Jak dbać o tkaniny lniane

26/07/2021
By Merely Susan

Pracownia Merely Susan powstała, aby dzielić się produktami z piękną historią. Doceniamy to, czego nie da się uzyskać we współczesnej produkcji masowej i celebrujemy to, co nadaje przedmiotom charakter np. niedoskonałości wynikające z ręcznego wykonania.

Uwielbiamy, kiedy przedmioty przychodzą z pięknymi historiami, ale umieją je również gromadzić, dzięki czemu stają się niezastąpionymi elementami naszej codzienności.

Cenimy szczerość materiału, wysoką jakość rzemieślniczej pracy oraz prosty i ponadczasowy design, który naszym zdaniem pozwala przedmiotom wytrzymać próbę czasu.

Dlaczego naszą uwagę zwrócił właśnie len? To naszym zdaniem piękny i szlachetny materiał. Cenimy to, że z czasem łagodnieje. Z każdym kolejnym praniem jest bardziej miękki, a ślady jego użytkowania staną się pięknym elementem historii produktów, które są z niego uszyte.

 

 

Len z nadrukiem

Tkaniny lniane dostępny do kupienia na metry w sklepie Merely Susan są polskiej produkcji. Charakteryzuje je nadruk autorskich projektów wzorów, stworzonych z dbałością przez Zuzannę, właścicielkę pracowni.

Nasze ulubione wzory to kompozycje składające się z drobnych motywów kwiatów i roślin. Wzory w stylu modern vintage i retro proponujemy na odzież i tekstylia dla dzieci.

W pracowni Merely Susan powstają również wzory proste i eleganckie. Inspiracją do tych projektów jest natura, skandynawskie wnętrzami urządzone w stylu gustawiańskim i klasycznym oraz tradycja projektowania wzorów, czyli Arts and Craft i projekty wzorów Williama Morrisa. Takie wzory proponujemy na tkaniny lniane obiciowe, tekstylia i tapety.

 

Charakterystyka materiału

Nasze ulubione tkaniny to len odzieżowy o gramaturze 150 g/m2, który jest idealny do uszycia lekkiej odzieży i produktów dziecięcych oraz dekoracyjny len o gramaturze 220 g/m2.

Aby uzyskać przyjemny w dotyku, len odzieżowy jest odpowiednio wykończony w procesie technologicznym. To materiał, który jest miękki w dotyku i dobrze się układa.

Len dekoracyjny jest prany i zmiękczany, co sprawia, że jest przyjemny w dotyku. Nie jest tak miękki, dzięki czemu świetnie wygląda na produktach do dekoracji wnętrz tj. poduszki dekoracyjne i nie trzeba go prasować.

 

Jak pielęgnować tkaniny lniane

Wierzymy, że warto wybierać piękne rzeczy, które mogą zachwycać nas przez długi czas, a produkty wykonane z tkanin lnianych mogą służyć przez pokolenia, jeżeli będą odpowiednio pielęgnowane.

Odpowiednia pielęgnacja takich produktów, a także chęć odnowienia ich lub ponownego użycia wpisują się w filozofię naszej marki. W tym artykule chcemy Ci podpowiedzieć, jak możesz pielęgnować len i produkty z niego uszyte.

Wspominaliśmy już o tym, że wyjątkową cechą lnu jest to, że z każdym kolejnym praniem staje się on bardziej miękki. Dobór odpowiedniego środka piorącego to klucz, by utrzymać go w dobrym stanie.

Wiele detergentów dostępnych na rynku zawiera optyczne środki wybielające, które nie sprawdzą się do prania tkanina kolorowych, a szczególnie tych z nadrukiem, bo mogą powodować odbarwienia.

Pomimo tego, że len, również ten z nadrukiem ma wysoką odporność na ścieranie, najlepiej prać go tak delikatnie, jak to możliwe.

Tkanin lnianych nie należy skręcać, gry są mokre. Można od czasu do czasu wysuszyć go w suszarce bębnowej, choć jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej suszyć go na powietrzu.

Aby zapobiec blaknięciu kolorów, warto unikać suszenia lnu w bezpośrednim świetle słonecznym. Warto szczególnie uważać susząc len z nadrukiem. Wyjątkiem będzie tu czysta, biała bielizna lub pościel.

 

 

Zasady prania pościeli z lnu

Na koniec mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak prać lnianą pościel. Porady te sprawdzą się w przypadku innych produktów uszytych z tkanin lnianych oraz tkanin lnianych z nadrukiem.

 • Przed praniem pościeli całkowicie rozłóż materiał
 • Pierz tkanin lnianych z podobnymi kolorami (zwłaszcza biały i jasny len)
 • Unikaj zbyt dużej ilości tkanin w pralce
 • Kolorowe tkanin lnianych i tkaniny lniane z nadrukiem pierz w temperaturze 30 °C, a białą pościel w temperaturze 60 °C
 • Jeżeli jest to możliwe, pierz kolorowe tkanin lnianych i tkaniny lniane z nadrukiem w programie do prania wełny lub prania ręcznego
 • Podczas prania nie stosuj środków wybielającym (wyjątkiem jest biała bielizna i pościel) i wybielaczy
 • Najlepsze do prania będzie mydło lub łagodny środek piorący (nawet w przypadku mocno zabrudzonej pościeli sugerujemy użycie połowy zalecanej ilości detergentu)
 • Sugerujemy, aby nie używać wybielaczy z chlorem i detergentów z fosforanem w składzie, ponieważ mogą uszkodzić włókno
 • Upewnij się, że detergent nie ma bezpośredniego kontaktu z tkaniną z nadrukiem
 • Jeżeli jest to możliwe, susz len na powietrzu
 • Białą pościel możesz suszyć w świetle słonecznym, jednak unikaj bezpośrednich promieni na tkaninach kolorowych i tkaninach lnianych z nadrukiem
 • Jeżeli suszyć kolorowy len, na lince możesz położyć dodatkowy materiał, aby uniknąć odbarwienia materiału w miejscu zagięcia
 • Jeżeli używasz suszarki bębnowej, ustaw mniejszą liczbę obrotów (zalecamy do 400 obrotów/minutę) i wyjmij tkaninę, która będzie jeszcze lekko wilgotna
 • Nie doprowadzaj do przesuszenia tkaniny, bo może to uszkodzić włókna.
 • Pracuj tkaniny lniane z nadrukiem w temperaturze nie większej niż 200 °C

 

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałaś się, jak odpowiednio pielęgnować tkaniny lniane. Jeżeli uwielbiasz ten materiał tak samo, jak my, zapraszamy Cię do odkrycia naszych wyjątkowych tkanin ze wzorami w sklepie z tkaninami Merely Susan.

Podziel się tym artykułem z innymi osobami, które również są miłośnikami tego pięknego materiału lub jeżeli szyjesz, ze swoimi klientami. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji produkty uszyte z lnu będą zachwycać i służyć im przez długi czas.

 

Zdjęcia przedstawiają nasze tkaniny lniane z nadrukiem: Poranną Mgiełkę, Różane Marzenie oraz Romantyczny Ogród.

This site uses cookies to offer you a better browsing experience.