Jak pielęgnować tkaniny i tekstylia lniane

15/10/2021
By Merely Susan

Dlaczego moją uwagę zwrócił właśnie len? To trwały i szlachetny materiał, który z lekkością spełnia potrzeby współczesnego życia. W tkaninach lnianych doceniam to, że z czasem łagodnieją – z każdym kolejnym praniem stają się bardziej miękkie, a ślady ich użytkowania stać się pięknymi elementami ich historii.

Wierzę, że warto wybierać rzeczy, które nie tylko spełniają nasze oczekiwania funkcjonalne, ale również emocjonalne, aby stały się niezastąpionymi elementami naszej codzienności i mogły cieszyć nas dłużej, niż tylko przez jeden sezon.

Produkty uszyte z tkanin lnianych z elegancją mogą przetrwać próbę czasu, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zasady prania pościeli i tekstyliów lnianych, a także innych produktów uszytych z tego naturalnie pięknego materiału.

 

Jak pielęgnować tekstylia lniane

 

Dobór odpowiedniego – łagodnego środka piorącego i programu dla tkanin delikatnych to klucz, by utrzymać tkaniny lniane w dobrym stanie. Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania kolorowych tkanin lnianych (szczególnie tych z nadrukiem), bo mogą powodować odbarwienia. Możesz zrobić wyjątek dla białej bielizny i pościeli.

Zalecam, aby prać ze sobą produkty o podobnych kolorach (zwłaszcza białą pościel i jasne tkaniny lniane). Sugeruję, aby nie używać wybielaczy z chlorem i detergentów z fosforanem w składzie, ponieważ mogą uszkodzić włókno i nawet w przypadku mocno zabrudzonej pościeli lnianej, użyć połowy zalecanej ilości detergentu.

Jeżeli używasz suszarki bębnowej, wiruj tekstylia lniane w niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę) i wyjmij z pralki materiały, które będą jeszcze lekko wilgotne. Nie doprowadzaj tkanin lnianych do przesuszania, bo może to uszkodzić naturalne włókna. Tkanin lnianych nie należy również skręcać, gdy są mokre.

Pomimo tego, że len, również ten z nadrukiem ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak tylko jest to możliwe. Jeżeli możesz, susz len na powietrzu. Białą pościel możesz suszyć w świetle słonecznym, jednak unikaj bezpośrednich promieni na kolorowych i drukowanych tkaninach lnianych.

Warto również pamiętać, że w miejscach zagięć na kolorowych tkaninach lnianych mogą pojawić się odbarwienia, dlatego zalecam wieszanie prania na kawałku materiału np. ręczniku zamiast bezpośrednio na lince. Zalecam prasownie w temperaturze nie większej niż 200°C.

 

Jak prać tekstylia lniane

 

Na koniec mam dla Ciebie kilka wskazówek, jak prać tekstylia lniane. Porady te sprawdzą się również w przypadku tkanin lnianych z nadrukiem i produktów, które zostaną z nich uszyte.

 

  • Najlepsze do prania będzie mydło lub łagodny środek piorący
  • Zalecam stosowanie detergentów bez fosforanów w składzie
  • Odradzam stosowanie wybielaczy (szczególnie tych z chlorem)
  • Odradzam stosowanie środków odplamiających
  • Zapieranie i pocieranie mokrych nadruków nie jest wskazane
  • Najlepszy do prania będzie program dla delikatnych tkanin np. wełny
  • Upewnij się, że detergent nie ma bezpośredniego kontaktu z tkaniną
  • Zalecam pranie tkanin kolorowych w temperaturze 30°C
  • Zalecam pranie białej pościeli lnianej w temperaturze 60°C
  • Zalecam wirowanie w niskich obrotach (do 400 obrotów na minutę)

 

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałaś się, jak odpowiednio pielęgnować tekstylia lniane. Jeżeli uwielbiasz len tak samo, jak ja, zapraszam Cię do mojego sklepu, aby odkryć tkaniny lniane z nadrukiem moich ręcznie malowanych wzorów, a także wyjątkowe tekstylia lniane, które zostały zaprojektowane z pasją w mojej małej pracowni.

 

 

 

 

 


 

Zdjęcia przedstawiają: Tkaniny lniane z nadrukiem moich ręcznie malowanych wzorów z kolekcji Romantyczny Ogród: Tkaninę lnianą – Poranna Mgiełka i Tkaninę lnianą – Romantyczny Ogród.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.