem

 

Pomimo tego, że len ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak tylko jest to możliwe. Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanin z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia. Zalecam, aby prać ze sobą produkty o podobnych kolorach (zwłaszcza jasne tkaniny lniane).

Jeżeli możesz, susz len na powietrzu. Unikaj jednak bezpośrednich promieni na kolorowych i drukowanych tkaninach lnianych. Nie przesuszaj tkanin lnianych i nie skręcaj materiału, gdy jest mokry, by nie uszkodzić włókien. Jeżeli używasz suszarki bębnowej, wiruj tkaniny lniane na niskich obrotach i wyjmij z pralki materiały, które będą jeszcze lekko wilgotne.

 

Instrukcja prania tkanin lnianych z nadrukiem

 

  • Przed praniem całkowicie rozłóż materiał
  • Używaj naturalnego mydła lub biodegradowalnego środka do prania
  • Wybierz program do prania tkanin delikatnych np. wełny i kaszmiru
  • Unikaj fosforanów, wybielaczy i mocnych środków odplamiających
  • Nie zapieraj i nie pocieraj mokrych tkanin lnianych z nadrukiem
  • Pierz tkaniny w temperaturze 30°C (maksymalnie 40 °C)
  • Wiruj tkaniny na niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę)
  • Prasuj tkaniny w temperaturze nie większej niż 200°C.

 

 

Zdjęcia przedstawiają tkaniny lniane z nadrukiem wzorów z kolekcji Romantyczny Ogród. Zobacz projekt: Kolekcja Romantyczny Ogród. Zobacz produkty: Sklep z tkaninami Merely Susan.

Zapisz się na Newsletter!

Bądźmy w kontakcie! Zabiorę Cię za kulisy mojego studio – opowiem, jak wygląda praca projektanta na co dzień i pokażę proces powstawania nowych produktów. Będziesz otrzymywać inspirujące i wartościowe treści, które pomogą Ci stworzyć piękną, zdrową i naturalną przestrzeń w Twoim domu. W moich wiadomościach znajdziesz również informacje o nowościach oraz atrakcyjne oferty tylko dla subskrybentów.