Historie: W poszukiwaniu swojej ścieżki – historia Merely Susan

Data publikacji: 01/06/2023

Odkąd stałam się właścicielką własnej firmy o nazwie Merely Susan, robiłam wiele różnych rzeczy, aby znaleźć swoją ścieżkę. Dziś jestem w takim momencie, w którym mogę powiedzieć, że wiem, dokąd zmierzam.

Określiłam, co chcę robić, a także, jakimi wartościami i zasadami chcę się kierować. W tym artykule chcę Ci o tym opowiedzieć. Dowiesz się z niego, jak rozwijałam swój biznes — poznasz jego krótką historią, a także, jak widzę jego przyszłość.

 

Jak rozwijałam własną firmę – początki Merely Susan

Mogę powiedzieć, że założenie własnej firmy było wynikiem mojej pasji do malowania akwarelami i projektowania wzorów, a moim głównym celem było, by dzielić się moją twórczością z innymi.

Przez kilka pierwszych lat prowadzenia własnej firmy w moim sklepie oferowałam m.in. wydruki moich akwareli oraz papeterię. Dodatkowy dochód przynosiła mi współpraca z klientami w zakresie projektowania wzorów i pomocy przy produkcji tkanin z ich nadrukiem.

Z czasem zaczęłam oferować zasoby edukacyjne dla osób, które chciały się ode mnie uczyć. W 2019 roku dodałam do sklepu swój pierwszy kurs online na temat malowania akwarelami oraz e-book, w którym pokazałam, jak stworzyć projekt wzoru.

W kolejnych latach przeprowadziłam kilka edycji mojego kursu online „Nauka projektowania wzorów od podstaw”, w którym w sumie wzięło udział ponad 100 osób. Zaczęłam również dzielić się wiedzą, jak rozwijać własny biznes kreatywny.

To był czas, kiedy z jednej strony tworzyłam własne produkty i różne zasoby edukacyjne, a z drugiej cały czas współpracowałam z klientami, dla których oferowałam moje usługi projektowe.

Do tego budowałam społeczność wokół marki Merely Susan. Pod koniec 2019 roku miałam kilka tysięcy osób zapisanych na moją listę mailową i wiele zaangażowanych obserwatorów moich profili w mediach społecznościowych.

 

W poszukiwaniu swojej ścieżki – prostota we własnym biznesie

Własną firmę założyłam w wieku 17 lat, gdy byłam jeszcze w liceum. Kiedy ją rozwijałam, studiowałam jednocześnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Nie ma się co dziwić, że w pewnym momencie poczułam, że w moim życiu dzieje się za dużo, a ja potrzebuję to wszystko uprościć. Wtedy podjęłam decyzję, aby skupić się na tworzeniu własnych kolekcji produktów, zgodnych z moją estetyką i wartościami.

Chciałam tworzyć ponadczasowe projekty wzorów oraz bardziej przemyślane i wyprodukowane w zrównoważony sposób produkty, które byłyby sprzedawane w moim sklepie dłużej niż tylko przez jeden sezon.

Na pewien czas zrezygnowałam z tworzenia nowych produktów edukacyjnych. Dzięki temu w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy stworzyłam trzy kolekcje wzorów dla mojej własnej marki.

W międzyczasie szukałam producentów tkanin, z którymi mogłabym nawiązać współpracę. Zamawiałam próbki, aby ocenić jakość oferowanych przez nich materiałów, a na wybranych robiłam testy druku moich projektów wzorów.

W 2021 roku skupiłam się na rozwoju mojego sklepu z tkaninami, w którym oferowałam bawełnę i len z nadrukiem cyfrowym moich ręcznie malowanych projektów wzorów.

Stworzyłam również trzy kolejne kolekcje wzorów i zaczęłam pracę nad prototypami tekstyliów. Zaczęłam przyjmować coraz mniej zleceń na projekty wzorów dla innych firm, by skupić się na realizacji moich własnych pomysłów.

Zależało mi na tym, aby zmienić model biznesowy Merely Susan, który do tej pory był skupiony na kontakcie z firmami, aby budować osobistą i w moim odczuciu bardziej wartościową relację z klientami prywatnymi.

Chciałam dzięki temu oferować produkty, za którymi stoi człowiek, który kocha to, co robi oraz wkłada w swoją pracę czas i zaangażowanie niezbędne do tego, by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

 

W poszukiwaniu znaczenia – definiowanie wartości i określanie zasad

W połowie 2022 roku znowu poczułam, że potrzebuję podjąć decyzję, na tym tak naprawdę mi zależy oraz zacząć być bardziej spójna i konsekwentna w tworzeniu wartości dla moich klientów.

Wiedziałam już, że chcę skupić się na realizacji moich własnych pomysłów i projektów, a więc na oferowaniu przedmiotów tj. wydruki artystyczne moich prac malarskich, tkaniny z nadrukiem cyfrowym moich wzorów i tekstylia.

Byłam pewna, że zamiast kierować się trendami, które w moim poczuciu szybko przemijają, chcę tworzyć ponadczasowe produkty o wysokiej wartości artystycznej i rzemieślniczej, które będą dostępne w moim sklepie dłużej niż tylko przez jeden sezon.

Zdałam sobie jednak sprawę z tego, że ważną częścią mojej pracy jest poświęcenie czasu na opowiadanie historii, które kryją się za produktami w sklepie Merely Susan.

Zdecydowałam, że będę prowadzić dziennik, aby pokazywać mój proces oraz dostarczać moim klientom informacje o moich produktach i inspiracje potrzebne do dokonywania wyborów, które zapewnią im radość na dłużej.

Długo zastanawiałam się na tym, czy chcę zwiększać sprzedaż produktów i zacząć budować zespół, analizując zarówno plusy i minusy różnych rozwiązań, jak i moje potrzeby.

Ostatecznie zrozumiałam, że to, co cenię w swojej pracy najbardziej to osobisty kontakt z klientami. Świadomie zrezygnowałam z rozwoju w kierunku sprzedaży hurtowej dla firm.

Postanowiłam, że chcę produkować w małej skali – tyle, ile potrzebują klienci Merely Susan, a także, ile mogę sprzedać sama bez nachalnej i agresywnej reklamy oraz zatrudniania pracowników.

Cieszę się, że przez kilka lat rozwijania własnej firmy mogłam okryć wiele różnych ścieżek, bo dzięki temu wiem, która z nich na pewno nie jest dla mnie, a która daje mi na co dzień najwięcej spokoju, radości i spełnienia.

 

 

Kliknij tutaj, aby zajrzeć do mojego sklepu i wybrać dla siebie coś wyjątkowego spośród produktów, które stworzyłam, a dzięki temu wesprzeć moją działalność.