fbpx

5 rzeczy, które chciałabym wiedzieć, kiedy zaczynałam

Kiedy zakładałam własny biznes kreatywny, najbardziej obawiałam się tego, czy znajdzie się dla mnie miejsce na rynku. Czy ktoś kupi to, co robię? Czy ktoś będzie zainteresowany usługami, które chcę oferować? Chcę opowiedzieć Ci o 5 rzeczach, które chciałabym wiedzieć, kiedy zaczynałam pracę jako projektant wzorów i odpowiedzieć na pytanie, czy warto zakładać biznes kreatywny. Jeżeli myślisz o założeniu własnego biznesu lub chcesz rozwinąć ten, który już masz, ten artykuł jest dla Ciebie.

 

I. Jest dla mnie miejsce na rynku

Kiedy patrzymy na piękne rzeczy, które są już dostępne na rynku, możemy czuć się przytłoczeni. Dlaczego ktoś ma być zainteresowany tym, co zrobimy? Przecież są już od nas lepsi. Jednak bez względu na to, w jakim miejscu w swojej karierze jesteśmy, znajdzie się ktoś, kto jest od nas lepszy, ma większą społeczność, większe dochody, większą firmę itd. Czy warto się tym przejmować? Moim zdaniem niekoniecznie. Istnieje duża szansa, że znajdą się osoby, które będą zainteresowane dokładnie tym, co robimy. Szczególnie jeżeli zamiast stworzenia biznesu, zbudujemy społeczność osób, o podobnych wartościach, celach i estetyce, co my. Takie osoby kupią nasz produkt dlatego, że będzie to nasz produkt, a nie dlatego, że będzie od lepszy czy gorszy od konkurencji.

 

„Większość naszych decyzji wymaga 10 sekund odwagi.”

 

Takie zdanie ostatnio usłyszałam i myślę, że jest ono jak najbardziej trafione. Potem dzieją się rzeczy piękne. Kiedy zaczynałam, nie wiedziałam, jak dokładnie będzie wyglądał mój biznes i co będzie przynosić mi największy dochód. Wiedziałam, co chcę robić — malować akwarelami, projektować wzory i tworzyć piękne rzeczy. Nie myślałam o nauce tego, co robię, a stworzyłam już kurs, napisałam dwa e-booki – e-book na temat projektowania wzorów na tkaniny i e-book na temat malowania akwarelą kwiatów i roślin i jestem w trakcie tworzenia kolejnych zasobów. Jednym słowem znalazło się dla mnie sporo miejsca na rynku, a moje obawy były niepotrzebne. Oczywiście, warto upewnić się, czy nasz pomysł jest dobry, robiąc badanie rynku, czy wypuszczając prototyp. Najprostszą metodą jest zaproponowanie czegoś za darmo, próbki i sprawdzenie, czy są osoby zainteresowane naszym pomysłem.

 

II. Nie śpiesz się

Należę do osób, które chcą zrobić wszystko jak najszybciej. Kiedy zaczynałam projektować wzory, zależało mi na tym, żeby zrobić ich jak najwięcej. Gdybym miała dać radę osobie, która zaczyna, to poleciłabym jej celebrować każdy etap procesu projektowego. Ze skupieniem i cierpliwością pracować nad kolejnymi projektami wzorów. Postawić na jakość, a nie na ilość.

 

III. Znajdź swój styl

Myślę, że znalezienie własnego stylu jest bardzo cenne. Poświęcając odpowiednią ilość czasu na każdy wzór i tworząc ich wystarczająco dużo, jesteśmy w stanie zauważyć, co się w nich powtarza. Własny styl będzie atutem dla potencjalnego klienta i pozwoli nam wyróżnić się z tłumu. Lepiej jest poszukiwać własnych inspiracji i pomysłów na proces projektowy niż bazować na inspiracjach wzorów znalezionych w Internecie. Rezultatem drugiego podejścia jest kolekcja wzorów, gdzie każdy wygląda jak z innej bajki.

 

IV. Zastanów się, jak możesz uzyskać dochód pasywny

Pracując jako projektant wzorów, jesteś w stanie zrobić ograniczoną ilość projektów w miesiącu. Nie dasz rady przyjąć nieskończonej ilości zamówień, a to oznacza, że miesięczny dochód, jaki możesz uzyskać z samego projektowania wzorów, jest ograniczony. Możesz oczywiście zwiększyć ceny, ale jest to uzależnione od tego, ile klient jest w stanie zapłacić za projekt wzoru, który stworzysz.

Pomyśl, jak możesz uzyskać dochód pasywny, który pomoże Ci rozwijać własny biznes i skalować dochód. Możesz zacząć licencjonować własne projekty wzorów, stworzyć produkty cyfrowe i zacząć uczyć tego, co robisz. Jeżeli raz napiszę e-book, to mogę na nim zarabiać przez następne miesiące bez wykonywania dodatkowej pracy. W praktyce oczywiście cały czas musimy pracować nad tymi produktami – usprawniać je, zajmować się ich promocją i obsługą klienta. Będzie to jednak o wiele mniej pracy niż stworzenie produktu od początku.

 

V. Buduj społeczność

Warto zacząć budować społeczność od samego początku, a nawet zanim założymy własny biznes kreatywny. Możemy zacząć od wybranego profilu w mediach społecznościowych, bloga lub listy mailingowej. Lepiej skupić się na jednym miejscu, ale włożyć w nie dużo pracy i serca, niż być wszędzie, ale działać niesystematycznie. Ja zawsze starałam się dbać o moją społeczność i dawać jej to, co najlepsze. Zbudowanie społeczności pomogło mi nie tylko dotrzeć do potencjalnych klientów i osób zainteresowanych moją twórczością, ale również otrzymać odpowiedź zwrotną na temat tego, co tworzę i zgromadzić osoby, zainteresowane nauką tego, co robię.

Ja zaczynałam od własnego Fan page na Facebooku i bloga. Blog pozwolił mi się rozwinąć i pozyskać pierwszych klientów. W komentarzach mogłam liczyć na opinię na temat moich ilustracji i projektów wzorów. Konstruktywna krytyka motywowała mnie do pracy. Fan page umożliwił mi stworzenie społeczności zainteresowanej produktami, które w tamtym okresie oferowałam. Później założyłam profil na Instagramie, a przed launchem mojego pierwszego kursu, opublikowałam na stronie formularz zapisu na listę mailingową.

 


Podsumowując ten artykuł, chciałam Wam powiedzieć, że jest dla Was miejsce na rynku. Nie śpieszcie się i dajcie sobie tyle czasu na proces projektowy, ile potrzebujecie. Poszukujcie stylu, który Was wyróżni. Jak najszybciej zacznijcie budować społeczność, badać jej potrzeby i dawać wartość. Myślcie, jak możecie uzyskać dochód pasywny, który pozwoli Wam rozwijać biznes. Powodzenia!

Merely Susan

Merely Susan

Tu Merely Susan! Jestem projektantką wzorów i ilustratorką. Pokażę Ci, jak zamienić marzenia na działanie, zostać projektantem wzorów, nauczyć się malować akwarelami i założyć kreatywny biznes. Projektuję wzory na zamówienie oraz udostępniam gotowe projekty do kupienia na licencję. Specjalizuję się w delikatnych projektach z motywem roślinnym oraz kwiatowym. Chcesz stworzyć ze mną coś pięknego? Napisz do mnie i opowiedz mi o swoim pomyśle na projekt!

No Comments

Leave a Reply