Druk cyfrowy

Drukowane cyfrowo tkaniny Merely Susan pięknie oddają wszystkie niuanse ręcznie malowanych wzorów

O procesie

Drukowane cyfrowo tkaniny Merely Susan pięknie oddają wszystkie niuanse ręcznie malowanych wzorów – wszystkie pociągnięcia pędzla oraz wybranych przeze mnie odcieni kolorów. Ten proces zużywa mniej wody i materiału bazowego niż inne technologie druku.

Druk cyfrowy umożliwia przełożenie ręcznie malowanych projektów wzorów do produkcji bez wprowadzania dużych zmian do projektu – upraszczania kształtów czy ograniczania ilości użytych kolorów. Pozwala pokazać subtelne zmiany odcienia i miękkie ślady uchwycone w procesie ich tworzenia.

Ta technologia jest jedną z bardziej przyjaznych dla środowiska, ponieważ pozwala na produkcję tkanin na dużą skalę przy użyciu mniejszej ilości wody, energii, substancji chemicznych i materiału bazowego w porównaniu z sitodrukiem i ręcznym farbowaniem. 

Wzór jest przenoszony na powierzchnię materiału przez drukarkę za pomocą pigmentów i utrwalany za pomocą ciepła i nacisku. Do druku cyfrowego – zarówno na tkaninach bawełnianych, jak i lnianych, wykorzystywane są wysokiej jakości, certyfikowane pigmenty wodne – bezpieczne dla środowiska i naszego zdrowia. 

Nasze drukowane tkaniny posiadają certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, który świadczy o ich jakości. To znany i uznany na całym świecie system testowania i certyfikacji gotowych wyrobów włókienniczych na wszystkich poziomach ich przetwarzania.

Pomysł na nowy wzór zaczyna się w moim szkicowniku – od znalezienia pomysłu na ciekawą kompozycję. Następnie projekt jest starannie malowany za pomocą farb akwarelowych lub gwaszy. Gotowa grafika trafia do komputera. Aby zachować charakter ręcznie malowanego wzoru, jest ona jedynie czyszczona i przekształcana w plik gotowy do druku.

Kolejny etap to zamówienie próbek – sprawdzenie, czy dobrana została odpowiednia skala wzoru i kolory. Wierzę w pracę z takim poziomem staranności i szczegółowości, jak tylko jest to możliwe, dlatego poświęcam na ten etap więcej czasu i uwagi, aby upewnić się, że uzyskałam satysfakcjonujący efekt.

Dopiero po zatwierdzeniu próbek rozpoczyna się produkcja tkanin lub tapet. Mam szczęście pracować ze wspaniałymi firmami, które mają wieloletnie doświadczenie w druku, robią to z zaangażowaniem w praktyki przyjazne dla środowiska i dostarczają mi naprawdę wysokiej jakości produkty.